Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Üçağız Gezi Rehberi

Üçağız Gezi Rehberi

Üçağız, Antalya ilinin Demre ilçesine bağlı şirin bir köydür. Denize sıfır konumda olan Üçağız, Antik Çağ'ın izlerini taşıması ile de bir cazibe merkezidir. Geçmiş dönemde deniz ticareti için önemli bir merkez olan Üçağız, günümüzde de villa tatili için önemli yerlerden biridir. Siz de Tatil Villam'ın kiralık villa alternatiflerini değerlendirerek harika bir tatil yaparken bölgenin kültürel zenginliğini de keşfedebilirsiniz.

Üçağız'ın tam karşısında, Kaş ilçesinin çok özel yerlerinden biri olan Kekova Adası yer alır. Araştırmacılar köyün, bir zamanlar bu eşsiz güzelliğe sahip olan ada ile birleşik olduğunu düşünürler. Deprem gibi doğa olaylarından kaynaklı olarak günümüzdeki coğrafi şeklin alındığı yönünde değerlendirmeler yapılır.

Üçağız Köyü Nerede?

Üçağız nerede sorusu tatil tutkunlarının araştırma konularından biridir. Söz konusu yerleşim yeri, Akdeniz'in el değmemiş bakir alanlarına sahip bir coğrafyada yer almaktadır. Antalya'nın Demre ilçesine bağlı olan bu köy, balayı tatilinden ailece yapılacak olan tatillere kadar birçok faaliyete ev sahipliği yapar. Balayı tatiliniz için Tatil Villam'ın balayı villaları alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Yeni evli çiftlerin gözlerden uzak muhteşem bir tatil yapması için dizayn edilen villalarımızda bölgenin kültürel zenginliklerini de keşfedebilirsiniz.  

Üçağız Köyü'nün bu denli güzel ve bakir kalmasının nedeni, anayollara çok uzak olmasıdır. Akdeniz bölgesinde yer alan birçok köyün yerleşim alanı genişlemiş ve kasabaya dönüşmüştür. Fakat Üçağız, bu değişimden uzak kalarak günümüzdeki halini muhafaza etmeyi başarmıştır. Bir denizci köyünü andıran Üçağız, 450 kişilik bir nüfusa sahip olup tarihi M.Ö. 5. YY'a dayanır. 

Üçağız’a Nasıl Gidilir?

Üçağız'a gitmek isteyen tatil severler, hem kara hem de deniz yoluyla bu bölgeye ulaşabilirler. Kaş ve Demre'den hareket eden tekneler ile bu köye kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Karayolu ile Üçağız'a gelmek isterseniz de Kaş üzerinden gelmek için farklı, Demre üzerinden gelmek isteyenler için de farklı alternatif yollar bulunur.

Üçağız'ın Kaş ilçe merkezine olan mesafesi 36 km, Demre'ye olan mesafesi ise 33 km'dir. Bu ilçelerden düzenli olarak Üçağız'a otobüs ve minibüs seferleri düzenlenir. Ulaşım için bir diğer alternatif de havayolu olabilir. Bölgeye en yakın havaalanı Antalya'dadır. Antalya Havaalanı ile Üçağız arası 165 km'dir. Havaalanı servisleri ile Demre ya da Kaş'a gelip yine toplu taşıma araçları ile Üçağız'a ulaşmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında havaalanındaki araç kiralama şirketlerinden de istifade edebilirsiniz. 

Üçağız’da Ne Yapılır?

Üçağız, ülkemizin nadide güzelliklere sahip olan yerlerinden biridir. Köyün hemen yakınlarında bulunan Simena, Kaleköy, kıyı hattını takip eden Aperlai, Batıkent ve Gökkaya Koyu yer alır. Bu eşsiz güzelliklerin hepsi bu köyün etrafından toplanmıştır. Eşsiz güzelliklerin bir arada olması, hem bölgede yapılacak faaliyetleri zenginleştirir, hem de kültürel birikiminizi artırmanıza destek olur.

Üçağız'a tekne ile yaklaştıktan sonra köyü gezmek için bol bol vaktiniz olabilir. Sahildeki küçük restoranlarda yemek yiyebilir, hediyelik eşya dükkânlarını ziyaret edebilirsiniz. Bölgeye ait küçük hatıra objelerinden satın alarak sevdiklerinize hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Yaz döneminde bu bölgeye geldiyseniz, hemen bir kano kiralayarak bölgeye küçük bir keşif turu düzenleyebilirsiniz. Bu faaliyetten çok büyük keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

Öncelikle villa tatiliniz esnasında bölgenin doğal zenginliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Üçağız'ın doğa ile iç içe olan coğrafyasında bol oksijeni ciğerlerinize çekerek doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Bunun için belli dönemlerde bölgede düzenlenen doğa yürüyüşü aktivitelerine katılabilirsiniz.

Her yıl düzenli olarak organize edilen Likya yolu yürüyüşlerinin geçiş güzergâhında Üçağız yer alır. Yürüyüşe katılanlar bu köye uğrayarak temel ihtiyaçlarını karşılar ve yollarına devam ederler. Köyde gıda ve su ihtiyacı için her türlü imkân vardır.

Köyün denize sıfır olması, deniz havası almanız ve denize girmeniz için de harika alternatifler sunar. Bunun yanında denize girmek için çevrede bulunan bakir koylardan da istifade edebilirsiniz. Denizi son derece temiz ve berrak olan bu bölgede Akdeniz ikliminin avantajlarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Bölgede yapacağınız aktivitelerden biri de tekne turlarına katılmaktır. Tekne turları ile Kekova Adası başta olmak üzere civarda bulunan ada ve koyları dolaşabilir, doğal güzellikleri yerinde keşfedebilirsiniz.

Üçağız, bir koy niteliğinde olup denizi son derece sakin, bir göl gibidir. Bu nedenle deniz, su sporları eğitimleri için de çok uygundur. Köyde çok sayıda kano okulu vardır. Kano sporunu merak ediyorsanız buradaki kano okullarında düzenlenen çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

Üçağız Köyü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir bölgedir. Bu nedenle bölgede gelişmiş otel ve restoran tesisleri vardır. Zengin kahvaltıları ve balık menüleri ile meşhur olan restoranlardan istifade ile bölgedeki farklı damak tatlarını da yerinde test edebilirsiniz. 

Üçağız’da Gezilecek Yerler

Üçağız gezilecek yerler anlamında son derece zengin bir bölgedir. Buraya geldiğinizde su içerisine gömülü halde bulunan antik kentler, berrak denize sahip olan tertemiz koylar, denizin ortasında yemyeşil bir görünümle karşınıza çıkan harika adacıklar sizi karşılar. Yerli turistin yoğun şekilde ziyaret ettiği bölgeyi özellikle Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya ve Japon turistler tatil için tercih eder.

Geçmişte oluşan depremlerden sonra Likya dönemine ait olan bir kısım kalıntılar sular altında kalmıştır. Köyün hemen ön kısmında Likya dönemine ait olan kaya mezarlarını görebilirsiniz. Batık şehir kalıntısı şeklinde karşınıza çıkan antik evler, köye bambaşka bir hava katar.

Üçağız Köyü'ne geldiğinizde gezeceğiniz yerler oldukça fazladır. Bu kapsamda, Kaş villa kiralama hizmetinden yararlanırken değerlendireceğiniz gezi bölgelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Simena (Kaleköy)

Üçağız Köyü'nden 15 dakika yürüdüğünüzde Simena'ya ulaşabilirsiniz. Simena'dan büyüleyici Kekova Adası manzarasını seyredebilir, doğal güzellikler içinde kendinizi cennetten bir parçanın içinde hissedebilirsiniz. Sahilden kaleye doğru yükselen evler, antik yerleşim kalıntıları ile bambaşka bir güzellik ortaya koyar. Doğal güzelliklerin yanı sıra Antik Çağın izlerinden de etkileneceğinize emin olabilirsiniz. Kaleköy'e geldiğinizde bu bölgenin meşhur dondurmasını da mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Kekova Adası

Üçağız'a geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri de Kekova Adası'dır. Kekova Üçağız birbirine bakan iki doğal güzelliktir. Kekova Adası'nın M.S. 141 yılında yaşanan büyük depremle kara bağlantısının koptuğu düşünülür. Bu deprem sonrasında adanın Üçağız ve Kaleköy'e bakan kıyıları suya gömülmüştür. Antik Çağ kalıntıları denizin 4-5 metre altına kadar uzanır. Doğal güzelliklerini mutlaka yerinde görmeniz gereken Kekova Adası'na sadece tekne ile ulaşım sağlanır.    

Aperlai

Aperlai, Üçağız'ın çevresinde görebileceğiniz bir batık kenttir. Üçağız'dan tekne ile 30 dakikalık bir mesafede bulunan Sıçak Yarımadası üzerinde bulunan Aperlai Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Karayolu ile ulaşımın olmadığı bu alana sadece Üçağız ve Kaş'tan kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Kekova'nın çoğu alanında olduğu gibi Aperlai'nin de birçok alanı deprem sonrasında sular altında kalmıştır. Batık şehrin bir kısmı suyun yüzeyinden dahi görünebilir. Özellikle denizin çarşaf gibi olduğu sabah saatlerinde şnorkel ile dalış yaparak bu batık kenti inceleyebilirsiniz. 

Üçağız & Teimiussa Antik Şehri

Üçağız Antik Kenti olarak da anılan Teimiussa, köyün çok yakınında konuşludur. Antik Çağ döneminin izlerini görebileceğiniz bu antik şehirde M.Ö. 4. YY'a ait Likya kalıntılarının izlerine rastlayabilirsiniz. Antik Kentin kalıntıları Simena'ya doğru uzanan kıyılara doğru dağılmıştır. Kentteki kalıntıların birçoğu mezar taşı niteliğindedir. Kayalık alanın alçak bölümünde bulunan kale, günümüzde denizin altında kalmış bir sur parçasıdır. Antik kentin doğu ucunda kayalara oyulmuş olan bir iskele vardır.

Theimussa Antik Kenti gezinizde Antik Çağa küçük bir yolculuk yapabilirsiniz. Kaya mezarlarından farklı yapıtlara kadar birçok tarihi eseri inceleyebilirsiniz. Bölgede çok önemli bir yere sahip olan antik şehir, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrar.

Üçağız Tekne Turu

Deniz tatili denildiğinde akla gelenlerden biri de tekne turudur. Denize girmenin yanı sıra civarda bulunan koyları dolaşmak da tatil severlere ayrıca keyif veren faaliyetlerden biridir.

Üçağız, doğal bir liman özelliğine sahiptir. Tekneler için doğal bir koruma alanı yapısına sahip olan bu köyün hemen ön kısmında büyük bir iskele yer alır. Bu iskele, yaz döneminde yatlarla dolar. Yat turları da bu iskeleden kalkan yatlarla düzenlenir.

Özel işletmeler tarafından düzenlenen yat turları ile civarda bulunan gezilecek yerleri de dolaşabilirsiniz. Bunun yanında yat programına göre bakir koylarda denize girebilir, eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Ülkemizin en özel coğrafyaları arasında yer alan Üçağız Köyü'nü villa tatiliniz için tercih etmenin ayrıcalığını her daim hissedebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza yönelik dizayn edilen villalarda tatil yaparken bölgenin güzelliklerini de yakından görebilirsiniz. Güvenilir villa kiralama hizmeti ile harika bir tatil deneyimi sizi bekliyor!İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek