Meis Adası

Meis Adası

  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.

Meis Adası, marinasının etrafındaki eski evleri, dar sokakları, kiliseleri, begonvillerle bezeli, mavi pencereli beyaz evleri, onarılan ve müze olarak kullanılan camisiyle hoş bir Akdeniz adasıdır. Kıyılarımıza çok yakın olan bu minik adaya, Kaş’tan yaz aylarında her gün hareket eden teknelerle otuz dakikalık bir sürede ulaşmak mümkündür. Kaş a gelen ve vize sorunu olmayan turistler de Meis Adasını ziyarete giderler. Meis, Kaş kıyılarından elini uzatsan dokunacak kadar yakın bir mesafededir. Geceleyin ışıkları, komşu köyün ışıltıları gibi Kaş a ulaşır.

meis adası

Avrupa da Likya mezarlarının bulunduğu tek yer olan adada, I. ve II. Dünya savaşları sonrasında büyük göçler yaşanmıştır ve II. Dünya savaşı yıllarında yoğun Alman bombardımanına maruz kalan ada halkının çok büyük bir bölümü de o yıllarda Avustralya’ya göç etmiştir. Şimdilerde bu insanların çocukları veya torunları adaya dönmekte ve baba mirası arazileri üstünde inşaat yapıp adaya yerleşmektedir. Bu da çok az olan ada nüfusunu biraz da olsa artırmaktadır.

 

Cuma günleri kurulan Kaş pazarının en önemli müşterileri Meis’lilerdir. Ada sakinleri kişisel ihtiyaçlarını her cuma Kaş a gelip

 

oradan yaptıkları alışverişlerle gidermektedir. Meis Adası, ya da Meigist veya bir diğer adıyla Kastellorizo, Akdeniz de,Yunanistan a bağlı küçük ve şirin bir ada kasabasıdır. Kaş halkı ve Meis Adası sakinleri arasında iki ülkeye örnek olacak kadar çok güzel ve sıcak bir ilişki vardır. Örneğin Kaş – Likya Festivali ve diğer kültür etkinlikleri Kaş ve Meis halkı tarafından birlikte düzenlenmektedir.

 

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara