Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Gemiler Adası

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Gemiler Adası, aynı zamanda Aziz Nikolaos Adası olarak da bilinir. Fethiye'nin zengin tarihi dokuya sahip bir köyü olan Karaköy'ün arka sırtlarında yer alan adanın tam karşısında, berrak denizi ve plajı ile ünlü olan Gemiler Koyu konumlanır. Söz konusu koy, adaya yaklaşık 1 km mesafededir.

Gemiler Adası'nın önemli özelliklerinden biri de Bizans dönemine ait saygın bir ibadet yeri olma özelliği taşımasıdır. M.S. 5. YY'dan sonra dini bakımdan çok önemli bir merkez haline gelen Aziz Nikolaos Adası, hac için Kudüs'e gitmeden önce Hıristiyanların ziyaret ettiği bir yer olmuştur. Günümüzde bir ören yeri konumunda olan adada tam 11 adet bazilika türünde kilise, çok sayıda şapel, mezar, depo, ev ve sarnıç bulunur. Tarihi dokusu çok zengin olan adanın 7. YY'daki Arap istilası sonucu terk edildiği düşünülmektedir. Ölüdeniz gezilecek yerler listenize bu adayı mutlaka eklemelisiniz.

Gemiler Adası Nerede, Nereye Bağlı?

Muğla'nın Fethiye ilçesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin tatil için ziyaret ettiği önemli merkezlerden biridir. Ülkemizin güney batı ucunda yer alan bu ilçe ve çevresinde bulunan tatil mekânlarının her geçen gün daha da cazip hale geldiğini söylemeliyiz.

Gemiler Adası, Fethiye'nin Ölüdeniz tatil beldesinde olup Fethiye ilçe merkezine 30 km mesafededir. Tatil için bu bölgeye gelen misafirler Ölüdeniz kiralık villa hizmetinden yararlanırken bu adayı da kesinlikle ziyaret ederler.

Gemiler Adası çevresinde kalınacak yerler konusunda araştırma yapıyorsanız Tatil Villam'ın muhteşem tatil fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Lüks villalarımızda tatil yaparken doğal ve tarihi zenginlikleri de keşfedebilirsiniz.

Gemiler Adası’na nasıl gidilir?

Ölüdeniz'den ve Karaköy'den ulaşım sağlanan Gemiler Adası'na tekne vasıtasıyla gidilir. Fethiye'den Gemile Koyu'na özel aracınız ya da toplu taşıma araçları ile geldikten sonra koyun tam karşısında bulunan adaya düzenlenen tekne turları ile de adaya ulaşabilirsiniz. 

Günümüzde terk edilmiş bir ada niteliğinde olan bu ada, günübirlik ziyaret için uygun bir mekân görüntüsündedir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu adadan Karaköy tepelerini görebilir, harika fotoğraf pozları yakalayabilirsiniz. Tatil Villam farkıyla unutulmaz bir tatil yaparken kültürel birikiminizi de artırabilirsiniz.    

Gemiler Adası Ziyaret Saatleri

Gemiler Adası, bölgenin önemli tarihi mekânlarından biri olduğundan her yıl yüzlerce ziyaretçi bu adaya gelir. Fakat adayı her istediğinizde ziyaret edemezsiniz. Adada yaz ve kış dönemi için ayrı ziyaret programı uygulanır. Adayı yaz döneminde (1 Nisan-1 Ekim) ziyaret etmek isterseniz ziyaret saatinin 10:00'da başladığını ve 17:00'da sona erdiğini bilmelisiniz. Kış döneminde (1 Ekim-1 Nisan) bir ziyaret planlıyorsanız da ziyaret saatinin 08:30'da başlayıp 17:30'da bittiğini göz önünde bulundurmalısınız. Adaya Pazartesi günleri ise ziyaretçi kabul edilmez.  

Gemiler Adası Plajları

Gemiler Adası'nda denize girmek için birçok alternatif mevcuttur. Fethiye merkezde ve çevresinde bulunan birçok plaj alternatifine karşılık adada bulunduğunuz süre içerisinde aşağıdaki doğal güzellikleri deniz için tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Gemiler Koyu

Gemiler Adası'na yalnızca 1 km uzaklıkta olan bu koy, adadan da rahatlıkla görülebilir. Kıyı kesim biraz taşlı olsa da deniz ayakkabısı kullanarak denize girebilirsiniz. Koydaki denizin berraklığına hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Soğuksu Koyu

Ölüdeniz'den teknelerle ulaşacağınız Soğuksu Koyu da deniz için değerlendirilebilecek yerlerden biridir. Karaköy'den kalkan teknelerle de bu koya ulaşabilirsiniz.

Darboğaz Plajı

Gemiler Adası civarında denize girmek için harika mekânlardan biri de Darboğaz plajıdır. Yeme içme alanlarından şezlong ve şemsiye kiralama hizmetine kadar birçok imkânın bulunduğu bu plaj deniz için doğru bir seçimdir.

Gemiler Adası’nda Gezilecek Yerler

Tatil Villam farkıyla Fethiye villa kiralama hizmetinden yararlanırken Gemiler Adası gezilecek yerler planı da yapmalısınız. Adada bulunduğunuz süre içerisinde gezebileceğiniz yerlerin başında adadaki tarihi yapıtlar ve doğal güzellikler gelir. Antik Çağ'dan Bizans dönemine kadar birçok eseri, adada bulunduğunuz süre içerisinde görebilirsiniz.

Yüzmek istiyorsanız çevrede bulunan plaj ve koylardan istifade etmenizi tavsiye ediyoruz. Muhteşem denizin tadını çıkararak burada bulunduğunuz süreci çok özel kılabilirsiniz. Adada bulunduğunuz süre zarfında adaya yalnızca 150 metre mesafede bulunan Karacaören Adasını ve Gemiler Koyu'nu ziyaret edebilirsiniz. Gemiler Koyu'ndan da yaklaşık 1 saatlik yürüyüşle Karaköy'e ulaşabilirsiniz.

Gemiler Adası’nda Ne Yapılır, Gemiler Adası’nda Aktivite

Gemiler Adası'nda yapılacak önemli aktiviteler yüzme ve tarihi yapıların gezilmesidir. Adanın açıklarına demir atan teknelerden atlayarak denizde yüzebileceğiniz gibi adanın 1 km uzağında bulunan Gemile Koyu'nu da tercih edebilirsiniz. Berrak deniz ve doğal güzelliklerin bulunduğu bu koyda harika vakit geçirebilirsiniz. Tarihle iç içe olan bu adada tarihin derinliklerine mini bir yolculuk yapabilirsiniz. Düzenleyeceğiniz gezi esnasında bir nevi doğa yürüyüşü yapma fırsatı da yakalamış olacaksınız.Adanın yakınlarında bulunan Karaköy, doğa yürüyüşlerinin çok daha profesyonel şekilde yapıldığı bir yerdir. Köyde bulunan Antik Likya yolu, trekking için harika bir seçim olabilir. Bu gezi esnasında doğal güzelliklerle iç içe olacağınız gibi adadaki ATV turlarından, safari turlarından, dağcılık ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerden de yararlanabilirsiniz. Ölüdeniz'de yer alan Baba Dağı'ndan paraşütle atlanarak sahile inmenin keyfini yaşayabilirsiniz.  

Aziz Nikolaos Kilisesi

Gemiler Adası'nda bulunan en özel mekânın Aziz Nikolaos Kilisesi olduğunu söyleyebiliriz. Hıristiyan inancına göre İsa'nın 11 havarisinden biri olan Aziz Nikolaos'a adanan bu kilise, bir dönem Hıristiyanların hac yeri olarak da kullanılmıştır.Kilisenin içerisinde Bizans dönemine ait kalıntılar ve Hıristiyanlığın kutsal sembolleri yer almaktadır. Adayı ziyaret eden herkesin gezmek için sabırsızlandığı mekânların başında bu kilise gelir. Bunun yanında Ölüdeniz bölgesine gelen tatilciler de yaygın olarak bu kiliseyi ziyaret ederler.  

 

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek