Letoon

Letoon

  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.

Fethiye - Kaş karayolunun 65 kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunmaktadır. Letoon, Xanthos un karşısında Esen Çayı nın sağ tarafında Bozoluk denilen yerde Apollon ve Artemis`in annesi Likyalılann Ana Tanrıçası Leto onuruna kurulmuş ufak bir yerleşim yeridir.

 

Letoon Likya yolunun uğrak yerlerinden birisi olan hala ayakta kalmayı başarmış antik tiyatrosu ve ören yeriyle önemli bir tarihi miraslarımızdandır. Letoon un Lykia şehir devletlerinin, kültür merkezi olduğu düşünülmektedir. O dönemlerde milli festivaller burada yapılırdı ve papazları da federasyonda en yüksek mevkiye sahipti.

letoon

Şair Ovidius un anlattığı bir öyküye göre Letoon a adı, efsanelerden gelir. Tanrılar tanrısı Zeus, Titanlardan Kios ile Phoibe nin, güzel saçlı kızı Leto ya gönlünü kaptırır. Diğer sevdikleri gibi Leto ya sahip olur ve Leto hamile kalır. Çapkın Zeus un kıskanç karısı Tanrıça Hera, Leto yu adım adım takip ettirerek onun Zeus tan olacak ikiz çocuklarını doğurmasına mani olmaya çalışır. Zeus un kıskanç karısından korkan Leto Anadolu daki Likya ya kaçar ve Hera dan kurtulur. Çocukları Artemis ve Apollon u Delos Adası nda doğurduğu söylenirse de bir efsaneye göre Apollon u Patara da doğurduğu kabul edilmektedir.

 

Yolda karşılaştığı kurtlar ona Xanthos Nehri ne kadar kılavuzluk eder. Leto minnettarlık içinde nehri Apollon a adar ve o zamana kadar "Termilles" adıyla bilinen yere Yunanca kurt anlamına gelen, "lykos" sözcüğünden türetilmiş olan "Likya" adını verir.

 

Artemis Anadolu nun ana tanrıçası Kybele nin bir devamı olup onun bu çağlardaki ismidir. Efes te bereketi simgeleyen Artemis heykeli bunu açıkça ispatlamaktadır. Bu tanrıların annesi Leto nun da Anadolulu olduğu ve Kybele ile bütünleştiği kabul edilir.

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara