Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Likya Kaya Mezarları

Tatil denilince akla gelen bölgelerin başında olan Ege, deniz, güneş ve kumun yanı sıra tarihi yapıtları ile de ön plana çıkar. Tarih meraklısı birisiyseniz, tatil zamanınızın belli bir kısmını tarihi yapıtları ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Ziyaret edebileceğiniz yapıtlardan biri de kaya mezarlarıdır. Kayanın insan eli ile oyulması sonucu inşa edilen mezarlar, özellikle soylu kişilerin defnedilmesi için kullanılır. Zaman içerisinde yapılan araştırmalar neticesinde mezarlar açılarak günümüzdeki halini almıştır. Ortaya çıkan tarihi kalıntılardan biri de Likya Kaya Mezarları'dır. 

Muğla'nın Ortaca ilçesi sınırları içinde olan Likya Kaya Mezarları kimi kaynaklarda Dalyan Kaya Mezarları olarak da anılır. 2800 yıllık köklü tarihi ile ihtişamlı bir görünüme sahip olan bu tarihi yapıtlar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Likya Uygarlığı'nın bilinen inanışına göre kişinin mezarı ne kadar yükseğe yapılırsa kendisinin de o kadar soylu olduğunu gösterir. Bu prensip, Ortaca'daki Likya Kaya Mezarları'nda da görülür. İhtişamlı bir görünüme sahip olan mezarlar, bu bölgeye gelen tatil severlerin sıklıkla ziyaret ettiği alanlardan biridir. Kaya mezarları, ışıklandırması ile de gece saatlerinde görsel bir şölen sunar.

Villa tatilinin her geçen gün biraz daha popüler olduğu günümüz dünyasında Tatil Villam alternatiflerinden istifade ile harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kiralık villa alternatiflerinden yararlanırken bir yandan muhteşem bir tatil yaşarken tarihi mekânları da görme şansı bulabilirsiniz. 

Firmamız bünyesinde tercih edeceğiniz günlük kiralık yazlık villalar, tamamen sizin konforunuz düşünülerek dizayn edilmiştir. Siz de ülkemizin farklı noktalarında konuşlu olan villalarımızdan istifade ederek muhteşem coğrafyanın nimetlerinden yararlanabilirsiniz.Likya

Likya Kaya Mezarlığı Nerede?

Likya Kaya Mezarları, Muğla'nın Ortaca ilçesinin Dalyan beldesine bağlı Çandır köyü sınırları içinde yer alır. Ülkemizin deniz ve tatil denilince akla gelen bölgeleri arasında son derece popüler olan Dalyan'ı her yıl binlerce turist ziyaret eder. Görkemli manzarası ile de dikkat çeken kaya mezarlarını ziyaret ettiğinizde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Yerden oldukça yükseğe inşa edilmiş olan kaya mezarlarına yaklaşık 100 basamak yukarı çıkarak ulaşabilirsiniz. Çıktığınız yerden Fethiye ve deniz manzarasını görebilirsiniz. Meşhur Fethiye Amintas Mezarları da bu kaya mezarlarının içindedir. Amintas, bu mezar grubu içinde en görkemli olanıdır. Çok sayıda statüsü yüksek kişinin bulunduğu mezarlar, doğal kayaya oyularak inşa edilmiştir. Amintas'ın büyüklüğü ve ihtişamı karşısında hayranlık duymamak mümkün değildir. Mezarın sol kısmında bulunan sütunda "Herpamias'ın oğlu Amintas" yazar. Kimliği tam olarak bilinmeyen Amintas'ın dönemin Lidya Kralı'nın oğlu olduğu düşünülmektedir.

Fethiye ve Ortaca ziyaretinizde bu kaya mezarlarını görebileceğiniz gibi şehir merkezlerinde bulunan lahit mezarları da görebilirsiniz. Ön yüzünden dörtgen şeklini andıran bu mezarların ahşap kirişleri ve gotik stile sahip kemerli kapakları da dikkat çekmektedir. Mezar kapaklarının her iki tarafında savaşları simgeleyen figürler yer alır.

Tatil mekânlarına yakınlığı ile de bir cazibe merkezi haline gelen Likya Kaya Mezarları, Muğla ve çevresini tatil için tercih eden tatil severlerin ziyaret edeceği mekânların başındadır. Siz de Fethiye villa kiralama hizmetinden yararlanırken bu eşsiz mekânı ziyaret edebilirsiniz.


Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

Likya Kaya Mezarlığı’na Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Likya Kaya Mezarları, Muğla'nın Ortaca ilçesinin Çandır Köyü sınırları içindedir. Bu bölgeye gelmek için öncelikle Ortaca ilçesine ulaşmanız gerekir. Ortaca ilçe merkezi ile Çandır Köyü arası yaklaşık 57 km'dir. Fethiye'den bölgeye gelmek isterseniz de aradaki mesafenin 104 km olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Kaya mezarlarına ulaşmak için hangi vasıta ile bölgeye geleceğinize karar vermeniz gerekir. Hava yolu ile bölgeye gelecekseniz, en yakın havaalanı, Dalaman Havaalanı'dır. Havaalanından Ortaca'ya gelen servis araçlarını kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Fakat ailenizle bu bölgeye geliyorsanız havaalanında bulunan araç kiralama şirketlerinden yararlanarak araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Bu sayede ulaşım konusunda daha rahat hareket edebilirsiniz.

Karayolu ile bölgeye gelecek olan tatil severler ise Türkiye'nin hemen her noktasından bölgeye gelen otobüs şirketlerinden istifade edebilirler. Her gün bölgeye sefer düzenleyen firmalar sizi güveli şekilde Ortaca'ya ulaştıracaktır. Buraya ulaştıktan sonra ise köy minibüslerinden istifade ile Çandır Köyü'ne gelebilirsiniz.  

Likya Yolu üzerinde bulunan Likya Kaya Mezarları'na ulaşmak için kullanacağınız en cazip vasıta, kendi özel aracınızdır. Özel aracınızla bölgeye geldiğinizde civarda bulunan tüm tarihi kalıntıları rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Söz konusu kaya mezarları ve diğer Likya kültürü kalıntılarını gördüğünüzde hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Kaya-Mezarlıgı

Likya Kaya Mezarlığı Tarihi

Lidya kültürünün günümüze kadar ulaşmış özel yapıtlarından olan Likya Kaya Mezarları, bir anma yeri olarak uzun yıllar önemini sürdürmüştür. Dünyanın sayılı güzellikleri arasında sayılan bu mezarlar, doğa ile iç içe olması nedeniyle uyumlu bir görünüm sergilemektedir. 

Antik Lidya, tarih boyunca özgürlük ve bağımsızlıklarına sahip çıkmıştır. Kendi dillerini ve eserlerini korumuş, eserlerin sonraki nesillere ulaşması için büyük gayret sarf etmiştir. Sonraki dönemde Roma İmparatorluğu'nun himayesine giren bölgede, tarihi kalıntılar Romalılar tarafından da korunmuştur.

Likya Kaya Mezarları, esasında Antalya Ovacık bölgesinden Muğla sınırları içine kadar olan bölgeye verilen isimdir. Antalya Geyikbayırı bölgesinde başlayan Lidya eserleri Muğla'nın kuzeybatı ucuna kadar uzanır. Likya Uygarlığı'nın ağırlıklı olarak yaşadığı bölge de burasıdır.

Likya Uygarlığı'nın yaşadığı bölgede 18. YY'da çok önemli arkeolojik çalışmalar yapılmıştır. Yerli ve yabancı arkeologların katılımı ile gerçekleştirilen çalışmalarda bu bölgede bulunan kaya mezarları ortaya çıkarılmıştır. Tapınak ve mezar yapıtlarının yoğun olduğu bölgede yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler, Antalya ve Muğla bölgesinde bulunan müzelerde sergilenir. Bölgeyi ziyarete gittiğinizde bu kaya mezarlarından çıkan eserleri de müzelerde görebilirsiniz. Likya-Kaya-Mezarlığı-Tarihi

Likya Kaya Mezarlığı’nda Ne Yapılır?

Likya Kaya Mezarları, tarihe meraklı olanların öncelikli olarak ziyaret ettiği mekânlar arasındadır. Günümüzün teknolojik imkânları ile dahi inşa edilmesi güç olan yapıtların insan eli ile yapılmış olması ziyaretçileri hayrette bırakır. Doğal kayalara oyularak inşa edilen yapıtlar, içlerinde mezar odası ve ziynet eşyalarının bulunduğu bölümden oluşur. Sütunlarda çeşitli işlemelerin bulunduğu kaya mezarları, dönemin sanat ve kültür yapısını temsil eder.

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde bol bol hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Bölgenin doğal zenginliklerini görebileceğiniz alan, sizlere unutulmaz anlar yaşatacaktır. Koruma altına alınan bölgede sevdiklerinize hediye almak için de küçük işletmelerden istifade edebilirsiniz.

Tatil Villam, eşsiz tatil fırsatları ile uzun yıllardır sizlere hizmet vermektedir. Tatil alternatifleri arasında ailenizin büyüklüğüne, villanın denize olan mesafesine ve hayat tarzınıza uygun villaları değerlendirebilirsiniz. Muhafazakâr villa kiralama fırsatından, muhafazakâr ailelerimiz istifade edebilirler. Cazip kampanyalar sayesinde bütçe dostu fiyatlarla hayalinizdeki tatil deneyimini yaşayabilirsiniz. Tatil Villam, sizlere her daim en iyi hizmeti vermek için gayret sarf eder.

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek