Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Aperlai Antik Kenti

Aperlai, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı, Kekova bölgesinde yer alan bir antik şehirdir. Söz konusu şehir, Sıçak Yarımadası ile anakara arasında yer alan dar ve uzun bir koyun başlangıcıdır. Sıçak İskelesi'ne Kaş ve Üçağız bölgelerinden bu antik kente tekne turları düzenlenir. Antik kente ulaşmanın en pratik yolu da denizyolunu kullanmaktır. Buraya ulaştığınızda bakir bir koyla karşılaştığınız gibi antik kalıntılar arasında yüzme fırsatı da bulabilirsiniz. Antalya ve Kaş çevresini tatil için tercih ettiyseniz gezi planınıza mutlaka bu antik kenti de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Aperlai, esasında Luwi dilinden gelen bir kelimedir ve "akarsu boğazı" anlamına gelir. Geçmiş dönemde sadece birkaç balıkçı ailesinin konakladığı bu alan, Piri Reis'in Kitab-ı Bahriye'sinde de geçer. Kentin bir kısmı doğal afetler sonrasında sular altında kalmıştır. Bazı duvarların hiç yıkılmadan suyun altında kaldığı görülür. Antik Çağ döneminde Afrika kıyılarına gitmek isteyen denizciler rüzgârı bu antik kentte beklemişlerdir.

Aperlai Antik Şehri, çok sayıda lahitin bulunduğu bir alandır. Bu lahitlerin büyük bir kısmı Roma dönemine aittir. Bu bölgeye geldiğinizde hayranlıkla görebileceğiniz eserler deniz kıyısında başlayıp tepeye doğru uzanan kalın surlardır. Limana ait kalıntıların büyük bir kısmı su altında kalmış olsa da su yüzeyinden görünenler de vardır. Düzenli olarak organize edilen tekne turları ile bu antik kente geldiğinizde şnorkel ve marke ile dalış yaptığınızda bu kalıntıları rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun yanında limana yakın bir bölgede Roma dönemine ait iki adet hamam kalıntısını da inceleyebilirsiniz.

Tatil Villam'ın birbirinden özel villalarında tatil yaparken bu bölgedeki esrarengiz tarih kalıntılarını da rahatlıkla görebilirsiniz. Kaş villa kiralama sürecini bu sayede çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Aperlai Antik Kenti Nerede?

Aperlai Antik Kenti, yukarıda da açıklandığı gibi Antalya ilinin Kaş ilçesi sınırları içinde yer alan Kekova bölgesinde yer alır. Söz konusu bölge, tatil severlerin sıklıkla tercih ettiği coğrafyalar arasında önde gelen alanlardan biridir. Bu kapsamda her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin bu antik kenti ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

Tatil için Antalya bölgesinin hangi alanını tercih ederseniz edin, bu antik kenti ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz. Üçağız, Kekova Adası, Kaş ve çevresinde yer alan birçok tarihi kalıntıyı tatiliniz esnasında görebilirsiniz.

Kiralık villa alternatiflerini değerlendirirken konakladığınız yerin bölgenin kültürel varlıklarına yakın olmasını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Villa alternatifleri arasında denize yakın villalardan doğa ile iç içe villalara kadar birçok seçenek yer alır. Kiraladığınız villadan, özel aracınızla bölgenin birçok tarihi yapıtını gezme şansı elde edebilirsiniz.  Aperlai

Aperlai Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Aperlai Antik Kenti, ulaşım açısından herhangi bir sorun yaşamadan kolayca ulaşabileceğiniz bir alandır. Söz konusu antik kente ulaşmanın tek yolu, denizyolunu kullanmaktır. Düzenli olarak düzenlenen tekne turlarından istifade ile bu antik kente ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile bölgeye gelmeyi planlıyorsanız Antalya ya da Dalaman Havaalanı'nı kullanmayı düşünebilirsiniz. Antalya Havaalanı ile Aperlai Antik Kenti arası 193 km'dir. Yaklaşık 3,5 saatlik karayolu yolculuğu ile antik kente gitmeniz mümkün.

Dalaman Havaalanı'ndan antik kente gelecekseniz de mesafenin 172 km olduğunu bilmeniz gerekir. 2,5 saatlik bir yolculuk ile bu antik kente gelebilirsiniz. Havaalanından Kaş şehir merkezine gelmek için havaalanı servislerinden yararlanabileceğiniz gibi araç kiralama şirketlerinden de istifade edebilirsiniz.

Tatil için bölgeye geldiğinizde tarihi mekânları eksiksiz olarak dolaşmak istiyorsanız özel aracınızı kullanarak tatil planlaması yapmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede iyi bir planlama yaparak birçok gezilecek yeri görme şansı yakalayabilirsiniz.

Aperlai’de Ne Yapılır?

Aperlai Antik Kenti, mor renkli boya üreten deniz canlılarının yaşadığı önemli bir merkezdir. Bu ürünler dünyanın en pahalı malzemeleri arasında gösterilir. Geçmiş dönemde buradan elde edilen mor boyalarla çok pahalı kumaşlar üretilmiştir. Hatta Anadolu'da kullanılan ilk kumaş boyasının kaynağı da Aperlai'dir. Bu bölgenin Kaş çevresinde görebileceğiniz en ilginç alan olduğunu söyleyebiliriz.

Aperlai, herhangi bir konaklama imkânının olmadığı bir coğrafyadır. Bu bölgeye geldiğinizde konaklama için teknelerin imkânlarından istifade edebilirsiniz. Yüzmeyi seviyorsanız ve tarih meraklısı birisi iseniz bu bölgeyi dolaşmaktan büyük zevk alacağınızı söyleyebiliriz.

Aperlai Antik Kenti'ne geldiğinizde yapabileceğiniz en özel aktivite, burada bulunan tarihi kalıntıları görüp incelemektir. Erken Bizans dönemi için de özel bir anlam ifade eden bu antik şehir, dalış, yüzme gibi aktiviteler için çok uygun bir koydur. Yeme içme ihtiyaçlarınız için koya yakın bölgede kalan işletmelerden yararlanabilirsiniz. Aperlai-Antik-kenti

Aperlai Antik Kenti Tarihi

Likya yolu üzerinde yer alan Aperlai Antik Kenti, konuşlandığı bölüm ve farklı coğrafya sayesinde ilgi çekici bir alan olmayı başarmıştır. Antik kentler arasında özel bir yere sahip olan bu antik şehir, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi ile ziyaret ettiği bir yerdir. Bu kapsamda şehre belli periyotlarla turlar düzenlenir.

Antik kentin kuruluşu ile ilgili kesinlik kazanış bir bilgi yoktur. Bölgede yapılan antik kazılarda bu anlamda fikir sahibi olunacak eserler bulunmuştur. Burada bulunan sikkelerden yola çıkılarak antik kentin M.Ö. V-IV. YY'lar arasına uzanan bir tarihinin söz konusu olduğu söylenebilir.

Günümüzde, antik kent üzerinde bulunan yapıtların neredeyse tamamının Roma dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Antik kentte bulunan tarihi surlar, yer yer kulelerle çevrilmiştir. Antik kentin doğu bölümünde yine Roma dönemine ait lahitler bulunmaktadır. Deniz seviyesinin yükselmesi ve depremler nedeniyle lahitlerin bir kısmı denizin altında kalmıştır.

Bölgede yapılan kazı çalışmalarının yetersiz kalması nedeniyle antik kent tarihinin hangi döneme kadar uzandığı konusunda net bir bilgi yoktur. Likya dönemine ait mezarların iyi seviyede korunduğunu söyleyebiliriz. Bizans ve sonrası döneme ait şapel ve kilise kalıntıları da bu anlamda fikir verebilir.

16. YY'a gelindiğinde antik kent tamamen terk edilmiş olup sadece 3-5 balıkçı ailesinin yaşadığı bir alan olarak kalmıştır. Günümüzde ise koruma altına alınmış olan bu antik kent, ziyaretçilerin tarihe mini bir yolculuk yapmasını sağlayan bir bölgedir. Sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanan bölge, turizm alanında önemli bir cazibe merkezidir.

Aperlai antik kentinin Likya döneminde üç kentin merkezi konumunda olduğu düşünülür. Bu üç kentin Aperlai'den yönetildiği yönünde arkeologların görüşleri mevcuttur. Şehrin kuzey bölümünde bulunan savunma kuleleri günümüze kadar ulaşmış ve sağlam kalmayı başarmış ender yapıtlar arasındadır. Batı kanadında bulunan üç kapıdan biri kemerli diğer ikisi ise düz bir yapıya sahiptir.

Lüks villa kiralama hizmetinden yararlanırken antik kentin tarihi ile ilgili kısa bir araştırma yapabilir, yapılan araştırma sonunda ulaşılan sonuçları bölgeyi dolaşarak değerlendirebilirsiniz. Tarihi yakından tanının sizi heyecanlandıracağına emin olabilirsiniz. 

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek