Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Pınara Antik Kenti

Anıtsal bir mimariye sahip olan ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ev sahipliği yapan Pınara antik kenti, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Likya Birliği'ne bağlı Pınara Antik Kenti, "Khanthoslular" tarafından kurulmuştur. Nüfusun artması nedeniyle bulundukları bölgeye sığamayan Khanthoslular, Babadağ'ın yamaçlarında bir bölgede Pınara'yı kurmuşlardır.

Pınara, kelime anlamı itibariyle yuvarlak demektir. Bu isim, bölgedeki taşların yuvarlak olmasından esinlenilerek konulmuştur. Son derece etkileyici bir mimariye sahip olan ve günümüzde Fethiye yakınlarında bulunan Pınara Antik Kenti, ilk demokratik federasyon olma ünvanını da taşımaktadır. Mimarisi oldukça başarılı bir şekilde korunmuş olan bu bölgede tiyatrodan lahit mezarlara kadar birçok farklı yapı yer alır ve hepsi de görülmeye değerdir.

pınara antik kenti antik tiyatrosu

Fotoğraf 1- Pınara Antik Kenti - Antik Tiyatro

Pınara Antik Kenti Nerede?

Pınara Antik Kenti, Fethiye civarlarındadır ve Likya yolu üzerinde konumlanmış durumdadır. Pınara antik kenti kalıntıları, başarıyla korunmuş bir vaziyette Likya yolu üzerinde yer alır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan bölge, Fethiye merkezinden 45 km uzaklıktadır. Kentin güzelliklerinden haberdar olan ve anıtsal mimariyi gözlemlemek isteyenlerin zihninde "Pınara antik kentine nasıl gidilir?" sorusu mevcuttur. Kente ulaşmak için; Fethiye yolu üzerinde bulunan "Pınara" tabelasını gördükten sonra sola dönmeniz gerekir. Kent, tabelanın 5 km uzağında yer alır. Dilerseniz Pınara'yı gezdikten sonra, yakınlarda yer alan Tlos Antik Kenti'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Pınara Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Pınara Antik Kenti'ne gitmenin birden çok yolu vardır. D400 karayolu üzerinde Fethiye ile Kaş arasında konumlanan Pınara Antik Kenti, Fethiye'ye 40 km uzaklıkta yer alır. Minare Köyü olarak adlandırılan bölgede konumlanan Pınara'nın 26 km güneyinde Ksantos Antik Kenti bulunmaktadır. Ksantos ve diğer birçok antik kent ile birlikte adeta tarihi bir anıt haline gelen bu bölge, birçok güzelliği içerisinde barındırmaktadır. Pınara benzeri birçok antik kent dışında, Pınara'nın 25 km doğusunda yer alan Saklıkent Milli Parkı da oldukça ilgi çekici yerler arasında yer alır. Dinlendirici bir yer olan bu parkta günün yorgunluğunu atmanız mümkündür. Bölgeyi bir araç ile seyahat etmeniz gerekmektedir.

pınara antik kenti

Fotoğraf 2- Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti Tarihi

Pınara Antik Kenti oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Likya Uygarlığı'na bağlı bir bölge olan kent, Khantoslular tarafından kurulmuştur. Pınara ismi, kelime anlamı itibariyle yuvarlak demektir. Bunun sebebi, kurulduğu bölgede yuvarlak taşların yer almasıdır. Kragos dağının yüksek bir bölgesinde kurulmuş olan kent, zamanında sahip olduğu üç oy hakkı ile bilinmektedir. Bu hakka sahip 6 kentten biri olan Pınara, oldukça önemli bir şehir olarak görülmektedir. Pınara'da bulunan kayalıklar, dönemin taş ustaları tarafından incelikle işlenmiştir. Bu kayalıklar daha sonradan önemli kurucuların mabedi haline gelmiştir. Yıllar içerisinde bu kayalar sanatsal bir yapıya bürünmüştür.

Pınara Antik Kenti Kalıntıları

Pınara antik kenti kalıntıları, günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde gelmiştir. Birçok farklı anıtsal yapıya ev sahipliği yapan bölgede, mimari açıdan büyük ölçüde çeşitlilik göze çarpar. Agoradan lahitlere ve tiyatrolara kadar birçok farklı kalıntıya rastlamak mümkündür. Bölgeyi bir rehber eşliğinde dolaşmak, kalıntıların tarihi yapısına vakıf olmak açısından önem arz eder.

Antik kent bölgesini bir günde dolaşmak yorucu gelebilir. Bu gibi durumlarda çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Örneğin Muğla kiralık villa fiyatları birçok bütçeye hitap edebilecek niteliktedir. Bununla birlikte bölgedeki havuzlu villalar da sıklıkla rağbet görmektedir. Konaklama seçeneklerinden yararlanıldığı takdirde, bölgede bulunan diğer antik kentler de rahatça gezilebilir.

Likya Mimarisi

Fotoğraf 3- Pınara Antik Kenti - Likya Mimarisi

Pınara Antik Kenti Giriş Ücreti

Bütün antik kentler ve ören yerlerinde olduğu gibi Pınara'da da girişte ücret talep edilmektedir. Giriş ücreti, dönemler arasında farklılık gösterebilir. Dolayısıyla net bir aralıktan bahsetmek zordur, ancak fiyatlandırmaların makul ölçülerde gerçekleştirildiğini dile getirmek mümkündür. Giriş ücreti dışında antik kent içerisinde farklı bir ücret talebinde bulunulmaz. Herhangi bir süre sınırlaması söz konusu değildir. Kenti dilediğiniz gibi gözlemleyebilirsiniz. Pınara'nın yakınlarında yer alan diğer antik kentler için de aynı durum geçerlidir.

Bölgeyi zaman kısıtlaması olmadan rahatlıkla gezebilmek için, bölgede yer alan villa kiralama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Oldukça konforlu bir şekilde konaklayabileceğiniz bu villaların bütçe dostu olduğunu söylemek mümkündür. TatilVillam’ın sunduğu tatil fırsatları ile Pınara Antik Kenti bölgesinde unutulmaz bir olanağı yakalayabilirsiniz.

Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek