Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Hakında

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, Ölüdeniz Beldesi'nde yer alan, doğanın insanlığa sunduğu cennet niteliğinde bir alandır. Bölgedeki doğal oluşumlar ve muhteşem manzara, adeta hazine niteliği taşımaktadır. Fethiye - Kelebekler Vadisi, 350 metreyi bulan sarp kayalıkların hakim olduğu bir bölgedir.

Konu Kelebekler Vadisi olunca gezi meraklılarının aklına hemen “Kelebekler Vadisi nerede?” sorusu gelmektedir. Kelebekler Vadisi, bölgedeki hakim alanlardan olan Babadağ’ın eteklerinde yer alır. Bölgede 80’den fazla kelebek türü yaşadığı için "Kelebekler Vadisi" adıyla anılmıştır. Özellikle "Kaplan" isimli kelebek türünün dünyadaki tek yaşam alanının burası olduğu bilinmektedir.

Yüksek kayalıklar ve denizden kaynaklı olarak dış dünyadan uzak kalmış bu bölge, bakir kalmayı başarmış nadir alanlardandır. Doğal olarak bölge, kirlilikten çok az etkilenmiş, huzur dolu bir atmosfer taşıma özelliğini korumuştur. Bunun yanında vadide yer alan işletmelerin doğayı koruma çabası, bu bölgenin doğal güzelliğini korumasına katkı sağlar. Bu da aynı zamanda bölgedeki kelebek popülasyona olumlu katkı sunar.

Fethiye Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, köklü tarihe sahip olan bir yerdir. Bu kapsamda vadinin tarihinin M.Ö. 400’lü yıllara kadar dayandığı düşünülmektedir. Likya'lılar döneminde "Perdicia" yaşantısı vadinin hemen arka kısmında olmuştur. Sonrasında bölgeye "Bizans" ve "Yunanlılar" egemen olmuş ve son dönemde Osmanlı Devleti egemenliğinde kalmıştır. Zamanla vadinin yamaçlarına teraslar kurulmuş, bahçeler yapılmış ve günümüzdeki muhteşem güzelliğe ulaşmıştır.

Kelebekler Vadisi Türkiye turizm işletmeciliğinde öncü bölgelerden biridir. 1960’lı yıllarda özel işletmelere verilen vadi, 1987 yılından itibaren turistik bir işletme olarak varlığına devam etmiştir. Zamanında işletmeyi devralan özel bir şirket, burada bulunan devasa meyve ağaçlarını kestirmiştir. Sonrasında daha fazla kazanç sağlama düşüncesi ile bölgeye farklı nitelikte ağaç fidanları dikmeyi planlamış, fakat bu planında başarılı olamamıştır. Ardından bölge ağaçsız bir şekilde terk edilmiştir. 1987 yılından itibaren bölgede yoğun bir ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Civarda ağaçlara meraklı dağ keçilerinin yoğun olarak yaşamasına rağmen, ağaçlandırma çalışmalarında büyük başarı elde edilmiştir. Bu başarı ile günümüzdeki bağ ve bahçeler oluşturulmuş, vadi doğal bir cennet görünümü almıştır.

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, bünyesinde barındırdığı endemik bitki türleri ve korunması gereken dağlar arasında gösterilen Babadağ sebebiyle "Dünya Mirası" olarak kabul edilmiştir. Bölge bu sebeple Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olan nitelendirilmiştir. Dolayısıyla bölgeye herhangi bir bina inşa edilmesi yasaktır. Fakat, bungalov evler ve çadır / kamp alanlarına müsaade edilmektedir.

 

Kelebekler Vadisi

 

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama ve Kamp

Kelebekler Vadisi, otel ve pansiyon alternatiflerinin biraz uzağında kalan bir bölgedir. Yukarıda da kısmen belirtildiği gibi Kelebekler Vadisi kamp için elverişli alan ve tesislerin bulunduğu bir alandır. Burada bulunan kamp alanları, özel işletmeler tarafından faaliyetleri yürütülen tesislerdir. Bu alanda kamp yapmak için de doğal olarak işletmelere ücret ödemeniz gerekir. Tercihinize göre; bungalov evlerde ya da burada kiraladığınız çadırlarda kalabilirsiniz. Kendi çadırınızı getirerek de bu civarda çadır kurabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi konaklama imkânlarından yararlanan müşterilere, kahvaltı ve akşam yemeğinde açık büfe olanağı sağlanır. Öğle yemeği de yemek isterseniz, burada bulunan işletmelerden yararlanabilirsiniz. Açıkça söylemek gerekirse burada bulunan kamp alanı ve tesisleri sıradan kamp tesisleri gibi değildir. Tesisler ve barınma yerleri son derece modern ve hijyenik alanlardır.

Muğla Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz’den kalkan ve koy koy dolaşan gezi teknelerinin de uğrak yerlerinden biridir. Yani kafa dinlemek için gittiğiniz kamp alanında, her saat başında bir turist kafilesinin bölgeye geldiğine şahit olabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde Nerede Ne Yenir?

"Kelebekler Vadisi nerededir?" sorusunun yanı sıra, "Burada ne yenir?" sorusu da insanların merak ettiği konular arasındadır. Vadiye çok yakın bölgede bulunan plajın etrafında birçok restoran vardır. Bu restoranlardan istifade ile yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında kamp için bu vadiye geldiyseniz, kamp alanlarında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti açık büfe olarak verilir. Ayrıca öğle yemeği için de buradaki işletmelerden yararlanabilirsiniz.

Vadi bölgesinde bulunan çardaklar, kafe konforunda, geliştirilmiş mekânlardır. Bu çardakları kullanarak günün her saatinde içecek servisinden yararlanabilirsiniz. Vadideki işletmeleri kullanırken dışarıdan yiyecek, içecek getirmemeniz konusunun da büyük hassasiyet taşındığını belirtmekte fayda vardır.

Kelebekler Vadisi’nde Ne Yapılır?

Tatil Villam üzerinden tercih edeceğiniz Fethiye kiralık villalar alternatifi ile de Kelebekler Vadisi’nde eğlenceli ve kültürel bir gezi yapma şansı bulabilirsiniz. Bu eşsiz güzelliğin tadını çıkarmak için birçok alternatifi değerlendirebilirsiniz. Vadide bulunduğunuz süre içerisinde düzenlenen kelebek turlarına katılabilir, koyları gezebilir ya da doğa gezisi aktivitelerine katılabilirsiniz. Ayrıca koylarda dalış da yapmanız da mümkündür. Söz konusu faaliyetlerle ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kelebek Turu: Yazının başında da belirttiğimiz gibi Kelebekler Vadisi’nde başta "Kaplan" türündeki kelebek olmak üzere 80’den fazla kelebek türü ile karşılaşabilirsiniz. Buradaki kelebek turunda; mümkün olduğu kadar fazla kelebek çeşidini görmek isterseniz, vadinin iç kesimlerine doğru hareket etmeniz gerekir. Kelebekler mümkün olduğu kadar sakin ve nemli ortamlardan hoşlanır. İç kesimlere doğru ilerledikçe kelebeklerin yaşam alanlarına göre koşulların oluştuğunu görebilirsiniz. Bölgede yapacağınız gezinti esnasında mümkün olduğu kadar yüksek sesle konuşulmaması gerekir. Kelebekler, yüksek sesten oldukça etkilenen canlılardır. Bu konuda vadide bulunan görevliler de ziyaretçileri ikaz etmektedir.

Koy Turu: Fethiye’ye yolunuz düştüğünde, Kelebekler Vadisi’ne geldiğinizde ya da Ölüdeniz balayı villaları tatiliniz esnasında, burada bulunan koyları gezebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde birbirinden güzel 7 tane koy vardır. Bu koyların isimleri şunlardır:

  • Samanlık Koyu
  • Şövalye Adası
  • Kızılada
  • Akvaryum
  • Dalyan
  • Çalış Plajı
  • Hillside  

Tur şirketlerinin birçoğu yukarıda ismine yer verdiğimiz koyların tamamını dolaşır. Vadide bulunduğunuz süre içerisinde mutlaka bu koy turlarına katılmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede muhteşem koylarda yüzme şansı bulabilirsiniz.

Doğa Gezisi: Kelebekler Vadisi, doğada yürüyüş yapmak için muhteşem bir ortamdır. Vadi gezintisinin yanında tırmanış için de ideal yerler vardır. Vadinin içinde bulunan 900 metrelik yürüyüş yolunu tamamladıktan sonra 100 metrelik tırmanış aktivitesine de katılabilirsiniz.

Dalış: Dalış sporuna meraklıysanız, Kelebekler Vadisi’nde bulunan birbirinden güzel dalış alanlarından istifade edebilirsiniz. Vadi, sit alanı olmasından kaynaklı, birçok deniz canlısının da yaşadığı bir ortamdır. Suyun dışındaki muhteşem manzaranın yanı sıra suyun altında da harika görseller yakalayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde bulunduğunuz süreçte muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölgenin en güzel fotoğrafı, vadinin zirve noktasından çekilir. Vadinin iç kısmından yapacağınız tırmanış ile zirveye ulaşabilirsiniz.

Muhteşem pozlar vereceğiniz alanlardan biri de kayalıkların kenarıdır. Devasa yüksekliğe sahip olan kayalıklarda fotoğraf çekmek için yükseklik korkunuzun olmadığından emin olmalısınız. Bu bölgeyi dolaşırken, kayalıkların korumasız ve tehlikeli alanlar olduğunu da göz önünde bulundurarak, fotoğraf çektirmenizi tavsiye ediyoruz. Geçmiş yıllarda bu kayalıklardan düşerek hayatını kaybeden bireylerin olduğu, bilinen bir gerçektir. Bu tehlikeyi göz önünde bulundurarak, birçok ziyaretçi burada fotoğraf çektirme zevkinden feragat eder. Vadinin kayalıklar bölümünde fotoğraf çektirmek, bir sektör halini almıştır. Drone ile fotoğraf çekerek para kazanan kişileri gezi esnasında görebilirsiniz.

 

Kelebekler Vadisi’nden Ne Alınır?

"Kelebekler Vadisi Fethiye nasıl gidilir?", "Burada neler yapılır?" gibi soruların yanında burayı ziyaret ettiğiniz dönemde hatıra olarak evinize ne götüreceğinizi de düşünmeye başlarsınız. Hem vadi bölgesinde, hem de plaj bölgesinde, bu bölgeden hatıra kapsamında hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bunun yanında, hediyelik eşya almak için Ölüdeniz’deki işletmelerden de istifade edebilirsiniz. Vadiden dönerken sevdiklerinize; buzdolabı magneti ya da buna benzer küçük hediyeler alabilirsiniz. Bu tip hediyelerle sevdiklerinizi mutlu etmek isterseniz, vadide aradığınızı bulabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

“Kelebekler Vadisi nasıl gidilir?” sorusu, akıllarda merak uyandıran hususlardan biridir. Kelebekler Vadisi’ne kara yolu ya da deniz yolu ile gidebileceğiniz gibi, yakın bölgede bulunan havayolu ile de gidilebilir. Kelebekler Vadisi’ne en yakın havaalanı, 55 km uzaklıktaki; "Dalaman Havaalanı"dır. Dalaman, hem yurtiçi hem de uluslararası uçuşlara açık bir havaalanına sahiptir.

Kelebekler Vadisi’ne kara yolu ile gitmek isterseniz öncelikle Fethiye’ye ulaşmanız gerekir. Fethiye’ye neredeyse Türkiye’nin her noktasından otobüs seferleri düzenlenmektedir. Fethiye otogarına ulaştıktan sonra yine buradan kalkan dolmuşları kullanarak Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi Fethiye arası; 11 km’dir. Ayrıca, Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne giden tekne turlarından da istifade edebilirsiniz. Tekne ile vadiye gitmek istediğinizde ödeyeceğiniz ücret, gidiş dönüş; 30₺’den başlamaktadır.

Balayı ya da yaz tatili için geldiğiniz Ölüdeniz’de kaldığınız süreçte de Kelebekler Vadisi’ne gelebilirsiniz. Tatil tercihinizi Ölüdeniz villa kiralama seçiminden yana yaptıysanız, bu vadiye kolayca günübirlik ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek