Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş, Antalya iline bağlı, turistik ilçelerden biridir. Özellikle tatil için Antalya ve Fethiye bölgesini tercih edenlerin ziyaret etmesi gereken tatil yörelerinin başında Kaş yer alır. Birçok tatil yöresine yakın olmasının yanında Kaş, merkezi konumda bir bölgede bulunması sebebiyle her yıl binlerce turistin akın ettiği bir olma özelliği taşır.

Kaş, geçmiş dönem tarihinin izlerini taşıması ve günümüze kadar doğal güzelliklerini muhafaza etmesi ile dikkat çeken Antalya ilçelerinden biridir. Tarihte Karia ve Likya yolunun kesişim noktası olarak bilinen Kaş, gerek iklim şartları, gerekse de kültürel mirası nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan yöreler arasındadır. Bu nedenle Kaşta gezilecek yerler oldukça fazladır. İçeriğinde gezilecek yerlerin yer aldığı Kaş haritası temin etmek bu anlamda ihtiyacınızı karşılar. Kaşta gidilecek yerler programınızı bu harita ile daha sistemli hale getirebilirsiniz.

Kaş'da Nerede Ne Yenir?

Antalya Kaş gezilecek yerler programınızı yaparken nerede ne yenir sorusunun cevabını da programınıza dâhil etmelisiniz. Çünkü zaman zaman gezi esnasında yemek, büyük problemlerden biri haline gelebilir. Kaş’ta bulunan yeme-içme mekânları ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar niteliktedir. Söz konusu mekânlarda balık ürünlerinden et ve kebaplara, Akdeniz mutfağı ürünlerinden çeşitli mezelere kadar birçok farklı yemek alternatifi ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Kaş’ın favori restoranlarında yemek ihtiyacınızı karşılayarak muhteşem tatlarla karşılaşabilirsiniz.

Kaş’dan Ne Alınır?

Kaşta görülmesi gereken yerlerin yanı sıra bu ilçeyi ziyaret ettiğinizde ne almanız gerektiği de kafalarda yer işgal edebilir. Kaş çevresi gezilecek yerler programınıza dâhil ettiğiniz hemen her yerde birçok dükkân ve işletme görebilirsiniz. Söz konusu işletmeler arasında gümüş, antika, etnik ve peştamal satan dükkânlar dikkatinizi çekecektir.

Özellikle Kaş’ta bulunan gümüş takı dükkânları büyük bir ürün yelpazesine sahiptir. Söz konusu gümüş takı işletmeleri, ilçeye gelen yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken yerlerdendir. Tasarım anlamında muhteşem alternatiflere sahip olan gümüş takılar görenlerin gözlerini kamaştıran ürünlerdir.

Kaş’ta yaşayan bir grup insan, kış döneminde uzak doğu ülkelerini ziyaret ederler. Bu nedenle ilçede uzak doğu kıyafetlerinin satıldığı işletmeler de vardır. Söz konusu işletmeler, Kaş’taki hippie ruhunu yansıtan yerlerdir. Bu işletmelerde özellikle Hindistan ve Tayland’dan özel olarak seçilmiş kıyafetleri bulabilirsiniz. İçi pamuk olan bu kıyafetler özellikle yaz günleri için çok ideal ürünlerdir. Kaş’a gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka bu kıyafetlerden alarak dönerler.

Kaş’a yerleşen birçok tasarımcı, sanatçı ve zanaatkâr vardır. Söz konusu meslek grubunun kendine özgü tasarımlarını sergilediği mekânları da bu ilçede bulabilirsiniz. Kıyafet sergilerinin yanı sıra cam ve seramik atölyelerinde hazırlanan tasarımları da bu ilçede bulabilirsiniz. 

  

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a ulaşmak için kara, deniz ve havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Kaş’a en yakın havaalanı, Muğla’nın Dalaman Havaalanıdır. Uçakla Dalaman’a ulaştıktan sonra toplu ulaşım araçlarından istifade ile ya da araç kiralayarak Kaş’a ulaşabilirsiniz. Dalaman Kaş arası 150 km’dir. Havaalanından Kaş’a olan yolculuğunuz yaklaşık 2 saat sürecektir.

Kaş’a gideceğiniz bir başka ulaşım alternatifi de otobüstür. Türkiye’nin hemen her yerinden Antalya Kaş’a otobüs seferleri düzenlenmektedir. Antalya’ya gelerek ilçe otogarından Kaş’a giden minibüs ya da otobüslerle söz konusu ilçeye ulaşabilirsiniz. Bunun yanında direkt olarak Kaş’a giden şehirlerarası otobüs hatları da azımsanmayacak sayıdadır.

Kaş’a gitmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım vasıtası da deniz yoludur. Antalya Limanı’ndan ve Fethiye Limanı’ndan Kaş’a giden tekne turlarının varlığına şahit olursunuz. Tabi uzak noktalardan gelenler için bu alternatif çok mantıklı bir seçim olmayabilir.

Kaş'da Ne Yapılır?

Kaş görülecek yerler anlamında olduğu gibi aktiviteleri ile de ön plana çıkan bir yerdir. Tekne turları ve dalış aktiviteleri uzun yıllardır ilçede yapılan faaliyetlerdendir. Kaş’a gelen birçok ziyaretçi için bu aktiviteler geleneksel faaliyetler olarak anılır. Bunun yanında Kaş’ta yapabileceğiniz birçok aktivite yer almaktadır. Aşağıda sayılan faaliyetleri icra ederek Kaş lüks villalar tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz. 

Amber Travel: Dünyanın birçok yerinden katılımın sağlandığı Amber Travel, Kaş Fethiye arasındaki Likya yolu üzerinde icra edilmektedir. Söz konusu yürüyüş yılın belli döneminde rehberli ya da rehbersiz şekilde yapılmaktadır. Rehberli turları tercih ederek bu faaliyete katılmak isterseniz sırt çantalarınızı taşıyan bir araç size eşlik eder. Günde en fazla 18 km yürünen bu yürüyüşte kondisyon depolaması yapabilirsiniz.

Amber Travel kapsamında icra edilen faaliyetler yürüyüşler ile sınırlı değildir. Aynı organizasyon kapsamında icra edilen bisiklet turları ile de eğlenceli bir süreç yaşayabilirsiniz. Söz konusu organizasyon kapsamında deniz kanosu faaliyetine de katılabilirsiniz.

Begonvil Travel: Begonvil Travel acentasından istifade ile içerisinde dalış, tekne turları, kanyon turu ve likya yürüyüşlerinin olduğu bir programa tabi olabilirsiniz. Son derece eğlenceli vakit geçireceğiniz bu aktivite programı ile Kaş’ın gezilip görülmesi gereken birçok noktasını da keşfetmiş olursunuz.

Fly Lycia: Kaş’ta yapacağınız en özel aktivitelerden biri de yamaç paraşütüdür. İlçede tandem ve solo yamak paraşütü icrası yapılmaktadır. Yamaç paraşütü kalkış noktası ilçe merkezinde 13 km uzaklıkta ve 650 metre yükseklikteki bir tepedir. Rüzgârı karşıdan alan bu kalkış pisti, yamaç paraşütünün son derece ideal yapılabildiği bir ortam sağlar. Mayıs ayından Kasım ayına kadar Kaş’ta yamaç paraşütü yapılabilir. Tatil döneminiz bu aylara denk geliyorsa mutlaka yamaç paraşütü deneyimi de yaşamalısınız.

Dalış Okulu: Kaş’ta son derece seçkin dalış okulları da vardır. Bu okullardan istifade ile dalış eğitimi alabilirsiniz. Okulda hem acemi hem de tecrübeli dalışçılara uygun eğitim programları vardır.

Deneme dalış programları 8-16 arasında icra edilir. Bu programdan yararlanarak hem farklı insanlarla tanışabilir, hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Alacağınız bir günlük eğitimde dahi dalış maskesi ve şnorkeli nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kurs sonunda dalış esnasında rahat nefes aldığınızı da hissedeceksiniz. 

Yoga Dersleri: Kaş’ta yapabileceğiniz faaliyet alanlarından biri de yoga dersleridir. Birçok işletmeni verdiği yoğa derslerine tekne turları, yoga dersleri, konaklama ve transfer ücretleri de dâhildir. Yani bu kurslara katılarak birçok faaliyeti aynı anda icra edebilirsiniz.

Antiphellos Antik Tiyatrosu

Kaş tarihi yerler gezi programına mutlaka almanız gereken yerlerden biri de Antiphellos Antik Kentidir. Likya dönemine ait olan bu antik kent, Roma döneminde merkezi konumlardan biri halini almıştır. Her ne kadar dönemin önemli bir yerleşim yeri olsa da günümüzde bu antik kent, harabe durumundadır. Antik kentte bulunan antik tiyatro ve kaya mezarları ise günümüze kadar gelebilmiş tarihi yapıtlardandır.

Xanthos Antik Kenti

Xantos, tarihi antik döneme dayanan, Kaş ilçe merkezine 50 km uzaklıkta olan bir antik kenttir. Söz konusu antik kentin Likya Birliği’nin merkezi kabul edildiği bilinmektedir. M.Ö. 545 senesinde Perslerin işgaline uğrayan bu antik kentte yaşayan halk, bu işgali kabul etmeyerek kendilerini yakmışlardır. Anlatılan bu rivayetten yaklaşık 100 yıl sonra antik kent tamamen yanmış olup M.Ö. 450 yılında yeniden inşa edilmiştir. M.Ö. 2. YY’dan itibaren Xanthos, Roma hâkimiyetine girmiştir. Sonrasında ise şehir Bizans’ın piskoposluk merkezi unvanıyla anılmıştır. Uzun yılların tarih izlerini taşıyan Xanthos, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Kaş antik kent gezinizde girişi 10 TL olan bu antik kenti de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Batıkşehir ve Kekova

Kaş ta gezilecek yerler programına almanız gereken yerlerden biri de Batıkşehir ve Kekova’dır. Batıkşehir, Kekova adasının çevresinde bulunan ve 2. YY’da meydana gelen büyük depremde yok olan antik kentin kalıntıları ile dolu bir alandır. Burada bulunan koy, yat ve teknelerin demir attığı yerlerin başında gelir. Batıkşehir ve Kekova geziniz esnasında Bizans tarihini yakından tanıyabilir ve hissedebilirsiniz. Önemli bir tarihi kalıntı olan bu bölgeyi mutlaka gezi programınıza dâhil etmelisiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, daha çok Fethiye’ye yakın bir bölgede yer almaktadır. Kaş kiralık villa tatili yaparken bu muhteşem kanyonu gezmek için de vakit ayırabilirsiniz. 1988 yılında bir çoban tarafından keşfedilen kanyonun işletme hakkı da günümüze kadar bu çobana verilmiştir. Tam 14 km uzunluğa sahip olan kanyonda zaman zaman güneş ışınlarının dahi yansımadığı dik kayalıklar vardır. Kanyon içerisinde gezerken birçok yeme içme alanının olması da gezinin daha eğlenceli ve kolay olmasını sağlar. Kanyonda dikkat çeken detaylardan biri de girişte lastik ayakkabı alma ya da kiralama imkânı olmasıdır. Bu sayede kanyonu daha güvenli şekilde dolaşabilirsiniz.

Kalkan

Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Söz konusu beldenin Kaş ilçe merkezine mesafesi 27 km olup, Fethiye’ye ise 80 km uzaklıktadır. Merkezi bir konuma sahip olan Kalkan da gezilecek yerler de oldukça fazladır. Burada bulunan antik kentler, mağaralar ve plajları gezerek eğlenceli vakit geçirebilir, kültürel birikiminizi artırabilirsiniz. Kalkan gezilecek yerler programına bahse konu yerleri ekleyerek önemli bir kültürel birikim elde edebilirsiniz. Kalkan’a gittiğinizde özellikle aşağıda yer verdiğimiz mekânları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Kaputaş Plajı
  • Mavi Mağara
  • İslamlar Köyü
  • Fırnaz Koyu
  • Bezirgân Yaylası

Patara Antik Kenti

Kaş gezilecek yerler haritası incelendiğinde dikkat çeken yerlerden biri de Patara Antik Kentidir. Tarihi M.Ö. 5.YY’a kadar uzanan Patara Antik Kenti, Likyalılar ve Roma döneminin önemli kentlerinden biridir. Antik kent, günümüzde mimari yapısını koruyarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu kapsamda her yıl binlerce turist bu antik kenti ziyaret etmektedir. Tatil Villam’dan villa kirala seçeneği ile Patara Antik Kentini de ziyaret edeceğiniz lüks villaları kiralayabilirsiniz. Bu sayede lüks bir tatil deneyimi ile kültürel bir geziyi birleştirebilirsiniz.

Kaş (Antephellos) 

Kaş’a gelir gelmez merkezdeki Kral Lahiti ve mezarlar dikkatinizi çekecek. Bunlar Kaş’a ait olan tarihsel zenginliğin sadece ufacık bir bölümü. Yılın hemen hemen tamamında güneş alan Kaş, tarihte “Güneş Ülkesi” olarak anılan Likyalılar’a da başkentlik yapmış.Kaş’taki bir fazlaca antik yapı ve antik şehir UNESCO tarafindan Dünya Miras Listesi’ne alınmış durumda. Antiphellos, Patara, Xanthos, Phellos, İsinda, Pirha, Nisa, Apollonia, Kekova bunlardan ancak bir kaçı.

Zaman içinde bir fazlaca isim verilmiş Kaş’a; Habesos, Antiphellos, Andifli bunlardan sadece birkaçı. Rivayete gore Kaş bugünki ismini bölge sahillerinin şeklinden alıyor. Hilal şeklindeki sahillerin derhal ortasında göz benzer biçimde Meis Adası (Kastellórizo) nedeniyle Kaş ismini yakıştırmışlar.

Antik Tiyatro

kaş

Kral Mezarı – Anıt Mezar

kaş şehir merkezi

Akdam Dor Kaya Gömütü

kaş

Helenistik Mabet

kaş 2

Sarnıç

Phellos

antik tiyatro

Kekova – Simena - Üçağız 

batık şehir

Myra - Andriake 

kaş antik şehir

Noel Baba Kilisesi

Patara’da doğup Psikoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini yuman Aziz Nikolaos, nam-ı diğer “Noel Baba” adına yaptırılmış mezar kilisesinde ziyaretçilerini bekliyor. 

kaş eski yapıları

Patara 

antik tiyatro

Xanthos 

kaş

 

Letoon

kaş

Pınara 

kaş

Tlos

kaş

 

Kalkan

kaş deniz gece deniz manzarası

Kaş’ a yaklaşık 25 kilometre mesafede, Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan bir belde. Kaputaş Plajı ve Patara Plajı, Kalkan sınırları içerisinde bulunan, dünyaca ünlü plajlardan iki tanesi. Bu bölgede bulunan villalarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Saklıkent

saklıkent kanyonu (Antalya)

Üzümlü

 

İslamlar Köyü, Türkiye'nin en güzel tatil beldeleri arasında olan ve aynı zamanda dünyaca ünlü bir dalış merkezi olan Kaş'ın şirin bir köyüdür. 

 

Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi

tekke köyü

Meis Adası

Meis adasıİletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek