Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

St. Nicholas & Noel Baba Kilisesi

Noel Baba Kilisesi

Hepimiz Noel zamanında çatılarımızın tepesinde dolaşan ve bizlere çeşitli hediyeler bırakan Noel Baba'nın kim olduğunu merak ederiz. İşte bu kişiye ait olan ve ülkemizin de en ünlü turistik şehirlerinden biri olan Antalya'da konumlanan Noel Baba Kilisesi'nin her yıl farklı ülkelerden binlerce insan tarafından ziyaretçi akınına uğradığını söylemeliyiz. Bu akının sebebi de Noel Baba'nın bu kilise de yattığına inanılmasıdır. Bu inanışın hem ülkemizi hem de Noel Baba Kilisesi'ni oldukça ön plana çıkardığını da eklemeliyiz.   noel baba kilisesi

Noel Baba Kilisesi Nerede?

Noel Baba Kilisesi günümüzdeki en popüler kiliselerden birisi olma özelliği taşır. Dolayısıyla da son zamanlarda insanların akıllarına şu soru takılmaktadır: Noel baba kilisesi hangi ilimizde? Noel Baba Kilisesi, ülkemizin en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Antalya'nın Demre ilçesinde bulunur. Dilerseniz otobüsle dilerseniz de özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uzaktan gelecek olan ziyaretçiler de Antalya'ya uçak ile seyahat ettikten sonra, Antalya'dan kiralayabilecekleri bir ulaşım aracı eşliğinde Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan Noel Baba Kilisesi'ne ulaşabilirler.

Sizler için birkaç şehir ile Antalya arasındaki km farkını sıraladık:

İstanbul- Antalya arası: İstanbul ile Antalya arası 730 km, yani yaklaşık olarak 10 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

Ankara- Antalya arası: Ankara ile Antalya arası 550 km, yani yaklaşık olarak 7 saat 40 dakika kadar sürmektedir.

Adana- Antalya arası: Adana ile Antalya arası 560 km, yani yaklaşık olarak 8 saat 45 dakika kadar sürmektedir.

İzmir- Antalya arası: İzmir ile Antalya arası 470 km, yani yaklaşık olarak 7 saat 20 dakika kadar sürmektedir.

Gaziantep- Antalya arası: Gaziantep ile Antalya arası 780 km, yani yaklaşık olarak 11 saat kadar sürmektedir.

Noel Baba Kilisesi Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla ulaşım sağlamanız taktirinde Antalya'ya vardığınızda sahil yolundan Fethiye istikametine doğru ilerlemelisiniz. İlerleme aşaması sonrasında Finike'den yaklaşık olarak 30 km kadar sonra Demre'ye varabilirsiniz. Fethiye yolu üzerinden gitme kararı alırsanız da Kaş'ı geçtikten 50 km kadar sonrasında Demre'ye ulaşabilirsiniz. Demre'de de nereye soracak olursanız sizlere Aziz Nicholas'a ait olan Noel Baba Kilise 'si gösterilecektir.

Noel Baba Kilisesi Tarihi

Noel Baba Kilisesi (bir diğer adıyla St. Nicholas kilisesi), Aziz Nikolaos ile tamamen yakından ilişkili bir kilise olarak karşımıza çıkar. Aziz Nikolaos İ. S. 3. Yüzyılın ikinci yarısında Patara'da dünyaya gelmiş bir azizdir. Myra'da bir süreliğine piskoposluk yapmıştır ve en başta Rus Çarlığı olmak üzere bunun yanında da birden fazla Avrupa ülkesi adına azizlik yapmıştır. Döneminde Avrupa ülkelerinde aziz denince akla gelecek ilk aziz olarak da büyük bir ün salmıştır.

Dindar kişiliğinin getirisi ile Aziz Nikolaos öldükten sonra azizlik mertebesine layık görülmüştür. Aziz Nikolaos Avrupa ülkeleri haricinde Amerika'da da oldukça sevilmiştir ve bunun üzerine de uzun yıllar boyunca New York'u koruyan büyük azizlerden biri olarak anılmıştır.

Aziz Nikolaos, 6 Aralık 343 yılında 65 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır. Myra halkı, Aziz Nikolaos öldükten sonra aziz adına Noel Baba Kilisesi'ni yaptırmışlar ve azize ait lahidin de bu kilisede sonsuza denk kalacağına inanmışlardır. Haçlı seferleri esnasında Noel Baba Kilisesi'ne gelen bazı tüccarlar ile Aziz'in kemikleri çalınmış ve Bari'ye götürüp gömülmüştür. Fakat kemiklerin hepsi çalınamamıştır, kalan kemikler ise Antalya Müzesi'nde korunmaktadır.

Aziz Nikolaos, Akdeniz'de yaşamasına ve buna karşılık olarak da hiç kar görmemesine rağmen, zor durumlarda yaşayan çocuklar adına koruyucu özelliği nedeniyle Noel gecelerinde geyiklerini karların üzerine çıkarıp, kızağından da çocuklara hediyeler dağıttığına inanılmıştır ve böylelikle de sevgi dolu bir ihtiyar olarak akıllarımızda yer edinmiştir. Bu sebepten dolayı başta her ne kadar Noel Baba Kilisesi denilmese bile, sonradan kemiklerinin bulunduğu bu kilise Noel Baba Kilisesi denilmeye başlanmıştır. Akdeniz de yaşamını ve geçimini sürdüren denizcilerin de Aziz Nikolaos'u çok sevmesi üzerine Aziz oldukça saygı değer bir kişilik olarak varlığını sürdürmüştür.

Likya'nın başkenti olarak yer alan Myra'daki kilise (yani bir diğer adı ile Demre Noel Baba Kilisesi) hem mimarisi ile hem de kullanılan üslubu ile tam olarak Orta Bizans Dönemi'ni yansıtan en önemli anıtlardan biri olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar yoğunluklu olarak Orta Bizans Dönemi'ni yansıtsa bile, Myralı Aziz Nikolaos 'un ölümünün ardından Noel Baba Kilisesi hasar gördükçe onarılmıştır. Bu sebepten dolayı da farklı zamanlara ve dönemlere ait birden fazla iz barındırmaktadır.

Noel Baba Kilisesi'ne girdiğimiz zaman ilk olarak bahçeden geçiyoruz ve yeşilliklerle örtülü bahçede de bizleri bir Noel Baba heykeli karşılıyor. Bunların sonrasında Noel Baba Kilisesi iki ana avluya açılır. İki iç avlusu, bema ve bemanın da ön kısmında yer akan apsis kısımları ile iki tarafında da yan koridorlar ile sarmalanmış ortasında kubbe bulunan bir orta mekândan oluşur. Noel Baba Kilisesi'nin güney kısmında yer alan koridorun Aziz Nikolaos için en uygun koridorlardan biri olduğu düşünülmüştür. Üstelik doğu kısmında yer alan nişin alt kısmında da Aziz'in lahdinin korunduğuna inanılır.

Bilinmelidir ki Antalya'nın yer aldığı bölge oldukça fazla güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten dolayı da Antalya Noel Baba Kilisesi haricinde gezebileceğin birden fazla yer mevcuttur. Antalya ve Antalya civarından villa kiralamak sizler için uygun bir seçenek olabilir. Yer aldığı konum olarak, Noel Baba Kilisesi Demre'den kiralık villa seçeneklerine bakabilirsiniz. Bunun haricinde Antalya'nın bir diğer incisi olan Kaş'taki villalarımıza da "kaş kiralık villa" başlığımızdan ulaşabilirsiniz. Muhafazakâr villa kiralama seçeneklerimizi de göz önünde bulundurarak muhafazakâr villalarımızda tatilinizi güven içinde, rahat bir biçimde geçirebilirsiniz. noel baba kilisesi 2

Noel Baba Kilisesi Hikayesi

St. Nicholas kilisesi, Antalya'da yer alan ve adını Noel Baba olarak da bildiğimiz Aziz Nikolaos tarafından almaktadır. Noel Baba'nın da birden fazla adı vardır. Bu isimlerden bazıları Sinterkoas, Pere Noel, Father Christmas, Santa Claus ve Heilige Nikolaus 'tur.

Aziz Nikolaos, Antalya'nın Kaş ilçesine oldukça yakın bir başka bir ilçede yer alan Patara Antik Kenti'nde dünyaya gelmiştir. Günümüzde de adına yapılan müzesi olan, St. Nicholas kilisesi Demre ilçesinde yer alır. Antalya- Demre ilçesi M.Ö. 5. Yüzyılda Likya uygarlığına ait 6 adet büyük şehirden bir tanesidir ve zaman içerisinde de yerleşim yeri haline gelmiştir. Aziz Nicholas genç yaşta Demre ilçesinde konumlanan ve Likya'nın başkenti olan Myra Antik Şehrine giderek, Myra Antik Şehrinde genç yaşta piskoposluk rütbesine layık görülmüştür. Her yeni yıla giriş esnasında ellerindekileri ve tüm servetini yoksullarla paylaşan Aziz Nicholas adına yapılan Noel Baba Kilisesi'nin hikayesi de şuradan gelir.

M.S. 270'lerde dünyada gözlerini açan Nicholas' in babası oldukça zengin ve varlıklı bir tüccar olarak bilinmektedir. Oldukça varlık içinde yaşayan Nicholas ise babasından geriye kalan tüm varlıklarını yoksullarla paylaşmak ister. Bunun üzerine bir rivayet ortaya çıkar.

Rivayete göre, bir gün Patara'da evlenme yaşına gelmiş fakat yoksulluklarından dolayı herhangi bir çeyiz hazırlığına başlayamayan 3 kız kardeşe Aziz Nicholas yardımcı olmak ister. Yardımı ise gece vakti gizlice pencerelerinden içeriye doğru para kesesi atmak olacaktır. Para kesesi atmak amaçlı gece vakti 3 kız kardeşin evinin önüne giden Aziz, evin pencerelerinin kapalı olduğunu görür. Bunun üzerine Aziz Nicholas para kesesini bacadan evin içerisine atar. Bu rivayetler efsanelerle devam etmiş ve sonrasında da Aziz Nicholas'ı günümüzde Noel Baba olarak anmaya dahi ilerlemiştir. Aziz Nicholas ise zaman geçtikçe çocukların, yoksulların, denizcilerin ve yolcuların koruyucusu olarak akıllarda yer edinmiştir.

Aziz Nicholas, 6 Aralık 343 yılında (yani 65 yalında iken) yaşama gözlerini yummuştur. Demre (yani Myra'da) ikamet edenler ise Aziz Nicholas'ın anısına, ölümünden sonra şu anda da bildiğimiz Noel Baba Kilisesini yaptırma kararı almışlar ve Aziz Nicholas'ın da lahdinin burada ölümsüz bir biçimde yer alacağına inanmışlardır. Demre'de yer alan Noel Baba Kilisesi'nin tavanlarında ve duvarlarında Aziz Nicholas'a ait birçok mozaik, ikona ve freskler (yani duvar resimleri) yer almaktadır. Aziz Nicholas bu resimlerin neredeyse hepsinde oldukça kutsal olarak anılan kişilerle birlikte iken tasvir edilmiştir. Dünyanın çeşitli yerlerinde Noel Baba (yani Aziz Nicholas'a) adanmış 2000'e yakın kilise bulunsa bile en önemlilerinden birisi Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan Noel Baba Kilisesidir.

Noel Baba (Aziz Nicholas), sahip olduğu iyiliksever ve dindar kişiliği ile tüm dünyaya koruyucu ve yardımsever kişiliğini göstermiştir ve öyle bir Aziz olarak da anılmaktadır. Aziz Nicholas çoğu zaman kendisinden ziyade başkalarının mutluluklarını ve ihtiyaçlarını düşünmüş, bu ihtiyaçlara çözüm seçeneklere oluşturmaya çalışmış ve yüzlerde sürekli bir tebessüm olarak yer almak istemiştir.

Noel Baba Kilisesi Ziyaret Saatleri

Noel Baba Kilisesi Antalya'da yer alır. Noel Baba Kilisesi'nin ziyaret saatleri aylara göre değişiklik gösterir. Nisan ile Ekim ayları arasında saat 09.00 ile 19.00 arası hizmet vermekteyken, Kasım ile Mart ayları arasında saat 08.00 ile 17.00 arasında hizmet verir. Bunun haricinde müze, 1 Nisan ile 31 Ekim arası her gün ziyaretçilerin ziyaretine açık iken, 1 Kasım ile 31 Mart arası da pazartesi hariç ziyaretçilerin ziyaretine tamamen açıktır.

Noel Baba Kilisesi giriş ücreti de en son 70 Türk lirası olarak belirlense de, fiyatlarda güncelleme yapılma ihtimali de çok olasıdır.

 

 İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek