Fethiye ve Çevresindeki Plajlar

Fethiye ve Çevresindeki Plajlar
  • Fethiye ve Çevresindeki Plajlar | Tatil Villam
  • https://www.tatilvillam.com/src/rehberler/29/images/c54cc04e46.jpg
  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.
  • Tatil Villam https://www.tatilvillam.com/src/images/logos/828cb0d6bc.png

belcekız ölüdeniz

Belcekız Plajı (Ölüdeniz):

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

çalış plajı

Çalış Plajı:

Çalış plajı, Akdeniz sahilinde, Fethiye Limanı’na 5 kilometre mesafede küçük bir koyda yer almaktadır. Olağanüstü iklim ve görüntüsüyle tatilcilerin uğrak noktasıdır. Yaz aylarında oldukça canlanan plaj su sporları yapılmasına imkan veren 5 kilometrelik bir alandır. Plajda pek çok restoran, yürüyüş yolu ve park bulunur. Ayrıca yöresel ürünlerin satıldığı dükkan ve tezgahlar vardır. Plajın yaklaşık 2 kilometresi restoran ve barlarla kaplıdır. Fethiye’ye oldukça yakın olan plaja ulaşım merkezden dolmuşlarla sağlanır ve yaklaşık 10 dakika sürer. Ayrıca merkezden sürekli taksilerle ulaşım sağlanabilir ve bu taksiler sahilden gitmeyi tercih ettiklerinden manzaranın tadı çıkarılabilir.

12 Adalar:

Eğer Fethiye’ye gelirseniz, mutlaka 12 Adalar Tekne turuna çıkmalısınız. Marina’da ve limanda dolaşırken gördüğünüz yüzlerce çift güverteli tekne sizi bu turlara götürmek için hazır. Bu teknelerin her biri 50 kişiden 150 kişiye kadar yolcu kapasitesine sahiptir ve hepsinin tuvaleti ve self-servis barı vardır ve çoğunluğu Fethiye’deki tersanede inşa edilmişlerdir. Bu tekneler her sabah saat 10.00-11.00 gibi limandan çıkarlar ve akşam 17.30-8.30 gibi geri gelirler. Genellikle makarna, köfte/tavuk/balık ve salata ve meyveden oluşan öğle yemekleri bu turlara dâhildir. Eğer güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız, sizin yeriniz üst kattır, fakat dikkatli olun, güneş sizi çok yakabilir ve denizde hava rüzgârlı olduğundan hissetmezsiniz. Akşam duştan sonra güneş yanıklarını hissedersiniz ve bunlar doktorun vereceği krem ve losyonlarla sonuçlanır. Fakat eğer turunuzun tadını gölgede çıkartmak ve etrafı izlemek istiyorsanız, alt katta kalıp çay, kahve ya da soğuk bir şeyler içebilir ve belki mürettebatla tavla oynayabilirsiniz.Size turda etrafınıza dikkatli bakmanızı öneririz; çünkü yunusları, uçan balıkları hatta deniz kaplumbağalarını görme şansınız var.

Turlar genellikle beş duraktan oluşur, aşağı yukarı aşağıdaki gibidir:
Gobun Koyu yada Mağaralı Koyu, Cleopatra Hamamı, Tersane Adası, Yassı Ada, Kızıl Ada ya da Samanlık Koyu, Gobun Koyu

Gemile Adası ve Koyu (Gemiler):

Gemiler Adası, Muğla iline bağlı, Fethiye Körfezi’nin güney ucunda, Fethiye’ye 9 km. mesafede bir adadır. Yörede Gemile Adası olarak bilinir. ‘Gemiler Adası’ ismi bunun daha Türkçeleştirilmiş şekli olmalıdır. Ada üzerinde Bizans İmparatorluğu döneminden kalma kilise kalıntıları bulunmaktadır. O dönemdeki adı Aya Nikola (Aziz Nikola) idi. Karşısındaki Gemile Koyu (Gemiler Koyu) ve plajı ve Gemile Vadisi (Gemiler Vadisi) ile birlikte bir doğa harikası oluşturan Gemile 1. Derece Doğal Sit Alanı’nı oluşturmaktadır.

Günlüklü Koyu:

Günlüklü Koyu, Fethiye’de, Göcek-Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. Fethiye merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Günlüklü Koyu, Göcek kasabasına ise sadece 10 km uzaklıkta yer alıyor. Bu nefis koy, orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Günlüklü Koyu, güneş ışığı geçirmeyen günlük ağaçlarının içinde yemyeşil bir doğa harikasıdır. Ağaçlar arasında bu yemyeşil koy, piknik yapıp, hamaklarda uzanıp güneşin keyfinin çıkarılabileceği bir yer. Sakin kristal berraklığında denizi, hafif çakıllı ince kuma sahip plajıyla Fethiye Günlüklü Koyu, sakin ve kalabalık olmayan atmosferi ile huzur ve sükûnet içerisinde bir hafta sonu geçirmek için birebir. Yaz aylarında tekne turları ve günübirlikçilerin koyu doldurduğunu atlamamak gerekiyor. Adını çok ender bulunan günlük ağaçlarından alıyor. Günlük ağaçları (Sığla) ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Kendi  aracınızla Fethiye’den 15 dakika Günlük Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu:

Kelebekler Vadisi’ne 4 km mesafededir Kabak Koyu; birinci derecede SİT alanı olup birçok endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan doğa harikası bir yerdir. Kusursuz plajında denize girebilir, dünyanın ender yerlerinde rastlayabileceğiniz dolunay gecelerine şahit olabilirsiniz. Kabak Koyu, bakir kalabilmiş doğası ve eşsiz konumuyla hem yerli hem de yabancı turistleri büyüleyen, bir görenin bir daha asla unutamadığı, dünyaya hediye edilmiş bir cennet parçası olarak belleklerdeki yerini almıştır. Dünya gezginlerince “Dünyanın en güzel ilk beş yerinden biri” olarak anılan Kabak Vadisi’nde kurulan kampların çoğunun sahip ve işletmecileri büyük şehir yaşamından vazgeçerek hayatlarını daha sağlıklı ve alternatif bir şekilde yaşamak isteyen eğitimli, kültürlü kişilerden oluşuyor. Kabak Koyu, şehir yaşamının koşturmacasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı sunar. Bu inzivayı denemek isteyenlere de lüksü aratmayan bir özenle hizmet veren bir tatil, bir dinlenme bölgesidir. Hem dokunulmamış güzelliği hem de tarihsel özellikleriyle dünyanın en özel birkaç bölgesi arasında adı geçen Kabak Koyu’nu her yıl yerli yabancı yüzlerce kişi ziyaret ediyor.

Katrancı Koyu:

Katrancı orman içi dinlenme yeri kamp alanı iki koydan oluşuyor. Fethiye’den kalkıp Göcek sahillerine yapılan tekne turlarının veya Fethiye çıkışlı günü birlik tekne gezilerinin önemli duraklarından olan Katrancı Koyu ve ona komşu olan Kızlar Koyu denizden olduğu gibi kara yoluyla gelenleri de ağırlıyor. Tepeleri kızılçam, okaliptus ve Kıbrıs akasyaları ile kaplı olan bölgede bir zamanlar büyük kazanlar içinde katranlar kaynatıldığı için koy bu isimle anılır olmuş. Günümüzde ise ekonomik tatil ve kamp karavan tutkunlarının vazgeçemedikleri mekanların başında geliyor. Katrancı Koyunun Fethiye’ye uzaklığı 16 km. Kamp alanı Fethiye kara yoluna bir km içersinde bulunuyor. Kamp alanına hakim manzarasını karayolunun kullananların rahatlıkla görebilmesi için karayolları bu sahayı düzenleyerek seyir terası haline getirmiş. Araçlar yoldan çıkarak bu cep bölümünde hem dinleniyor hem de koyun doyumsuz manzarasını izliyorlar. Kamp alanı içinden yaz mevsimi boyunca yarım saatte bir Fethiye’ye servis kalkıyor. En son servis Katrancıdan 20.20, Fethiye’den 24.00 saatlerinde yapılıyor.

Kıdrak Koyu:

Fethiye-Ölüdeniz’de bulunan Kıdrak Koyu, bölgenin en gözde kamp yerleri arasındadır. Koy Ölüdeniz Plajı’nın bir kilometre uzaklığında kalıyor. Ölüdeniz Plajı’ndan doğuya doğru 1 km kadar giderseniz Kıdrak Koyu’nun tüm güzelliğine şahit olacaksınız. Yani kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Koyun ince kumlu ve geniş bir plajı vardır. Etrafı yeşilin her tonunu sunan çam ağaçlarıyla çevrilidir. Bu bölgeye yakın yerlerdeki villalarımızdan birinde konaklayacak ve burada güzel bir tatil yapacaksanız eğer, Kıdrak Koyu’na mutlaka gitmelisiniz. Bu koyu görmeden kesinlikle tatilinize son vermeyin

Kuleli Koyu:

Muğla-Fethiye’nin pek bilinmeyen köşeleri arasındaki Kuleli Koyu, harika bir plaja sahiptir. Yaz mevsiminde çok kalabalıklaşmayan koy, Fethiye tatilinizde dinlenip denizin tadını çıkarabileceğiniz bir nokta. Kuleli Koyu, sessiz ve huzurludur. Hem kitap okuyabileceğiniz çardaklar, şezlonglar ve şemsiyeler mevcut. Aynı zamanda denizden çıktığınız sırada acıktığınızı hissederseniz, koyun hemen yanında bir restoran var. Kuleli Koyu; Aksazlar ve Samanlık koylarından sonra geliyor. Fethiye tatilinizde bölgenin koylarını keşfetmeye karar verirseniz eğer, Kuleli Koyu’nu bu listeye dahil etmeyi unutmayın.

 Özlen Plajı (Patara):

Patara plajı Antalya sınırları içerisinden başlasa da bir kısmı Fethiye sınırlarına taşmaktadır. Kumluova beldesi ve Karadere beldesi sınırların içerisinde kalan kısımlarda farklı isimler alsa da sahil yapısı aynı şekildedir. Patara plajının Kumluova kısmında kalan yere Çayağzı plajı, Karadere beldesi kısmında kalan bölüme Özlen plajı adı verilir. Sahil oldukça geniş ve ince kumlu olması bir zamanların Yeşilçam filmlerinde çöl sahneleri çekilirdi. Sığ deniz yapısı, rüzgârın aralıksız esmesi burada sörf benzeri su sporları için ideal bir yer olmasına imkan tanımakta. Fethiye – Antalya Sahil yolu üzerinde Ova beldesini geçince Patara yol ayrımından sonra 10 km yolculuğun ardından Patara’nın deniz kokusunu almaya başlarsınız. Patara plajının tarihteki önemi de çok büyüktür. Likya uygarlığı döneminde, Likya’nın en önemli liman kenti konumunda bulunmaktaydı.

Samanlık koyu

Samanlık Koyu:

Fethiye şehir merkezine en yakın koylardan birisi Samanlık koyudur. Büyük samanlık ve Küçük Samanlık Koyu olarak iki ayrı koydan oluşmakta fakat yerli halk bunu tek isimde anmaktadır. Fethiye şehir merkezine 3-4 km mesafede yer alan koy yemyeşil çam ormanlarını masmavi deniz ile buluşturmaktadır. Günübirlik teknelerin, özel yatlarında uğrak noktalarından birisi olan samanlık koyu yerli halkında denize girmek için bu bölgeye akın etmesi ile yaz aylarında deyim yerinde ise dolup taşıyor. Şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile gidilebileceği gibi kendi aracınız ile de Karagözler, tersane, Letoonia yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Kuş cıvıltıları arasında, çam ormanlarının koyu gölgesi altında Ege’nin eşsiz denizine girmek isterseniz mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Koyda yer alan büfeden bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz ama buraya gelenler genelde kendi yiyecek içecekleri ile gelmektedir. Genelde piknik alanı gibi olsa da kumsal oldukça temiz ve bakımlı. Kum, çakıl karışımı bir yapıya sahip dalga yok denecek kadar az.

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara