Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti Nerede?

Tlos Antik kenti doğal ve tarihi zenginlikleri içerisinde barındıran en eski Likya kentidir. Arkeoloji kazılarında M.Ö. 2000’lerden önceye dayandığı tespit edilir. Unesco geçici mirası listesinde yer alır. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden biridir. Yazılı kayıtlara göre M.Ö. 3. Yüzyılda inşa edilir ve bu haliyle günümüze ulaşır. Tlos’a bağlı çok sayıda semt ve mahalle bulunması sebebi ile de onun en büyük antik kent olduğu kanıtlanır. Öyle ki Hitit kaynaklarında Tlos şehri değil, Tlos ülkesi olarak geçer. Tlos Antik Kenti ismini Tremilus ve Praksidike'nin 4 oğlundan biri olan Tloos’tan aldığına inanılır. Uzun süre Pers egemenliği altında kalır. M.Ö. 333’te Büyük İskender Anadolu’ya gelir ve Tlos Makedon krallığına geçer. Hristiyanların yaşadığı dönemde de önemli bir piskopozluk merkezi olarak kullanılır. Kentteki Kronos Tapınağı önemli bir yere sahiptir ve Gök Tanrısı olarak Koronos’a adanmıştır. Koronos tanrıların tanrısı olarak bilinir. Tlos Antik Kenti gibi pek çok tarihi mirasa ev sahipliği yapan Muğla’da konaklama için villa fırsatları en çok tercih edilenler arasındadır. Gürültüden uzak, sakin kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz, zevkinize göre seçimler yapabileceğiniz Muğla villa kiralama ile tatilinizin daha huzurlu geçmesini sağlayabilirsiniz. İster arkadaşlarınız ister ailenizle havuzlu, korunaklı, saunalı, bahçeli, deniz manzaralı ve daha birçok özellikli en seçkin villalardan birinde konaklama fırsatı bulabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

Tlos Antik kenti ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Muğla ilimizde yer alır. Eşen Ovas’na hakim konumu ve savunmaya elverişli dağlık arazi yapısı ile karşımıza çıkar. Muğla’ya Fiziki olarak Ege, coğrafi olarak Akdeniz bölgesinde konumlanır. Muğla’nın Seydikemer ilçesine 15 km uzaklıkta Yaka Köyü sınırları içerisinde yer alan kent buram buram tarih kokar. Fethiye’ye 45 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Kemer İlçesi, güneyinde Saklıkent Kanyonu bulunur. Bölgenin en yüksek dağları olan Akdağlar’ın batı yamacında kurulur. Bu tarihi yeri görmeye gittiğiniz yorucu bir günün ardından, size muhteşem manzara ve dinlendirici bir tatil seçeneği sunan Fethiye kiralık villalar ile huzurlu bir yerde kalmayı seçebilirsiniz.

Kiralık günlük villa alternatiflerimiz arasında mutlaka taleplerinizi karşılayan bir villa ile karşılaşabilirsiniz. Günlük villa seçeneklerimiz arasında ısıtmalı havuz sistemine sahip olan villalardan şömineli havuzlara kadar birçok villa seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi

Fethiye Tlos Antik Kenti 500 metre yüksekliğindeki dik yamaçlardaki kayalarda konumlanmıştır. Kayalara Oyulmuş tapınak mezarları vardır. Bu mezarlardan en görkemlisi şüphesiz uçan kanatlı at Pegasus’un Chimera ile savaşırken resmedildiği mezardır. Mezar anıtı Bellerephontes’e aittir. Girişinde iki sütun, ortada süslü bir kapı, üç bölümlü duvar ve iki yandan mezar odasına giden kapılar mezara olan ilgiyi daha da arttırır. Yamaçların eteğinde stadyum, birkaç oturma odası, tiyatrosu, hamam ve kilise kalıntıları yer alır. Altı kemerli kapısı doğallığını koruyarak bugünlere kadar gelir. En önemli yapılarından biri olan Tlos tiyatrosu 3 katlı sahnesi ile ilgi odağı olmuştur. Tlos Likya’nın spor kenti olarak bilindiği için stadyumu da büyük öneme sahiptir. Tarihi süreçte kültürel, dini, ekonomik ve arkeolojik açıdan bölgede bir yıldız gibi parlar.

 Tlos Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti Muğla’nın Fethiye İlçesinde yer alır. Muğla iline 160 km uzaklıktadır. Ulaşım için ister hava yolu isterseniz de karayolu kullanılabilirsiniz. Her iki şekilde de rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. En yakın havalimanı 66 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’dır. Havalimanından sonra Fethiye’ye gelinir. Karayolundan gelecekler için Muğla’dan sonra Fethiye’ye gelinir. Fethiye – Antalya karayolundan devam edilir. Yolun 22. Km’sinde Kemer yoluna sapılır. İlçe merkezinde bulunan tabeladan sağa dönülerek 13 km sonra ulaşılır. Konaklama için konforlu kiralık villalardan istenilen tercih edilebilir. Antik kente en yakın yerdeki villalar tercih edilerek ister kendi aracınız, ister taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşille mavinin arasında kalan pek çok tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan bu ilçede hem gezebilir hem de villalar da konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.   

Tlos Antik Kenti Giriş Ücreti

Tlos Antik Kenti tarihi mimarisi ile görülmeye değer şehirlerden biridir. Attığınız her adım sizi çok eski dönemlere götürür. Farklı bir ambiyansa sahip olan kentin giriş ücretleri her yıl farklılık gösterebilmektedir. Öğrenci giriş ücretleri tam giriş ücretlerine göre biraz daha avantajlı olabilir. Belirli bir yaş altında aile ile birlikte ücretsiz giriş yapılabilmektedir. Müze kart ile ücretsiz giriş de tercihler arasında yer alır. Ziyaret saatleri farklılık gösterdiği için kontrol edilerek gidilebilir. Tlos Kenti ziyarete geldiğinizde konaklama için uygun fırsatlarla kiralık villalar seçenekler arasında yer alır. Karmaşadan uzak, sakin bir tatil için güvenilir villalardan birini kiralayabilirsiniz. Aile ve arkadaş grupları ile konaklayabileceğiniz uygun fırsatlar sunan villalar da, tatilinizi keyifli ve eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti Hikayesi

Tlos Antik Kenti efsanesi kahramanı Bellerephontes ormanda avlanırken yanlışlıkla kardeşi Bellerepros’u öldürür. Bellerepros çok sevilen bir insan olduğu için halk onu linç edeceği için geri dönemez. Kaçarak en yakın krallığa sığınır. Kralın yanında çalışmaya başlar. Kralın karısı Bellerephontes’e aşık olur ve bunu ona söyler. Birlikte kaçmalarını ister. Kralına sadık çalışanı bu teklifi kabul etmez. Buna çok sinirlenen kralın karısı Antenya krala gidip Bellerephontes’in onu taciz ettiği söyler. Kral buna çok sinirlenir. Ama yanına sığınan birini yasalar gereği öldüremez ve bir plan yapar. Bir mektup yazıp bunu açmadan Kayınpederi Yobates’e götürmesini söyler. Mektupta her şeyi yazarak kayınpederine onu öldürtecektir. Tlos Antik Kenti’ne gelir ve mektubu verir. Yobates’in krallağı o dönemde Chimera adında aslan başlı, keçi göveli yılan kuyruklu ağzından alev fışkırtan bir canavar ile boğuşmaktadır. Yobates Bellerophontes’e bu canavarı öldürürse onu kral yapacağını ve kızı Fiyona ile evlendireceğini söyler. Görevi anlar ve yola düşer. Olimpos dağında yaşayan canavarı öldürmeye giderken Athena tapınağında dinlenir. Athena Bellerephontes’e çok üzülür ve ona Pegasus adındaki uçan atını hediye eder. Pegasus ile canavarın yanına gider ama yanına bile yaklaşamaz. Tüm zehirli otları toplayarak bir ok yapar ve canavar ateş püskürtmek için tam ağzını açtığında boynuna fırlatır. Canavarı öldürür. Kral sözünü tutar. Bellerephontes’i kızı ile evlendirerek onu kral yapar. Halk ona sen bizi kötü canavardan kurtardın senin tanrı olman gerekir gibi cümleler kurarak onun aklını karıştırır. Bellerephontes tanrıların dağına çıkmaya karar verir. Bunu duyan tanrıların tanrısı Zeus onu cezalandırır ve sonraki hayatını lanetlenmiş bir şekilde kör ve sakat biri olarak devam eder.

 

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek