Tlos
  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.

Likya nın başlıca altı şehrinden en güçlü biri olan Tlos, Likya yazıtlarında Tlawa olarak da bilinir ve en eski ve en büyük yerleşim merkezlerinden biridir. Osmanlılar tarafından iskan edilmiş birkaç Likya şehirlerindendir. Tlos un M.Ö 2. yüzyılda Likya Federasyonu nun bir üyesi olduğuna dair kanıtlar vardır. Tlos Xanthos un doğu tarafında kalır. Alropolis tepededir. Bu yönde, kayalık alan yumuşak bir eğimle şirin bir köye uzanırken, Batıda, Kuzey ve Kuzeydoğuda neredeyse dikey uçurumlar halinde aşağı düşer.

 

Değişik kültürlerin etkisi kendini yapılarda ilginç bir bileşke halinde gösterir. Pek çok Likya lahit ve kaya mezarlar bulunmaktadır. Tepede 360 derecelik bir açıyla muhteşem bir manzara vardır. Burada Likya kalıntıların üstüne inşa edilmiş bir kale de bulunmaktadır. Osmanlı döneminden kalma kalenin 19. yüzyılda hala kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

 

Tlos ta iki tane hamam vardır ve bunlardan büyük olanı hala etkileyici bir yapı olarak durmaktadır. Eşit büyüklükte birbirine bağlı üç odası vardır. Bunlardan birinde yedi penceresi olan bir yarım kubbe vardır ve “Yedi Kapı” diye anılır.

 

tlos

 

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara