Saklıkent

Saklıkent

  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.

Fethiye’ye 50 km. mesafede, Muğla – Antalya il sınırını teşkil eden Karaçay Deresi kenarında, uzunluğu 18 km., yüksekliği yer yer 600 m’yi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikasıdır. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunan eşsiz bir turizm merkezidir.

Saklıkent

Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içerisinden geçmek imkansızdır. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabilmektedir. Köprüden sonrasında oldukça soğuk olan güçlü Karstik kaynaklar bulunur. Yaz mevsiminde piknik yeri olarak kullanılan alana yılda 180-210 bin turist gelmektedir.

Kanyonun çevresi 06.06.1996 tarihindeki Resmi Gazete ile Saklıkent Millî Parkı ilan edilerek korumaya alınmıştır. 12.390 hektarlık milli park alanında Kaş ve Fethiye'nin üçer köyü yer alır. Alanda görülen bitki topluluklarını yüksekliğe gore Maki, Kızılçam, Karaçam ve Sedir toplulukları oluşturur..

Akıntı oldukça şiddetlidir ve soğuk su akar. Antalya'nın batısında Patara'dan Kınık istikametine devam ederken Saklıkent sapağından 16 km'dir ve Ksantos antik şehrine oldukça yakındır.

Kanyonun keşfi ise fazlaca yakın bir tarihe dayanmaktadır. Rivayetlere gore bir çobanın buraya kaçan keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, muhit yerleşkelerde merak mevzusu olur. Çobanın bildirmesinin peşinden Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Saklıkent'i Milli Park ilan eder, daha sonra hususi firmaların da yardımı ile Saklıkent bugünkü halini alır.

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara