Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Saklıkent

Saklıkent, Muğla’nın Fethiye ve Antalya’nı Kaş ilçelerinin ortasında yer alan ve Saklıkent Milli Parkı içerisinde bulunan bir kanyondur. Saklıkent Kanyonu, Fethiye ilçesinin Foça Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kanyon, Eşen Çayı’nın bir kolu konumunda olan Karaçay tarafından oluşturulmuştur. Kanyon, Antalya şehir merkezine 200 km, Kaş’a 64 km, Fethiye’ye ise 46 km uzaklıktadır.

Saklıkent Kanyonu’nda suyun taban debisi yüksek olduğu için içerisinde bulunan suya yüzme maksadıyla girilemez. Bu kanyonu ziyaret ettiğinizde kanyonda yaklaşık 200 metrelik tahta köprü ile dik yamaçların birbirine bağlandığını görebilirsiniz. Söz konusu tahta köprüden geçtikten sonra suyu son derece soğuk olan karstik kaynaklarla karşılaşırsınız.

Fethiye Saklıkent, yaz döneminde piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Bölgeye Saklıkent turu için gelen turist sayısı yıllık ortalama; 180 - 210 bin kişi arasındadır. Kanyon, 06.06.1996 tarihli resmi gazetede yayınlanarak, milli park olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda bölge koruma altına alınmıştır. Söz konusu milli park içerisinde, Fethiye ve Kaş ilçelerine bağlı 3 adet de köy bulunmaktadır. Milli park içerisinde son derece zengin bitki çeşitliliği vardır. En çok karşılaşacağınız bitkiler; karaçam, maki, sedir ve kızılçamdır.

Kanyonda bulunduğunuz süre içerisinde ilginizi çekecek bitki, yeryüzü şekilleri ve doğa harikası mağaraları görebilirsiniz. Bu muhteşem ortamın tadını çıkarmak için en az bir tam gün zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Saklıkent

Fotoğraf: Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu'nun Özellikleri

 

Kanyonun keşfedilişi yakın bir zaman diliminde olmuştur. Rivayete göre; kanyon, keçisi kaçan bir çobanın keçiyi arama çabası neticesinde tesadüfen bulunmuştur. Çobanın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat etmesi ile birlikte, kanyonun bulunduğu bölge milli park olarak ilan edilmiştir. Keşfedilişinden günümüze kadar özel sektör firmalarının da katkısı ile kanyon bugünkü hâlini almıştır.

 

Kanyon, 1989 yılında hizmete açılmış olup,1990 yılına kadar sadece kanyonun civarında bulunan köylülerin bildiği bir yerdi. Sonrasında TRT tarafından yapılan "Saklıkent kanyon tanıtım filmleri" sonucunda kanyonun bilinirliği artmıştır. Günümüze kadarki süreci değerlendirdiğimizde, Saklıkent Kanyonu dünyaca bilinen bir milli park halini almıştır. 

 

Kanyon 17 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonudur. Kanyonun deniz seviyesinden yüksekliği; 1100 metredir. Bahse konu kanyonun, 200 bin yıl önce yaşanan bir çökme sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Kanyonun iç kısımlarında bulunan Bey Dağları, kaynak suyu muhteşem bir doğa harikasıdır.

 

Kanyonun taş duvarları o kadar yüksektir ki güneş ışınlarını dahi kesmektedir. Yıl boyunca binlerce turistin ziyaret ettiği kanyonda, bugüne kadar 16 tane mağara keşfedilmiştir. 3 bin yıl önce bu kanyonda insanların yaşadığı düşünülmektedir. Kanyonda bulunan kaya duvarların yükseklikleri; 200 - 600 metre arasındadır. Kayaların arasındaki mesafe ise zaman zaman 2 metreye kadar düşmektedir. Bu bölgelerden gökyüzünü görmek imkânsızdır denebilir.

 

Kanyonun girişine çok yakın bir bölgede yoğun kükürtlü suyun bulunduğu bir kaplıca yer almaktadır. Söz konusu kaplıca, her yıl binlerce kişi tarafından şifa amaçlı kullanılır. Bu suyun çeşitli cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kanyonun giriş kısmında kişisel ihtiyaçlar için tesis edilmiş bir dinlenme alanı ve kafeterya bulunur. Kanyon içerisinde sadece tek sıra halinde yürümek mümkündür. Bu anlamda görevliler tarafından da gerekli planlama ve bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Kanyonun tamamında yürüyüş yapmak, profesyonel dağcıları dahi zorlamaktadır. Turistler için dizayn edilmiş platformlarda yürüyerek kanyonu dolaşabilirsiniz. Kanyonu dolaşırken zaman zaman bel hizanıza kadar gelen buz gibi suyu hissedebilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde kanyonu gezerken, ayrıca zevk alacağınızı söyleyebiliriz.

 

Kanyonu dolaşırken yanınıza spor ayakkabısı, şort, mayo, havlu, fotoğraf makinesi ve kamera alabilirsiniz. Bu sayede ortamın muhteşem imkânlarının ve manzarasının tadını çıkarabilir, anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Saklıkent'e Ne Zaman Gidilir?

 

Fethiye villa kiralama tatili ile Saklıkent turunuzu birleştirebilirsiniz. Bu sayede muhteşem bir tatile harika bir kanyon turunu da eklemiş olursunuz. Kanyonun içinde buz gibi su akmaktadır. Saklıkent Kanyonunun çok serin bir ortam olduğunu düşündüğünüzde, buraya yapacağınız ziyaretin mutlaka yaz aylarına denk gelmesini tavsiye ediyoruz. Bu sayede sıcak yaz günlerinde kendinizi rahatlatacağınız bir serinlikle baş başa kalabilirsiniz. Kanyonu ziyaret etmek için hafta içi günlerini tercih edebilirsiniz. Çünkü hafta sonları ve bayram tatillerinde kanyonda inanılmaz bir yoğunluk yaşanmaktadır. Yoğunluktan etkilenmemek adına hafta içi günler çok daha mantıklı bir alternatiftir.

 

Fethiye Saklıkent'e Nasıl Gidilir?

 

Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret etmek isteyenlerin aklına, "Fethiye Saklıkent arası kaç km?", ya da "Saklıkent nerede?" soruları gelebilir. Bahse konu kanyon özellikle Antalya - Kaş ve Muğla - Fethiye’ye yaklaşık 1 saatlik araç yolculuğu mesafesindedir. Türkiye’nin hemen her noktasından söz konusu iki ilçeye otobüs seferleri düzenlenmektedir. Eğer kanyona havayolu ile ulaşmayı tercih ederseniz, Antalya ya da Dalaman Havaalanı’na gelerek buradan araba kiralayarak ya da toplu ulaşım araçları ile kanyona ulaşabilirsiniz. İnternet arama motorlarından "Fethiye Saklıkent nasıl gidilir?" araması yaparak da alternatif vasıtaları değerlendirebilirsiniz.

 

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

 

Tatil Villam’ın Antalya villa kiralama alternatiflerini değerlendirirken, Saklıkent Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Saklıkent giriş ücreti tam ve öğrenci bileti için ayrı tarife olarak belirlenmiştir. Ayrıca kanyon gezisi esnasında lastik ayakkabı kiralayacağınız işletmelerin bulunduğunu da belirtmekte fayda vardır. Bu arada Saklıkent Kanyonu giriş ücreti her yıl güncellenmektedir. 

Kiralık günlük villa alternatiflerimiz arasında mutlaka taleplerinizi karşılayan bir villa ile karşılaşabilirsiniz. Günlük villa seçeneklerimiz arasında ısıtmalı havuz sistemine sahip olan villalardan şömineli havuzlara kadar birçok villa seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Saklıkent Ziyaret Saatleri

 

Saklıkent Kanyonu ziyaret saatleri; sabah 08:45 ile akşam 19:30 arasındadır. Tabii siz de kanyona gitmeden önce güncel ziyaret saatlerini, kanyon işletmesinden öğrenebilirsiniz. Kanyondaki ziyaretçi yoğunluğu hafta içi günlerde düşükken, hafta sonları neredeyse 3 - 4 kat daha fazladır. 

 

Saklıkent’te Yapılabilecek Aktiviteler

 

Saklıkent’e giderken mutlaka yanınıza deniz ayakkabısı ya da buna benzer bir lastik ayakkabı almalısınız. Ayrıca sudan etkilenmeyen bir çanta ve kıyafetle buraya gelmeniz önem arz eder. Yürünen yolda bazen bel seviyesine kadar suyun ulaştığı yerler bulunur. Akşam saatlerinde kanyondaki hava sıcaklığının oldukça düştüğünü göz önüne alarak, yanınızda yedek kıyafet olmasında da fayda vardır. Ayrıca kayalara başınızı çarpma ihtimaline karşı baret takmayı da değerlendirebilirsiniz.

 

Saklıkent Kanyonu’nda yapılacak aktivitelerin başında doğa yürüyüşleri gelir. Profesyonel rehber eşliğinde düzenlenen doğa yürüyüşlerinde doğanın tadını daha yakından hissedebilirsiniz. Muhteşem bir villa kiralama fırsatı ile bu doğa harikası mekândaki aktiviteleri yapabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş haricinde de yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

 

Kanyonda yapacağınız tüm faaliyetlerde ıslanma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmenizde fayda vardır. Kanyon, uluslararası camiada önemli rafting alanlarından biri olarak gösterilir. Dünyanın farklı noktalarından birçok turist, rafting için buraya akın etmektedir. Fethiye Saklıkent Şelalesi üzerinden gelen suyun akıntısı o kadar düşüktür ki akarsuda çocuklar bile rafting yapabilir.

 

Antalya Saklıkent aktiviteleri arasında sayabileceğimiz faaliyetlerden birisi de çamur banyosudur. Rafting sonrasında girebileceğiniz çamur banyosunun şifalı ortamından da istifade edebilirsiniz. Kanyonun manzarasının tadını en iyi şekilde çıkarabilmek için "zipline" yapma imkânını da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca adrenalin tutkunu olduğunuzu düşünüyorsanız, buradaki "bungee jumping" alanını da kullanabilirsiniz. Saklıkent’te bulunduğunuz süre içerisinde güneşin batışını izlemek de oldukça keyifli bir aktivitedir. Kanyon ziyaretinizde güneşin batışını da izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Kanyondan ayrılırken hediyelik eşya ve doğal ürünler alabileceğiniz birçok satıcı da görebilirsiniz. Yerli halkın kendi imalatı olan; pekmez, zeytinyağı, baharat çeşitleri ve çeşitli köy ürünlerini alabilirsiniz. Ayrıca yöreye ait olan el dokuması kilimler, buzdolabı süsleri, havlu, anahtarlık gibi ürünleri satın alarak da sevdiklerinize hatıra ürünler hediye edebilirsiniz. 

 

Saklıkent’te bulunduğunuz süre içerisinde ortamı çok beğenip burada konaklamak da isteyebilirsiniz. Son derece modern konaklama imkânları ile dizayn edilmiş ağaç evlerde kalarak, bu eşsiz ortamın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Doğa ile iç içe olabileceğiniz bu ortamda aynı zamanda havuz keyfi, hamam sefası, balık terapisi gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Ayrıca bölgeye yakın olan adalara düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek