Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Fethiye Mavi Mağara

Tatiller bizler için unutulmaz anılarla dolu bir deneyim yaşatan dinlenme, özel anlar yaşama, eğlenme ve keşfetme zamanlarının toplamı olarak kabul edilmektedir. Siz de elbette bu anlayışla tatilinizi özel anlar yaşayarak, dinlenerek, eğlenerek ve birçok doğa keşifleriyle geçirmeye niyetlisiniz, ancak henüz nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Öyleyse deniz ile karanın eşsiz güzellikte buluştuğu noktalardan birini keşfetmek ister misiniz? Mavi berrak bir suda yüzerken farklı olarak bu kez bir kıyıya değil de gizemli bir tünele varmak ve bu noktada güzel anılar yaşamak ister misiniz?

Bunlara cevabınız eğer yüksek sesle: "Evet!" ise eşsiz güzelliğe sahip Fethiye Mavi Mağara, sizin keşfinizi sabırsızlıkla bekleyen mağaralardan biri olarak karşınıza çıkacak iyi bir davetiyedir. Bu sebeple objektifi biraz daha yakınlaştırmaya çalışmak, Mavi Mağara’yı tanımak, merak etmek ve böylece tatil tercihinizi netleştirmek adına sizin için iyi bir yol gösterici olacaktır.Fethiye Mavi Mağara

Mavi Mağara Nerede, Nereye Bağlı?

Fethiye, içinde barındırdığı güzelliklerin yoğun olduğu bir bölge olması sebebiyle gerek yurt içi gerekse yurt dışı yönünden gelen birçok ziyaretçi için iyi bir tatil fırsatı sunmaktadır. Muğla ilindeki Fethiye’ye bağlı Ölüdeniz’e kara yoluna göre yaklaşık 5-6 km uzaklıktadır. Bölge olarak Uzunyurt mevkiinde bulunan ve adeta gerçek ile hayali karıştırabileceğiniz bir güzellikte olan Mavi Mağara, adeta denize farklı açılarından bakmayı öğreterek tatil anlayışınızı bir üst noktaya taşıyacak bir mağara olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Bununla birlikte yakın çevrede Mavi Mağara adını taşıyan başka birçok mağara bulunmaktadır. Fethiye’nin doğal güzelliği bu mağara, özellikle Antalya ili Kaş Kalkan bölgesinde bulunan Kaputaş Plajı yakınlarındaki Mavi Mağara ve Yunanistan’a bağlı Meis Adası bölgesindeki Meis Mavi Mağara ile sıkça karıştırılmaktadır.

Mavi Mağara’ya Nasıl Gidilir?

Mavi Mağara, "Nasıl gidilir?" sorusunu akla getirmeden önce onun denizle iç içe olan bir mağara özelliğine sahip olduğunun unutulmaması gerektiği bir keşif merkezidir. Bu açıdan özel olduğunu size ulaşım yönünden de gösterdiği bir mağaradır, denilebilir. Öyle ki bu mağaraya ulaşım sadece deniz yoluyla mümkündür. Yani karadan veya havadan mağaraya ulaşım bulunmamaktadır. Ancak deniz yolunda izlenen rotayı göz önünde bulundurduğunuzda tek tercih olsa dahi en iyi tercihin yine deniz olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ölüdeniz’den direkt kalkan tekneler bulunduğundan ister tekne kiralayarak sevdiklerinizle birlikte ister tekne turu ile ilk durak olan bu mağaraya selam çakarak ister kanolar ile bireysel keşif yoluyla isterseniz kıyıya çok yakın olmasından dolayı bu noktadan yüzerek mağarayı deneyimleyebilirsiniz. Buna ek olarak Mavi Mağara ziyaret saatleri yönünden genel bir sınırlama bulunmamakla birlikte ulaşım tercihinizin ne şekilde olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Mavi Mağara’nın Özelliği Nedir?

Mavi Mağara hem rüzgârın hem denizin kıyıyı aşındırarak zamanla oluşturduğu bir yerdir. Bu mağaranın diğer bir adı ise Soğuk Su Mağarası'dır. Hem bölgedeki denizin hem de mağaranın içinde kalan berrak suyun çok soğuk olmasından dolayı bu ad ile de anılmaktadır. Denilebilir ki soğuk suyun serinletici etkisi mağaranın sıcak manzarasıyla hoş bir uyum sağlamaktadır.

Doğal yollardan size kapalı havuz hissiyatı yaşatan bu güzel mağaranın ilk görüşte mütevazı bir kubbeyi andıran tek girişi bulunmaktadır. İçeriye yavaş yavaş girdikçe o mütevazı girişin yerini geniş mavi bir saha almaktadır. Öyle ki burası küçük teknelerin rahatlıkla sığacağı büyüklükte bir mavi sahadır. Ayrıca bölgede yer alan tek hücreli deniz yosunları ise suya mavi rengini vermektedir. Böylece su mağarada da mavi renkteki güzelliğini sürekli korumaktadır.

Bir diğer özellik ise bu mağarada dalış yapılabilme imkanıdır. Burada berrak suyu ile tüplü su altı dalışı yapmak eğlenceli olduğu kadar ayrıca heyecan vericidir. Bu mağara kendine ait bir kıyısının bulunması ve kıyıya çok yakın bir konumda olması özellikleri ile de kamp yapmaya elverişli bir mağara olarak öne çıkmaktadır. Eğer tekne turları ile mağaraya gelirseniz bir gece orada kamp yaparak ertesi gün gelecek tekne turu ile geri dönebilirsiniz.

Mavi Mağara’ya Yakın Plajlar

Mavi Mağara iki doğal güzelliğin arasında yer alan bir mavi incidir. Mağaranın yukarısında en yakın olarak Ölüdeniz Plajı, aşağısında ise en yakın olarak Kelebekler Vadisi ve Kabak Plajı bulunmaktadır. Bununla birlikte ulaşımı kolay Kaş, Kalkan gibi birçok bölgeye daha yakın bir konumda yer almaktadır.

Mavi Mağara’nın Çevresinde Gezilecek Yerler

Mavi Mağara çevresi gezilecek yerler için birçok seçenek olduğu söylenebilir. Fethiye üzerinden gidilerek en yakınında Viewpoint Seyir Balkonu, Kıdrak Koyu Manzara Seyir Noktası gibi noktalar ile Ölüdeniz manzarasını ayaklarınızın altına serebilir, aşağıdaki mağara ile fosfor mavi denizin kaynağını keşfedip yukarıda ise o mavinin Ölüdeniz ile kavuşmasına hayran kalabilirsiniz. Dilerseniz mağaradan tekne ile kuzeye doğru yönelebilirsiniz. Böylece Ölüdeniz Merkez, Hisarönü, Ovacık, Kayaköy gibi merkezi bölgeler, gezip konaklamak için tercih edilebilir. Ayrıca kıyı boyunca biraz daha güneye ilerlemek isterseniz Kaş ve Kalkan gezilecek yerler kategorisine kolaylıkla dahil olabilir.

Mavi Mağara çevresi, kalınacak yerler için ziyaretçilerin tercihlerine göre şekillenen seçkin opsiyonlar bu bölgede bulunmaktadır. Tatil Villam ise bölgedeki güvenilir villa kiralama ile ön plana çıkarak sizlere sadece güzel deneyimler yaşamanız amacıyla çeşitli fırsatlar sunan lider bir firmadır. Böylece ister Mavi Mağara çevresi kirallık villalar ile ister Fethiye ve Ölüdeniz kiralık villalar ile ister yine yakın konumda olan Kalkan kiralık villa, Kaş kiralık villa seçenekleri ile unutulmaz bir tatil için Tatil Villam adresini tercih ederek kaliteli konaklama yapabilirsiniz.

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek