Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

12 Adalar

Adalar

Ege Denizi'nde bulunan ve Menteşe Adaları olarak da bilinen 12 Adalar, Ege'nin en güzel adaları arasında bulunan irili ufaklı birçok adadan oluşur. Sayıları on iki adetten fazla olan bu adalara; "12 Adalar" denmesinin sebebi ise tarih boyunca sadece on iki tanesinde yönetimin olmasından kaynaklanır.  

Oniki Adalar olarak isimlendirilen bu ada grubunun adı, Osmanlı Devleti’nın gayrimüslim bölgelerde uyguladığı yönetim şeklinden gelir. İlk olarak Türkçe kullanılan On İki Ada ismi, sonradan Yunanca'ya da aynı şekilde geçmiş ve diğer batı dilleri de bu şekilde benimsemiştir. Göcek, Dalaman, Fethiye Oniki Adalar’a en yakın tatil yerlerindendir.

Ülkemizin Ege bölgesinde birçok tatil yerine yakın konumda olan On İki Adalar’a kolayca ulaşım için; Fethiye villa kiralama ya da Göcek kiralık villa seçeneklerini inceleyebilir, lüks villa konaklamalarından muhafazakâr villa alternatiflerine kadar birçok farklı türde konaklama imkânlarını kullanabilirsiniz.

Boynuzbükü Koyu, Kleopatra Hamamı Koyu, Bedri Rahmi Koyu gibi birçok doğa üstü güzelliklere sahip koylara ev sahipliği yapan ve "Güney Sporat adaları" ya da "Güney Sporatlar" olarak da isimlendirilen "12 Adalar hangileri?" diye soracak olursanız, bunlar:

1- Astypalaia - İstanbulya

2- Halki - Herke, Hereke, Herkit

3- Kalymnos - Kilimli, Kelemez

4- Karpathos - Kerpe

5- Kasos - Kaşot, Çoban

6- Kos - İstanköy

7- Leros - İleriye, İleryoz

8- Nisyros - İncirli

9- Patmos - Batnaz

10- Rhodes - Rodos

11- Symi - Sömbeki

12- Tilos - İlyaki, İlleki, Papazlık, Piskopi, İlkil

Bu adaların sadece 12 adet değil, daha fazla ada olduğunu belirtmiştik. Diğer irili ufaklı adalar;

 • Meis
 • Kastellórizo/Megisti - Meis, Kızılhisar

Civardaki diğer adalar:

 • Adelfoi Syrnas Islets - Kızkardaşlar
 • Anditilos - Askino
 • Armathia - Ermeniya, Akça
 • Alimia - Limoniye, Alimniye, Hırmanlu
 • Astakidonisia - İstakida adaları
 • Avgo - Yumurta
 • Chamili - Kamulin, Kamelya
 • Divounia (Ouanianisia) - İkikardaşlar
 • Gialesíno - Yavalsa
 • Glaros - Laros

 

Bu adalardan birkaçını anlatmak ve unutulmaz tatil fırsatı sunan seçeneklerden biri olan villa kiralama yöntemiyle bu adalarda keyifli bir tatil yapabileceğinizi ifade etmek isteriz. TatilVillam güvencesiyle gelen en seçkin villa alternatiflerini inceleyebilir ve size uygun fırsatlar arasından birini seçebilirsiniz.

Zeytin Adası

Türkiye'de bir ada olan Zeytin Adası, Göcek'te yer alan 12 adalar arasında en sevilenlerden biridir. Doğa harikası olan ve zeytin ağacının kokusuyla mest olacağınız Göcek Zeytin Adası beklentilerin çok üzerinde bir tatil deneyimi yaşatır.

Deliktaş Adası

Kızılada'nın kuzeybatısındaki irili ufaklı adalar arasında bulunan Deliktaş Adası, dalış yapmak isteyenler için tam bir cazibe merkezidir. Doğa turizmi ile popüler olan bu adada bir de deniz feneri bulunur. Doğu kesimi dalga almadığı için, demir atmak ve yüzmek için son derece ideal bir yerdir.

Kızılada

Antik dönemdeki ismiyle "Lagusa" ya da "Lagousa" olarak bilinen Kızılada, sahilleriyle ünlü Fethiye'ye 6,4 km uzaklıkta bulunan bir Türk adasıdır. "Kızılada'nın adı nereden geliyor?" diye merak edenlere hemen söyleyelim, güneş batarken ada kıyılarındaki kum ve çakılların kızıla boyanmasından dolayı bu ismi almış. Kızılada Fethiye'de tatil yapmak isteyenlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir destinasyondur.

Yassıca Adalar

Yassıca Adası İzmir Körfezi'nde yerleşimin olmadığı adalar topluluğudur. Küçük adalar topluluğu olarak bilinen Yassıca Adaları, Göcek Limanı'na en yakın demirleme noktasıdır. Bazı denizcilik haritalarında "Jessica Adaları" olarak da görebilirsiniz. Kuzeyinde Kızılada bulunur.

Tersane Adası

Türkiye'de Akdeniz'de bulunan bir adadır ve Domuz Adası ile yan yanadır. Göcek Körfezi'ndeki en büyük ada olan Tersane Adası'nın kuzeybatısında benzersiz güzellikteki Tersane Koyu vardır. Adada, Osmanlı zamanından kalma tersane ve birçok tarihi yapının kalıntıları bulunur. Tersane Adası'nın eski adı "Telandria"dır. Göcek Tersane Adası, mavi yolculukların ve tekne turlarının daha çok yüzme molası verdiği ve geceyi geçirdiği yer olarak bilinir.

Domuz (Prens) Adası

Bir zamanlar bolca yaban domuzuna ev sahipliği yaptığı için adı; Domuz Adası olarak kalan bu sevimli adanın diğer adı; "Prens Adası"dır. En son sahibinin bir prens olması nedeniyle Prens Adası olarak da adlandırılan Domuz Adası, rüzgar almayan bir konumda olduğu için teknelerin rahatlıkla demirleyebileceği bir özelliğe sahiptir.

Göbün Koyu

Tropik bir cennetteymişsiniz gibi hissedeceğiniz, turkuaz renkteki suları ve benzersiz güzellikteki sahilleriyle Göbün Koyu Göcek Fethiye'deki en güzel destinasyonlar arasındadır. "Göbün Koyu nerede?" diye merak edenlere hemen söyleyelim; Muğla'nın tatil yerleriyle ünlü Fethiye ilçesinin güzel bölgesi Göcek'tedir. Göcek Göbün Koyu ile oldukça ün kazanmıştır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu koyu keşfetmelisiniz.

Kleopatra Hamamı

Fethiye'deki koylar içinde mutlaka görmeniz gereken duraklardan biri de Kleopatra Hamamı Koyu'dur. Özellikle günübirlik tekne turlarının ve mavi yolculukların en güzel mola yerlerinden biri olan Kleopatra Hamamı Fethiye'de gezilecek yerler listesinin de başında geliyor. Koyda batık bir tarihi hamamın ve kalıntılarının olduğu Kleopatra Hamamı ya da Hamam Koyu'nu Göcek tatilinde keşfetmelisiniz. 

Bedri Rahmi Koyu

Ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun ziyaret ettiği ve buradaki bir kaya üzerine balık şeklini çizmesinden sonra adı Bedri Rahmi Koyu olarak anılan Göcek Bedri Rahmi Koyu'nun gerçek ismi "Taşyaka"dır. 12 Ada turu yapmak isteyenlerin ve Göcek'te tatil yapanların mutlaka uğradığı "Bedri Rahmi Koyu nerede?" diye merak ediyorsanız; Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesinde olduğunu hatırlatalım. Taşkaya Adası, kuzeybatı bölümünde bulunan Bedri Rahmi Koyu ile geniş ve benzersiz güzellikte bir koydur.

 

Adalar 2

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek