Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Yamaç Paraşütü

Hava sporları arasında oldukça popüler bir yere sahip olan yamaç paraşütü, 1980 yılında hava sporları ile ilgilenen bir grup genç tarafından bulunmuştur. Ekstrem bir spor olarak yamaç paraşütü, kişiler tarafından tehlikeli görülse de aslında tehlikeli sporlar arasında 23'üncü sırada yer alır; bu da yamaç paraşütünün futboldan daha az tehlikeli olduğu anlamına gelir.

Bir acente ile birlikte hareket ettiğinizde, yamaç paraşütü son derece güvenli bir spordur. Genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yapılan bir spor olan yamaç paraşütünün, keyifle ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için havanın açık ve yağmursuz olması gerekir. Bununla birlikte birçok kişinin aklına "yamaç paraşütü nerede yapılır?" sorusu gelebilir. Bu heyecanı yaşamak için Fethiye, Antalya, Marmaris, Kaş ve Denizli gibi illerde çeşitli yerler bulunmaktadır. İlgili acenteler ile iletişime geçerek bu konuda bilgi edinmeniz mümkündür.

yamaç paraşütü

 

Yamaç Paraşütü Nedir?

 

Yamaç paraşütü, 1980 yılında bulunmuş ve günümüzde profesyonel bir spor dalı haline gelmiş, son derece keyifli ve dinlendirici bir etkinliktir. Fransa ve İsviçre Alplerinde ortaya çıkmıştır; bununla birlikte günümüzde, Türkiye de dahil olmak üzere, dünyanın birçok yerinde bu spor icra edilmektedir. Hava aracı gerektirmeden, havada süzülmeyi mümkün hâle

getiren bu spor, kişilere yepyeni bir yaşam deneyimi kazandırır. Yüksek bir bölgeden hızlanarak uçuşa geçilir. Uçuşların bir eğitmen eşliğinde yapılması son derece önemlidir. İlk defa uçacak olanların ya da bu konuda kendilerini yeterince yetkin hissetmeyenlerin, bir eğitmenden yardım almaları gerekir. Bunun yanında, bu alanda profesyonelleştikten sonra bireysel atlayışlar gerçekleştirmeniz de mümkündür.

 

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

 

Yamaç paraşütü yapabilmek için öncelikle paraşütünüz ile birlikte yüksek bir yamaçta bulunuyor olanız gerekir. Atlayış yapmak için uygun yeri seçtikten sonra, eğer profesyonel değilseniz bir eğitmenin gözetmenliğinde uçuşunuzu gerçekleştiriyor olmanız gerekir. Bu alanda profesyonelleşmiş iseniz, uçuşu tek başınıza yapmanızda bir sakınca yoktur. Atlamayı gerçekleştirmeden önce paraşütünüzü kuşanmalı ve uçuştan önce son bir kez ekipmanlarınızı kontrol etmelisiniz. Bu işlemler eğitmeniniz tarafından da onaylandıktan sonra, hızlanarak yamaçtan atlayabilirsiniz. Hız alırken paraşütünüzün içine hava dolar; bu da sizin aşağı doğru kolayca süzülmenizi sağlar. Yamaç paraşütlerinin özel tasarımı, uzun süre havada kalmanıza ve yavaşça yere inebilmenize imkân tanır.

 

Yamaç Paraşütü için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli olan malzemeler, acenteler tarafından karşılanmaktadır. Bu ekipman parçaları arasında, uçabilmeniz gereken en önemli malzeme; kanattır. Bununla beraber, yedek paraşüt, uçuşta yanınızda bulundurmanız gereken parçalar arasında yer alır. Zira havada olduğunuz sürede, paraşütünüz zarar görürse ve bu durum uçmanızı engellerse, yedek paraşüt açılarak yola devam edilir.

Gerekli olan bir diğer malzeme kuşamdır; bu parça, kişilerin oturduğu yerdir. Askı ipleri, bir diğer ekipman parçasıdır ve bu parça kanata bağlıdır. Askı iplerini kuşama bağlayan parça ise taşıyıcı kolonlar olarak adlandırılır. Uçuşa geçmeden önce yanınıza almanız gereken diğer ekipman parçaları da telsiz, kask ve kıyafet olarak sıralanabilir. Yamaç paraşütü malzemeleri her uçuştan önce mutlaka kontrol edilmelidir. Bütün bu parçaları bir arada kapsayan yamaç paraşütü fiyatları bu işi düzenli ve bireysel olarak gerçekleştirmeyi düşünmeyenler için yüksek olabilir. Bu durumda acenteler kişilerin yardımına koşar.

Türkiye'de Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?

Türkiye'nin birçok farklı bölgesinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Engebeli yapısı sayesinde, Türkiye bu spor için oldukça uygun bir coğrafyaya sahiptir. Bu bölgeler arasından Fethiye yamaç paraşütü için oldukça popüler bölgeler arasında yer alır. Doğal güzellikleri dolayısıyla, yamaç paraşütü esnasında enfes bir manzara imkânı sağlayan Fethiye, bu alanda akla gelen ilk yerler arasında yer alır. Bununla birlikte Bodrum yamaç paraşütü de kişilerin yoğun ilgisini çeker. Son olarak Muğla'da yer alan Babadağ yamaç paraşütü bölgesi de oldukça popüler seçenekler arasında bulunur. Muğla dışında, Marmaris yamaç paraşütü de oldukça popülerdir. Tatil beldelerinin dışındaki şehirlerde de bu spor dalı sıklıkla gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin; Adana yamaç paraşütü için oldukça uygun arazilere sahiptir. Bölgedeki acenteler ile iletişime geçerek, ayrıntılı bilgi almanız mümkündür.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Fethiye, doğal güzellikleri ile dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çeken bir ilçedir. Coğrafi yapısı, yamaç paraşütü için son derece uygundur. Bu alanda acentelerin faaliyet gösterdiği Fethiye'de, gerek profesyoneller gerekse ilk defa yamaç paraşütü yapacak olanlar için, yamaç paraşütü alanında son derece geniş imkânlar mevcuttur.

İlk kez yamaç paraşütü gerçekleştirecekseniz, burada yer alan acentelerden yamaç paraşütü hakkında bilgi almanız mümkündür. Merak ettiğiniz bütün soruların cevaplanacağı bu yerlerde, yamaç paraşütü esnasında ihtiyaç duyacağınız bütün ekipmanlar da karşılanmaktadır. Bir eğitmen gözetiminde gerçekleştireceğiniz uçuşlar ile benzersiz yaşam deneyimleri edinebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleştireceğiniz bir Fethiye gezisi ile bu deneyimlere erişebilirsiniz. Dilerseniz tatiliniz boyunca konaklayabilmeniz için, Fethiye villa kiralama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.

Antalya Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü gerçekleştirmek için diğer bir uygun alan ise Antalya olarak görülmektedir. Doğal güzellikleri ve uygun hava koşulları ile yamaç paraşütü için benzersiz olanaklar sağlayan bu bölgede, son derece keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Bölgede konaklayabilmeniz için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlar arasında, günümüzde oldukça popüler olan; Antalya kiralık villa seçeneği öne çıkmaktadır. Burada konakladığınız süre boyunca son derece konforlu bir evde günlerinizi geçirebilir, gün içerisinde yamaç paraşütü yaparak hayatta yeni deneyimler elde edebilirsiniz. Bölgede yer alan acenteler size bu sporu nasıl gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Marmaris Yamaç Paraşütü

Marmaris, yamaç paraşütü etkinliklerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bir bölgedir. Tatil severlerin uğrak noktaları arasında yer alan Marmaris, yeni deneyimler edinmek isteyenler için çeşitli şirketler aracılığıyla yamaç paraşütü yapma imkânlarını da kişilere sunmaktadır. Doğal güzellikleri ile son derece dinlendirici etkiye sahip olan bu bölgede, yamaç paraşütü yaparak adrenalin seviyenizi yükseltebilir, mental anlamda son derece dinlendirici etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel olarak yapıldığında, ilk etapta oldukça yüksek ücretli olabilecek bu spor dalı, bölgede yer alan acenteler sayesinde uygun fiyatlar ile deneyimlenebilmektedir. Bu deneyiminiz doğrultusunda, bu spor dalında ilerlemek istediğinize karar verirseniz ilgili ekipmanları bireysel olarak da edinebilirsiniz.

 

Yamaç Paraşütü

 

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Yamaç paraşütü fiyatları büyük ölçüde çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu alanda daha önce eğitim almamış kimselerin paraşüt sahibi olması başlangıçta pek önerilmez. Bunun yerine acenteler ile iletişime geçerek gerekli eğitimleri gerçekleştirebilir, yamaç paraşütü alanında yetkin pozisyona eriştikten sonra kendi paraşütünüzü edinebilirsiniz.

İlk etapta acentelere başvurmak, yalnızca ücret bakımından değil, bir profesyonel yönlendirmesi ile deneyim imkânını elde edebilmek açısından da son derece faydalıdır. Acente ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; Uçmakdere yamaç paraşütü acenteleri ile Adana bölgesindeki yamaç paraşütü acenteleri arasında fiyat açısından farklılık olacaktır. Ücret konusunda bilgi sahibi olmak için, şirketler ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Yamaç paraşütü sahibi olmak için ise spor malzemelerinin bulunduğu mağazalara danışabilir, paraşütü satın almadan önce bu mağazalarda yer alan satış danışmanlarının fikirlerini alabilirsiniz.

 İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek