Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Simena (Kaleköy) Antik Şehri

Kaleköy & Simena Antik Kenti

Tarihi günümüzden 2000 yıl öncesine kadar uzanan ve stratejik bölgede olması sebebiyle de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Simena, küçük bir kıyı kentidir ve halen Kaleköy olarak da anılıyor. Türkiye’de sadece deniz yolu ile ulaşılabilen nadir yerleşim bölgelerinden birisidir. Simena, bizlere eşsiz manzaraları ve tarihiyle eşlik ediyor. simena

Kaleköy & Simena Antik Kenti Nerede?

Simena kenti, ülkemizde turizm cennetlerinden biri olarak anılan ve tüm ihtişamıyla bizleri büyüleyen Antalya’nın Demre ile Kaş ilçeleri arasında konumlanıyor. Yönetimsel olarak da Demre ilçesine bağlıdır. Simena Antik Kenti'ne ulaşımın araçla yapılamadığını hatırlatmakta fayda var (araçla gelebileceğiniz en yakın nokta, Üçağız köyünü geçtikten hemen sonra karşınıza çıkacak olan tekne ve yat imalatının yapıldığı tersane).

Simena Antik Kenti'nin diğer merkezlere olan uzaklıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Simena (Kaleköy) ve Antalya havalimanı arası toplam 208 km.
  • Simena (Kaleköy) ve Antalya şehir merkezi arası toplam 194 km.
  • Simena (Kaleköy) ve Demre arası toplam 23 km.
  • Simena (Kaleköy) ve Kaş arası toplam 36 km.
  • Simena (Kaleköy) ve Üçağız arası toplam 2,6 km.

Kaleköy & Simena Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Simena, yani Kaleköy'e iki ulaşım şekli vardır. Bun ulaşım yollarından ilki, kara yolu ile ulaşım ve ikincisi de deniz yoluyla ulaşımdır.

Simena Antik Kentine Kara Yoluyla Ulaşım

Simena'ya kara yoluyla ulaşmanızın tek yolu arabayla belli bir noktaya vardıktan sonra yolunuza yürüyerek devam etmektir. Aracınızla Simena Kalesi'nin üzerindeki tepeyi aştıktan ve Üçağız Köyünü geçtikten sonra tekne ve yatların imalatının yapıldığı bir tersaneye kadar ilerleyebilirsiniz. Sonrasında da Simena'ya kadar doğanın da size eşliğiyle yürüyebilirsiniz. Patikayı yürümeye başladıktan sonra ilk olarak karşınıza kaya mezarları ve kaya mezarlarına eşlik eden eşsiz manzarayı görebilirsiniz. Patikayı devam ettiğiniz taktirde de bir süre sonra Simena Antik Kentine giriş yapıyor olacaksınız.

Simena Antik Kentine Deniz Yoluyla Ulaşım

Kara yoluyla ulaşım pek cazip gelmediyse deniz yoluyla ulaşım dikkatinizi çekebilir. Eğer Simena'ya deniz yoluyla ulaşım sağlamak isterseniz karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden ilki Kaş'tan ya da Demre / Çayağzı'ndan kalkan ve Simena'da bir saat kadar konaklamanızı sağlayan günü birlik tekne turları. İkinci seçenek ise, Üçağız ya da Kaş'tan tekne kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu seçenekte yer alan ve kalabalık turizm sezonlarında hizmet veren, Kaş ve Kaleköy arası sefer yapan taksi tekneleri tercih edebilirsiniz.

Simena’de Ne Yapılır?

Kara ulaşımının tek bir patikayla sağlandığı ve bu patika harici tek ulaşım yolunun deniz yoluyla olduğu Simena Antik Kentinde, 60-70’e yakın hanenin ve oldukça tatlı halkının olduğu küçük bir köy bulunuyor. Bu küçük köye, yaz aylarında ziyaretçi akınının gelmesiyle birlikte yaz geliyor. Bunun sebebi de bu küçük köy halkının turizm ile geçiniyor olması. 

Simena’ya gittiğinizde bu küçük köy halkının sahip olduğu birçok mekân ve bunun yanında da Simena’nın ev sahipliği birçok eşsiz güzellikten yararlanabilirsiniz. Sahilde yer alan büyük küçük balık restoranları, doğal ve taze meyveler ile yapılmış olan keçi sütlü dondurmaları, olmazsa olmaz el işi hediyelik eşya dükkanları köyü tam olarak bir panayır hakine getiriyor. Bunun haricinde köye çeşitli turizm amaçlarıyla gelen turistler de köye farklı bir renk ve hava katıyor.

Yörenin sahip olduğu çeşitli tarihi ve doğal güzellikleri gezebilir ve inceleyebilirsiniz. Ayrıca yöre halkı ile de oldukça güzel vakitler geçirebilir ve kendinize güzel anılar biriktirebilirsiniz. O halde Simena'da gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin detaylarına bakabiliriz.

Keçi Sütlü Dondurma Deneyin!

Simena’ya gittiğiniz zaman kesinlikle yapmanız gereken etkinliklerin başında keçi sütlü dondurmalar geliyor. Dondurmacılar Simena’da birkaç aile ile sınırlıyken zamanla çoğalmışlar. Simena’ya gittiğinizde birden fazla dondurmacı görebilirsiniz. “Dondurma istemez misiniz?” sorusuna hayır diyebilmek açıkçası yüksek bir irade istiyor. Hangisinin daha iyi ve daha güzel dondurmalara sahip olduğu tartışılır. Bunun cevabını bir de siz verin.

Kanoya Binebilirsiniz

Simena’ya gittiğinizde kuşkusuz yapabileceğiniz bir diğer etkinlik kanoya binmek olacaktır. Simena sahiline indiğinizde bu sahilde birçok kanoyu yan yana dizili bir halde görebilirsiniz. Uçağız ya da Kaleköy’den kano kiralayabilir ve sonrasında da eşi bulunmayan suların tadını kano eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Begonviller ve Zakkumların Sokakları Süslediği Köyler

Kuşkusuz insan ruhuna gelen en güzel şeylerden biri doğa ve tarihin eşsiz uyumudur. Simena’da görebileceğiniz birçok sokaklarda bu uyumu sık sık görebilirsiniz. Antik dönemden kalan taşlar ile dar sokaklarda gezintiye çıkmak ve köy halkı ile iletişime geçmek size unutulmayacak anılar verebilir. Özellikle köy halkının evlerinin önünde bulunan el işleri, kekikler ve ada çayları eşsiz bir koku ve görüntü ile sizleri karşılıyor. Dar sokaklarda bulunan merdivenlerden Simena tepelerine doğru yol aldıkça karşınıza unutamayacağınız güzellikte sahilin görüntüsü, kaya mezarları ve Kekova Adası çıkmaya başlıyor.

Likya Yolu

Simena kalesine doğru yol aldığınızda görebileceğiniz yollardan biri olan Likya yolunu kesinlikle yürümelisiniz. Likya yolu hem ülkemizin en popüler hem de dünyanın en güzel 10 yürüyüş rotasından biridir. Tabii bu unvanı da kesinlikle hak eden bir yürüyüş rotasıdır. Likya yolunu takip ederek Simena kalesinin yanında Kaleköy Antik Kentinin de belli bir bölümü dolaşabilirsiniz. 

Tekne Turları ile Çevrenizdeki Doğal Güzellikleri Keşfedebilirsiniz

Simena’yı tekne turları ile gezme kararı aldığınızda doğal güzelliklerinin arasında oldukça ünlü Kekova Adası’nı da göreceksiniz. Tabii bu doğal güzellikler adalarda bulunduğu için sizler en keyifli ve en kolay gezi sürecini teknelerle yaşayabilirsiniz. Tekne turlarını Kaş, Demre ya da Üçağız mevkilerinden kalkan günübirlik turlarla gerçekleştirebilirsiniz. Tur seçimlerinde de menüler, kaç kişilik turlar, müzikli ya da müziksiz turlar gibi özellikleri dikkate almanızda fayda var.

Kaleköy & Simena Antik Kenti Tarihi

Simena (Kaleköy), bir Antik Likya kentidir. Antik Likya Mezarları ve Simena antik şehri tarihi hakkındaki en doğru bilgiler milattan sonra 1. yüz yılda Roma İmparatorluğunun komutanı olan Pilinius (filozof) ile anılmaya başlamıştır.  Buna rağmen, sonrasında bölgede yapılan arkeolojik kazılar ve bilimsel araştırmalar ile birlikte ortaya çıkan Likya döneminde yazılmış kitabelerin yanında Aperlai’de bulunan gümüş sikkelerden, Simena’nın kuruluş tarihinin milattan sonra 4. yüz yıl başlarında kurulmaya başlandığı düşünülmektedir. Küçük Antik Likya bölgesinde bulunan kale tüm kenti çevreler. Kent ise Aperlai başkanlığında ve bunun yanında Apollonia ile İsinda’nın da içinde bulunduğu bir federasyona üye olduğu antik kayıtlarda yer almaktadır. 

260 km alana sahip olan ve bunun yanında da Kekova antik şehrini barındıran Simena antik şehri, birinci derecen arkeolojik sit alanı olarak görülür. 2002 senesinde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni çerçevesinde başlatılan ve günümüzde de yapımına devam edilen bilimsel çalışmaların yanı sıra, elde edilen arkeolojik bulgular ile nümanistik veriler, Kekova antik şehrini çerçeveleyen batıkların, Antik Çağ döneminde Akdeniz, Ege ve Karadeniz uygarlıklarıyla beraber oldukça yoğun bir ticaret ilişkisi içerisinde olduklarını da göstermektedir. kaleköy

Kaleköy & Simena Antik Kenti Eserleri

Üzerinden yıllar geçse bile ziyaretçilerini ilk günkü gibi büyülemeye devam eden Simena antik kenti, ziyaretçilerine birden fazla eser sunarak tarihin tozlu sayfalarına yolluyor. Ayrıca bu yolculuk esnasında da birçok ölümsüzleşen anının oluşmasında büyük bir rol oynuyor.

Simena Kalesi

Simena Antik Kenti'nin sahip olduğu tarihi eserlerden ilki ismini alırken de esinlendiği kalesi oluyor. Kaleköy'de barınan bu kale çok stratejik bir bölgede yer almasından dolayı uzun yıllar boyunca medeniyete merkezlik yapmış olan bölgenin en sağlam yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Taş Merdivenler ve Ev Kalıntıları

Simena'nın biz ziyaretçilerine kale haricinde sunduğu küçük antik eserler ise antik dönemlerden kalmış olan ev kalıntıları, taş merdivenleri ve iskele kalıntılarıdır. Tabii bunların dışında da büyük antik eserlerine ev sahipliği yapan Simena'da neredeyse tamamen sular altında kalmış olan (depremler ve küçük çaplı tsunamiler sebebiyle kocaman bir antik şehir görmek mümkün.

Kral Mezarları

Kral mezarları Simena ile tamamen özdeşleşmiş ve zaman geçtikçe Simena'yı simgelemeye başlamışlar. Simena'nın farklı bölgelerine dağılan bu antik mezarlar her defasında ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Kralların değerli eşyaları ile gömüldükleri kral mezarları, bilinçli bir biçimde manzarasının oldukça güzel olduğu tepelere yerleştirilmişler. Kral mezarlarının yakın çevresine oturabilir ve hem kral mezarlarının tarihi eşsizliğini incelerken hem de gün doğumu ve batımını ölümsüzleştirebilirsiniz.

Su Sarnıçları

Eski çağlardan yok oluşa kadar bölgenin hakimiyetini sağlayan Likyalılar, elde ettikleri suları depolayabilmek ve tekrardan içme suyu elde edebilmek adına oldukça akıllıca bir yöntem olan su sarnıçlarını kullanıyorlarmış. Simena gezinizde de bu sarnıçlara sık sık rastlayabilirsiniz.

Kilise

Simena'da en çok dikkat çeken yapılardan bir diğeri ise kuşkusuz kilisesi. Ziyaretçileri gemi turlarında ansızın kocaman bir kilise kapısı karşılıyor. Kapının bir kiliseye ait olduğunu da kapıda bulunan haç kabartmasından anlayabiliyoruz. Tabii bu kilise zaman içinde yaşanan depremler ve depremlerin birer sonucu olarak doğan tsunamiler yüzünden çoğu sular altında.

Kaleköy, yani bir diğer adı ile Simena'nın görebileceğiniz üzere oldukça fazla tarihi eser, doğal ve beşerî güzellikleri vardır. Bu sebepten dolayı yapılan tatillerin bir günden fazla yapılması değerlendirilebilecek en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Bu gezi süreciniz içerisinde de Kaş ve benzeri birçok civardaki yerleşim yerinde konaklayabilirsiniz. Fakat bu seçenekler arasında da tatilin keyfini çıkarmak ve kendinizi Simena atmosferinde bulabilmek adına deniz manzaralı villa kiralama seçeneklerimize bakabilirsiniz. Bu seçeneklerimizin haricinde kiralık villa alternatiflerimizi de değerlendirebilirsiniz. Sizlere tavsiye edebileceğimiz son seçenek ise Antalya'nın kaş ilçesinde bulunan ve Simena'ya sadece 36 km uzaklıkta yer alan kaş villa kiralama imkanlarına göz atmanız olacaktır. Böylelikle Simena'yı gezerken bir yandan da çeşitli şarkılara, şiirlere ve tablolara konu olmuş, ülkemizin sayılı güzel tatil beldelerinden biri olan Kaş'ı da gezebilirsiniz.

simena-kayaköy-antik-kentiİletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek