Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Patara Plajı

Kaş Patara Plajı’nın Özellikleri

Patara Plajı, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan, Kaş'a kırk üç kilometre mesafede bulunan bir plajdır. Peki, "Patara Plajı kaç km?" Patara Plajı dünyanın en uzun plajıdır. On iki kilometrelik sahil uzunluğu bu unvana sahip olmasındaki en büyük etkendir. Bunun yanında yaklaşık bin beş yüz kilometrelik genişliği ile incecik kum tanelerinden oluşan plaj, hayatınızda bir kere de olsa görmeniz gereken bir yerdir.

Bu alan, insanlara hizmet için kullanılmasının yanı sıra birçok canlının da evi durumundadır. Belediyenin bu konuda duyarsız kalmayıp plajı belirli saatlerde kullanıma açması da Patara Plajı'nın ne kadar değer gördüğünün göstergesidir. Bu sebeple Patara Plajı'na gidecekseniz, sabah 08.00 akşam 20.00 saat aralığında gitmeye özen göstermelisiniz.

Patara Plajı yukarıda da bahsettiğimiz gibi sahip olduğu alan sebebiyle dünyanın en uzun plajı unvanına sahiptir. Patara Plajı'nın denizi açık deniz olduğu için çoğunlukla dalgalı bir havası bulunur. Plaj doğal sit alanı özelliğine de sahiptir. Bu yüzden tertemiz havası ile tam olarak bir doğa harikasıdır. Bölgede rüzgar hep boldur. Dalgalı denizi ve bitmek bilmez rüzgarları sebebiyle, rüzgar sörfü yapmak isteyenlerin tercih listesinin hep en başındadır. İnce taneli beyaz kumları da güneşlenme keyfini doyasıya sürmenizi sağlar.

Antalya Patara Plajı Giriş Ücreti

Patara Plajı'na giriş ücretleri ve kiralama ücretleri, Kaş Belediyesi tarafından belirlenmiştir. Plaja giriş ücreti kişi başı; 7.5 TL olarak duyurulmuştur. Şezlong kiralamak isterseniz, bu 10 TL'dir. Bunun yanında şemsiye kirası da 10 TL'dir. Patara Plajı giriş ücreti 2021 yazında da hemen hemen bu civarlarda olur. Giriş ücretleri konusu da 2021 yazına kadar çok da net değildir. Her yaz gibi 2021'de de plajın turistlerle dolup taşması beklenmektedir.

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Patara Plajı hakkında bilgi edinmek gezinizi daha keyifli kılar. Bu doğrultuda, "Patara Plajı nerede?" dediğinizi duyar gibiyim. "Patara Plajı nasıl gidilir?" veya "Patara Plajı nerde?" diye düşünüyorsanız, aracınız ile Fethiye - Finike yolunu kullanarak, plaja ulaşabilirsiniz. İnternette "Patara Plajı Kaş", "Fethiye Patara Plajı" ya da "Patara Plajı Fethiye" diye aratırsanız, haritadan kolayca nasıl gidileceğini öğrenebilirsiniz.

Patara Plajı'na vardığınızda muhtemelen ilk araştıracağınız şey konaklama yeri olur. Bölgeye yakın konaklama yerleri oldukça fazla sayıdadır. Çünkü görülmeye değer bu yer, her yıl binlerce turist çekmektedir. Plaja en yakın yerlerden biri olan Gelemiş Köyü, plaja gelip konaklamak isteyenler için birçok seçenek sunar. Bunun yanında Patara Plajı'na gelip konaklama yeri aradığınızda, Patara Plajı otelleri karşınıza çıkan diğer bir alternatiftir. Dönem dönem farklılıklar gösterse de her bütçeye göre bir Patara oteli bulunur.

Patara Plajı'na yakın otellerin yanı sıra burada konaklamak için kiralık villa seçenekleri de bulunmaktadır. Patara villa kiralama konusunda sıkıntı çekeceğiniz bir tatil yeri değildir. Zaten milyonlarca turiste ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam eden bu şehirde, kendi yaşam tarzınızı yansıtan villa seçme alternatifiniz de var. Mesela; muhafazakar bir aile iseniz burada muhafazakar villa kiralama seçeneği ile tarzınızı yansıtan villalara göz atabilirsiniz. Her bütçeye göre konaklama alternatifleri ile güvenilir bir şekilde konaklama mekanınızı kiralayabilir ve bu unutulmaz tatilin keyfini sürebilirsiniz.

 Patara Plajı

Patara Gezilecek Yerler

Çam ormanları ile yemyeşil güzel tatil beldelerine yakın Patara’da çok sayıda aktivite sizi bekler. Buradan tekne turuna çıkıp değişik koyları keşfedebilirsiniz, kano ile denize açılabilirsiniz, antik kent ve diğer kalıntıları görebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’na gidebilir, yürüyüşler düzenleyebilir, atla plajda gezinti yapabilirsiniz veya kendinizi maviliklere bırakarak doyunca yüzebilirsiniz.

Patara'da plaj dışında gezilecek birçok yer bulunur. Patara Plajı yanında Patara Harabeleri de görülmeye değer bir başka yerdir. Patara Harabeleri yıllar önce restorasyonu başarılı bir şekilde tamamlanan bir tarihi eser bölgesidir. Bunun yanında Patara Kum Tepesi de civara uğradığınızda mutlaka uğramanız gereken bir başka güzelliktir. Patara Kum Tepesi, Patara Plajı'nın ortasında, geride kalan bir alandadır. Bu alandan gün batımını izlemenin de ayrı bir zevki vardır. Gün batımında önce sararan, sonrasında kızıla boyanan kumu, tepeler üstündeki dalga hareketlerini, gölgeleri ve bir yüzü, karanlıkta kalan tepe silüetlerini izlemek veya fotoğraflamak bile başlı başına Patara'ya geliş sebebi olabilir. Bunların yanında Hadrian'ın Tahıl Ambarı, Zafer Takı, Simbar & Beanies ve Saklıkent Kanyonu gibi muhteşem tarihi yapıtlar da bölgede sizi bekler.

Patara Plajı Kum Tepeleri

Eşsiz güzellikleriyle ziyaretçilerine değişik bir dünyanın kapılarını açan Antalya'da, çölleri andıran Patara Plajı'ndaki kum tepeleri, insanlardan her zaman yoğun ilgi ve alâka görür. Çöl benzeri kum tepelerinde tozlu bir yolculuğa çıkan turistler, kumlara uzanarak gün batımını izlemenin keyfini sürerler. Atlı ve develi safari turlarına katılmanın ardından, denize girerek günün yorgunluğunu atarsınız. Patara Plajı'ndaki Kum Tepeleri adeta ünlü çölleri ülkemize taşımaktadır. Çölde gün batımı, yeme içme ve kendini tepeden aşağıya bırakıp eğlenme gibi aktiviteler, ülkemizde Patara Plajı'ndaki Kum Tepeleri'nde yapılabilir. Böylelikle mükemmel anılara ve eşsiz deneyimlere kavuşmuş olursunuz.

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Fethiye - Kalkan içinde "Xanthos" Vadisi'nde bugünkü adıyla Ovagelemiş Köyü'ndedir. Likya'nın en güzide ve en eski şehirlerinden biridir. 1988 yılından beri kazıları devam eden Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerinin yanında, Akdeniz kaplumbağaları olan "Karetta Karetta"ların yüzlerce yıldır yumurtalarını bırakıp burada üredikleri ender yerleşim alanlarından birisi olmasından dolayı da büyük bir öneme sahiptir.

Eski Hitit metinlerinde şehrin adı ''Patar'' olarak geçer. Xanthos Vadisi'nde denize açılabilen tek yer olması da ona apayrı bir önem kazandırır. Tarihte ilerleyen zaman içinde Patara, Roma'ya karşı özerkliğini duyurarak, Likya'nın başkenti haline gelir. Bu yıllarda burada tiyatro binası inşa edilir. Bizlere miras kalan, bugünkü Patara Antik Tiyatrosu, bu tiyatrodur.

Ayrıca, Bizans döneminde kent, Hristiyanlar için de önemli bir yer kazanmıştır. Çünkü Noel Baba olarak bilinen "Saint Nicholaos" Patara'lıdır. Böylelikle Ortaçağ Dönemi boyunca önemli bir şehir olarak süregelen Patara, Türklerin gelmesinden sonra da yine aynı önemini korumuştur ve günümüze kadar gelmiştir. Patara Antik Kenti'ne giriş, tüm görkemini ve dokusunu koruyan Zafer Takı'ndan yapılır. "Peki, Patara Antik Kenti'ne nasıl gideceğim?" diye soruyor olabilirsiniz. Kaş'tan ve Kalkan'dan kalkan Patara dolmuşları ile buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

 

 

 

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek