Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Marmaris Sedir Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğanın mucizesi yerlerden biri bilinen adıyla Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti’dir. Ada, mavi ve turkuaz tonlarda denizi, altın sarısı kumları ile tropik bir adadan farklı değildir. Kum ile denizin birleştiği eşsiz manzara görenleri kendine hayran bırakır. Çok eski çağlarda adını da aldığı sedir ağaçlarının boy gösterdiği adada artık zeytin ağaçları köklerini salmayı sürdürüyor.

Sedir Adası, görenleri kendine hayran bırakan güzelliğiyle hem tarih hem de doğa meraklılarına benzersiz bir gezi deneyimi yaşama fırsatı sunuyor. Kleopatra plajı kumsalında, jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan ve koruma altında olan kumlar yer alıyor. Bu kumlar özel bir şekilde oluşan kalker damlacıklarıdır ve ada dışına çıkarılması yasaktır.

Sedir Adası’nda Kedrai Antik Kentinin kalıntılarını görmek mümkündür. Büyüleyici doğası, altın renginde kumu ve mavinin farklı tonlarının bir arada olduğu muhteşem denizi ile nefes kesici bir görsele sahiptir.

Tatil Villam güvencesiyle her bir detayın titizlikle kontrol edildiği, konfor ve rahatınızın ön planda tutulduğu kiralık villalar, muhteşem bir tatil deneyimi yaşamanız için bulunmaz bir fırsattır. Evinizin konforunda bir tatil yaşayacağınız kiralık villalar içinden yapacağınız tercihle Sedir Adası Marmaris turunun tüm güzelliğini de içinize çekebilirsiniz.

Sedir Adası Nerede, Nereye Bağlı?

Sedir adası doğal güzellikler ile büyüleyici bir turizm bölgesidir. Sedir adası tertemiz denizi ve hayranlık uyandıran koyları ile görülmeye değer bir güzelliktedir. Sedir Adası harita ile ilgili araştırma yapan kişiler öncelikle adanın nerede olduğunu öğrenmek ister.

Sedir Adası, Muğla‘nın Ula ilçesine bağlıdır. Gökova Körfezinin doğusunda yaklaşık 800 metre uzanan altın sarısı rengindeki ince kumlu Kleopatra Plajı ile tanınır. Muğla bölgesinde yer alan Akyaka’ya 27 km mesafede, Marmaris merkeze ise 16 km mesafededir. Kedrai Antik Kenti’nin kalıntılarına ev sahipliği yapan adada zengin ve doğal doku göz dolduruyor. Ada aynı zamanda doğal sit alanı olarak kabul ediliyor. Sedir adasını ziyaret edecek kişilerin ilk olarak Muğla’da yer alan Marmaris bölgesine ulaşması gerekiyor. Marmaris bölgesinde yer alan birbirinden güzel yazlık kiralık villa seçeneklerinden birini kiralamak için Tatil Villam yanı başınızda! Marmaris’te kiraladığınız villanızın keyfini çıkarırken bir yandan da mutlaka Sedir adasını ziyaret etmelisiniz.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Marmaris’e 16 kilometre mesafede yer alan turistik bölgelerden biri olan Marmaris Sedir Adası, aynı zamanda Kleopatra Adası olarak da bilinir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan bölgeye ulaşım da zor değildir. Sedir adasını görmeye karar vermeden deniz yolculuğundan keyif alıp almadığınıza karar vermeniz ve Sedir Adası nasıl gidilir sorusuna yanıt bulmanız gerekir. Çünkü adaya tek ulaşım yolu deniz yoludur. Akyaka Gökova Körfezi'nde yer alan Sedir Adası'na gitmek için karayolu ile ulaşım sağlayamıyorsunuz.

Özellikle Marmaris merkezde konaklıyorsanız kolay bir şekilde Sedir adasına ulaşabilirsiniz. Bu bölgeyi keyifli bir şekilde gezebilirsiniz. Adaya, Çamlık İskelesi’nden düzenli olarak kalkan Marmaris Sedir Adası tekne turu ile ulaşabilirsiniz. Marmaris’te günü birlik tekne turları düzenlenmektedir. Katılacağınız bu keyifli Akyaka sedir adası tekne turu size ada ve çevresindeki tüm güzellikleri göreme fırsatı verecektir.

Dünyaya ün salan Kleopatra Plajı ile dikkat çeken Sedir Adası, özellikle yaz ayalarında yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Kleopatra Adası, mavi ve turkuazın eşsiz tonuyla, tarihi kalıntılarıyla ve adeta nefesleri kesen doğal güzellikleri ile Türkiye’de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Adaya ulaşmadan önce Marmaris’te seçeceğiniz konaklamada kiralık villalar oldukça güzel bir çözüm önerisidir. Tatil Villam seçenekleri içinden Marmaris ve Fethiye villa kiralama ile hayalinizdeki tatili gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Sedir Adası Tarihi

Kedrai yani Sedir Adası Keramos Körfezi’nin doğusunda bulunan bir adadır. Geçmişte ‘Şehiroğlu’ olarak adlandırılan bölge zaman içinde Sedir Adası olarak anılmaya başlamıştır. Adanın ismi geçmişte adada yer alan sedir ağacından gelse de günümüzde Adada zeytin ağaçlarını görüyoruz. Hemen hemen 800 metre uzunluğa sahip olan Ada, hemen yanında yer alan Orata ve Küçük Ada ile birlikte üç adadan meydana geliyor.

Günümüzde ana karada ve adalarda görülen kalıntıların büyük bir kısmı Bizans Dönemi’ne aittir. Karia Bölgesinde yaşayan Türk akınlarının M.S. 11. yüzyıl sonlarında yoğunlaşmasıyla ada, M.S. 15. yüzyılın başlarında kesin bir şekilde Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Sedir Adasında yerleşim ikiye ayrılıyor. Kıstak kentin tiyatrosunun, konutlarının, kutsal yerlerinin, dinsel yapılarının ve limanlarının bulunduğu surlarla çevrili olan doğu tarafıdır.

Nekropol alanı adanın doğu yakasında yer alan ana kara üzerinde yer alıyor. Yöre halkı tarafından Sedir Adası olarak adlandırılan bölgenin ilk çağlarda ise Cedrae olarak adlandırılıyordu. Kelimenin kökeni büyük boylara ulaşan bir ağaç türü olan Cedrus yani sedir ağacıdır. Sedir Adası Kleopatra plajı olarak bilinen dünyadaki nadir kumlardan birine sahip olan kumsalda, jeolojik oluşumlarla ortaya çıkan ve koruma altında olan kumlar yer almaktadır.

Kleopatra plajı olarak anılması efsaneleşen bir aşk yaşayan Kleopatra’nın burada denize girdiğinin düşünülmesine dayanıyor. Muğla Sedir Adası ören giriş yeri ziyaretleri yaz döneminde 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenirken kış döneminde ise 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz ören yeri sabah saat 08:30 itibarı ile açılıyor akşam ise 16:30 da kapanıyor. Sedir Adası giriş ücreti her yıl yetkili merciler tarafından belirlenmektedir. Ören yerine giriş yaptıktan sonra plaja da giriş yapabiliyorsunuz.

Sedir Adası Plajları

Muhteşem güzelliği ile ün salan Sedir Adası plajı olan Kleopatra Plajı, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Efsaneye göre Sedir Adası kumu hikayesi bir aşk hikayesi ile ortaya çıkıyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra sevgilisi Roma İmparatoru Antonius’u ziyarete gitmek istemiş. Ziyaretinden dönerken Kedrai Adası’nın koyu gözüne çarpmış ve bu bölgeyi gezmek istemiş. Koyun muhteşem olduğunu düşünse de bir eksikliği olduğunu fark etmiş ve hiç kum olmayan adada kum olması gerektiğini düşünmüş.

Kleopatra bu durumu sevgilisi Antonius’a anlatmış ve bu isteği geri çevirmeyen Roma İmparataoru Kleopatra’nın isteğiyle Kuzey Afrika’dan gemilerle bu adaya kumları taşıtmış. Kleopatra plajın oluşturulmasından sonra sevgilisi Antonius her ziyarete geldiğinde burada buluşmuş.

Dünyada çok nadir olan bu kumun adadan çıkarılması mümkün değil. Herhangi bir şekilde kumların azalmaması için plaja havlu sermek de yasak. Böylece plajda yer alan kum maksimum seviyede korunmuş oluyor.

Sedir Adası’nda Gezilecek Yerler

Sedir Adası bir açık hava müzesi gibi etkileyici bir görünüme sahip. Adaya adım attığınız andan itibaren büyüsüne kapılıyorsunuz. Gezilecek birçok dokuya sahip olan ada adeta bir film platosu gibi. Adanın en gözde yerlerinden biri de Koruma altında alınan Kelopatra plajıdır. Eski zamanlarda yağmalanan ve kumunun bir kısmı götürülen plaj günümüzde koruma altındadır. Adayı en popüler kılan yer elbette Kleopatra Plajı’dır.

800 metrelik kıyı uzunluğuna sahip ada görülmeye değerdir. Adada yer alan kule sur duvarları, Apollon tapınağı, kilise, antik tiyatro ve çok daha fazlası görülmeye değer önemli görsel ve tarihi zenginliklerdir.

Kıstak kilisesi; Bizans dönemine ait bir kilisedir. Kentin surlarının dışında yer alan iki yapıdan biri de Kıstak kilisesidir.

Agora; Ticaret yolları üzerinde yer alan Kedrai kentinin pazar yeridir. Pek çok ürünün alınıp satıldığı önemli bir merkezdi. Agora geniş bir avlu etrafında sıralanan dükkanlardan oluşuyor.

Tiyatro; Sedir Adası’nda yer alan en sağlam yapıdır. Tiyatronun etrafında asırlık zeytin ağaçları yer alıyor. Masmavi sular çevrelenen adanın kıyılarını görebileceğiniz enfes bir manzaraya sahiptir. Hellenistik bir yapıdır.

Apollon kutsal alanı; Antik dönemde kentlerin koruyucu tanrıları vardı. Kedrai kentinin baş tanrısı da Apollon’du. Özel olarak tasarlanmış bir teras üzerine inşa edilen kutsal bir alandır.

Şehir Surları; tam olarak yapım tarihi bilinmeyen surlar, M.Ö. 4. yüzyıl öncesinde kullanılmış ve Hellenistik dönemde güçlendirilmiştir. Hemen ardından Roma ve Bizans dönemlerinde de onarım gören yapılardır. Surlar, adayı iki parçaya ayıran kıstağın doğu kısmını çevreliyor.

Sedir Adası’nda Ne Yapılır?

Ülkemizin eşsiz güzelliklerinden biri olan Sedir Adası’nda keyifli bir gün geçirmemek imkansız. Marmaris gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Sedir adası bir doğa harikasıdır. Böylesi güzel ve büyüleyici bir yerde doğa yürüyüşü muhteşem bir deneyimdir. Birbirinden farklı alanlara sahip olan ada da yer alan ören yeri gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Muhteşem bir kumsala sahip olan Kleopatra plajında ziyaretçilere özel hazırlanan yürüyüş alanından manzarayı izlemek de kaçırılmaması gereken aktivitelerin başında gelir. Tarih severler için de bulunmaz bir durak olan ada, muhteşem manzarası ve sakladığı efsaneleri ile görülmesi gereken bir yer, hafızalarda kalması gereken bir anıdır. Sedir Adası tekne turu muhteşem bir gezi anısı olacaktır. Sedir adasını ziyarete gitmek isteyen doğa ve tarih severler Muğla ve çevresinde konaklayabilir Sedir Adası ulaşım seçeneği ile adayı ziyaret edebilir. Tatil villam aracılığı ile kiralayabileceğiniz muhteşem villa seçenekleri ile her anınızı eşsiz hale getirebilirsiniz.İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek