2025
ERKEN REZERVASYON FIRSATLARINI KAÇIRMAYIN
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Araxa Antik Kenti

Araxa, Muğla ili Seydikemer ilçesindeki Fethiye Ören köyü yakınlarında bulunan Likya antik kenti olarak bilinir. Araxa antik şehri, Fethiye ilçesine 40 km mesafededir ve Antik çağlardan beri bilinen antik Ksanthos çayı kaynağında kurulmuş bir yerdir. Müthiş bir tarihi mirası bünyesinde bulunduran Araxa antik kenti, yeşilin her tonuyla bezenmiş vaziyettedir ve içinden bir çay geçer.

Araxa antik kentinden günümüze çok fazla eser kalmamıştır. Akropol yükseltisinin güney yamaçlarında bulunan görkemli kaya mezarları ve birkaç anıtsal bina kalıntısı en bilinen yapı gruplarındandır. Araxa’ya dair günümüze ulaşan en önemli ve kayda değer bilgi, Likya Birliği içerisinde önemli bir konumda olduğudur. Ayrıca komşu antik ve turistik kentlere oranla daha az yüz ölçümüne sahiptir. 

Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

araxa

Araxa

Araxa Antik Kenti, Xanthos Çayı’nın çıkmış olduğu alanda kurulmuştur. Bu olağanüstü olarak nitelendirilebilecek su kaynağı, pek çok mitolojik hikayeye konu olmuştur. Günümüzde, hamam, surlar ve Bizans döneminden su yolu bizlere kadar ulaşmış durumdadır. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran antik kent, diğer antik kentlere ve tarihi mekanlara da son derece yakın bir konumdadır.

Böyle bir antik kent ve Ören yakından tanınmak isteniyorsa Fethiye villa kiralama opsiyonu değerlendirilebilir. Böylece hem antik kentler hem de kültürel değerler daha yakından tanınmış olur ve hepsinin incelenme imkanı konaklama sorunu ortadan kaldırılarak gerçekleştirilir. Bu villalar içerisinde kapalı havuzlu villa kiralama imkanı da mevcut olup amaca ve isteğe göre bir villa seçiminde bulunulabilir. Böylece şehrin stres ve gürültüsünde uzaklaşılmış olur hem de tarih ve doğayla iç içe bir yaşama kavuşulur.

Araxa Antik Kenti Nerede?

Araxa antik kenti nerede diye sorulduğunda Muğla ili Seydikemer ilçesindeki Ören köyü yakınlarındadır cevabı verebiliriz. Ayrıca kent, ünlü turistik yerleşim yeri Fethiye’ye de 40 km mesafededir. Seydikemer’in ilçe olarak tarihsel geçmişi çok eskilere gitmese de sahip olduğu kültürel ve tarihi değerler açısından dünyanın en mühim ve eski düzlüklerinden biri olan Xanthos Vadisi ve çevresini, sınırları içine alması oldukça özel bir durumdur. Homeros’un İlyada Destanı’na konu olan vadi, Troya savaşlarına katılıp kahramanca mücadele eden Likya ordusunun ana vatanı olarak geçmektedir.

Araxa ismi Luwi ve Karia dillerinde sunağı olan mabet anlamına gelir. Likya Birliği’nde bulunan 36 kent ve kasabadan biridir. Kentin ne zaman kurulduğuna dair net bir bilgi olmamakla beraber antik tarihlerde de bu döneme ilişkin net bir bilgiye rastlanamamıştır. Sadece Ören Köyü yakınındaki tepenin yamaçlarında üst üste konulmuş olan kayalardan yapılmış bir kalenin izleri kolayca görülebilir. Kentin, Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olduğu bilinir.

Araxa Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Araxa Antik Kenti’ne nasıl gidilir sorusunun cevabı, Fethiye’ye ulaşıldığında Ören köyü tabelaları takip edilerek bulunabilir. Ören Köyü tabelaları sonrası Araxa antik kentine ait tabela karşınıza çıkar ve yönlendirmeler doğrultusunda Araxa antik kentine ulaşırsınız. Özel araçla gidilebilecek bu antik kente farklı alternatiflerle de ulaşılabilir. Bunlardan biri de yürüyerek kente ulaşmadır. Fethiye’nin muhteşem tabiatı gözlemlenerek ulaşılan antik kent bünyesinde dinlenilip gezintiye devam edilebilir.

Pek çok efsane ve söylencenin kulaktan kulağa yayılarak günümüze ulaştığı antik kentin içinden geçen çaya ilişkin anlatılan çok sayıda efsane bulunur. Bununla birlikte, şehrin etrafında sarmaşıklarla bezeli pek çok duvar bulunur. Bu duvarların etrafında kentin konumlandığı rahatlıkla görülebilir.

Efsane ve söylenceleri, yöre halkından duymak için belirli bir süre Fethiye Ören bünyesinde geçirmek isteyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan güvenilir villa kiralama seçenekleri sitemizde yer alır. Buradan güzel bir tatil fırsatı elde edip tatilin keyfine kaptırabilir ve eşsiz söylencelerin gizemine yakından tanıklık edebilirsiniz. Sonrasında unutulmaz tatil fırsatı olarak değerlendirebileceğiniz bu imkanlar, sizlerin konforu ve keyfi tüm yönleriyle düşünülerek planlanmış ve villalar bu doğrultuda dizayn edilmiştir.

Araxa Antik Kenti Tarihi

Araxa antik kenti, adı üzerinde antik zaman dilimine dayanan çok eski bir tarihi kenttir. Dolayısıyla, Araxa antik kenti tarihi çok eskilere dayanır. Kentin birçok medeniyete cömertçe ev sahipliği yaptığı bilinir. Kent içerisinde gezerken Likyalılara ait evler görülebilir. Aynı şekilde Likyalılara ait mezarlar da burada mevcuttur. Araxa adını, Bubon ve Kibrya’ya karşı savaşmış olan kahraman büyükelçiden alır. Roma dönemine ait bir isimdir. Halk, savaşlarda yenilince düşmana teslim olmak yerine intihar etmeyi seçmiştir. Antik kent içerisinden geçen çaya ait pek çok olağanüstü mitolojik öykü olduğu söylenir. Bu yüzden, Araxa’ya saklı bir tarihin izlerini taşıyan mistik kent olarak bakılabilir.

Mistik kenti tüm yönleriyle keşfetmek zaman alabilir ve bunun için belli bir süre konaklayacak mekana ihtiyaç duyulabilir. Böyle bir durumda, sitemizde bulunan çeşitli villa seçenekleri derinlemesine incelenip istenilen villaya karar verilip size uygun fırsatlar değerlendirilebilir. Böylece hem tarihi ve kültürel yerleri gezmenin keyfini yaşar hem de villanızda yaşadığınız konforun tadını doyasıya çıkarırsınız. araxa antik kenti

Araxa Antik Kenti Eserleri

Araxa antik kenti eserleri içerisinde günümüze kadar gelen etkili bir eser, Orthagoras yazıtı olarak sayılabilir. Likya Birliği’nin başlangıç dönemlerine ait olduğu değerlendirilen bu yazıtta, Likya Birliği elçilerinin Boubon kentiyle yaşanan bir anlaşmazlık sonrası bölgenin kontrolünü elinde tutmakta olan tiran Moagetes’le görüşmek için görevlendirildikleri bilinir.

Kent, etraflıca incelendiğinde ve gözlemlendiğinde antik tarihe kadar giden bir kültürel mirası barındırdığı anlaşılır. Şehri çevreleyen sura ait kalıntılar, hamam ve Bizans dönemine ait su yolu; tarihi eserler arasında sayılabilir. Ayrıca kent içerisinde Likyalıların barınma ihtiyacını gideren ev kalıntıları da görülebilir. Yine Likya antik kenti dönemine ait mezarlar ve lahitler de kent sınırları içerisindedir.

Fethiye antik kent dolaylarına yapılacak tarihi ve turistik gezi öncesi çevrede bulunan konaklama seçenekleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilir. Bağımsız bir tarihi ve kültürel gezi planlanıyorsa ve bu sırada sessiz, sakin ve özgür bir tatil fırsatı aranıyorsa villa kiralama opsiyonu oldukça önemli bir alternatif olarak karşınıza çıkar. Kiralık villa seçeneklerimiz arasından en seçkin villa koşullarına sahip olmak istiyorsanız sitemizi detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Aradığınız mekansal özellikleri ve hayal ettiğiniz konforu sitemiz içerisinden rahatlıkla bulabileceğinize dair en ufak bir kuşku duymuyoruz. 

 Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek