İslamlar Köyü (Bodamya)

İslamlar Köyü (Bodamya)
  • İslamlar Köyü (Bodamya) | Tatil Villam
  • https://www.tatilvillam.com/src/rehberler/66/images/2b06adc22f.jpg
  • 19 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.
  • Tatil Villam https://www.tatilvillam.com/src/images/logos/828cb0d6bc.png

Eski karayolundan Kalkan’dan Fethiye istikametine giderken Akbel Mahallesi’ne vardığımızda yol ikiye ayrılır. Sağ taraftaki yolu kullanarak İslamlar ve Üzümlü Köyleri yoluna girilir. Daha ileride yol, sola Üzümlü Köyü, sağa İslamlar Köyü olarak ikiye ayrılır. Sağa ayrılan yol, zeytinliklerden, çam ormanlarından ve bağların içinden ilerleyerek, çağlayan suların aktığı, yeşillikler içindeki İslamlar Köyü’ne ulaşır.

Zamanında suyla çalışan un değirmenlerinin oldukça fazla olduğu ve Türklerle Rumlar’ın birlikte yaşadığı köyün eski adı, ‘nehirler’ anlamına gelen Bodamya’dır. Bugüne kalan iki değirmenden biri, köy kahvesinin yanında ve hala kullanılıyor.

İslamlar köyünde deniz olmasa da, buz gibi akan sularında kurulmuş olan alabalık çiftliklerinin çevresinde, yeşillikler içinde birçok restoran hizmet vermektedir.Yakın bir tarihe kadar bağcılık ve zeytincilikle geçinen köyün yeni gelir kaynağı turizmdir. Turizmin başlamasıyla birlikte yöre halkı restoranlar açmış ve kendi alabalık çiftliklerini kurmuşlar. Serinlemek için köye gelen yerli ve yabancı turistlerin favorisi, köylülerin kendi yapıkları ve tereyağında kızartılmış olarak servis ettikleri keçi peyniri. Asmaların altındaki restoranlarda farklı şekillerde pişirilen alabalık da yemek mümkün.

İslamlar Köyü çok sayıda yabancının da yerleşmek için tercih ettiği bir bölge olmuştur. İslamlar Köyü’nden, bir başka serin yerleşim olan Bezirgan Yaylası’na geçmek mümkündür. Köyden kuzeye doğru devam ederek, 4 km. sonra Kalkan-Elmalı yoluna çıkılır. Buradan Kalkan yönüne dönüp, 1 km. ilerledikten sonra, Toroslar’la çevrili ovanın ortasındaki Bezirgan Köyü’ne varılır.

İslamlar Köyü (Bodamya)

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara