Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 23.00

Su Sporları

Tüm bir yılın yorgunluğunu atmak için yapılan tatil sırasındaki en keyifli aktivitelerden biri de hiç şüphesiz su sporlarıdır. Deniz, göl, nehir, açık ve kapalı havuzlarda yapılabilen ve hepsi yoğun kas gücü ile beceri gerektiren bu sporlar, su üstü ile su altı sporları olmak üzere iki temel kategoride değerlendirilir. Tatil boyunca en eğlenceli su sporları elbette denizin engin maviliklerine karşı yapılan su sporlarıdır. "Tatilde yapılabilecek su sporları nelerdir?" diye merak ediyorsanız, tüm detaylar burada bulabilirsiniz.

Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

Tatilde Yapılacak Su Sporları Nelerdir?

Söz konusu tatil olduğunda farklı etkinlik istekleri sıralanabilir. Özellikle deniz kenarındaki tatil destinasyonları için ilk akla gelen ve hemen herkesin adrenalini artıran su aktiviteleri, zevk almalarını sağlayan tatil planları arasında yer alabilir. Tatilde severek yapabileceğiniz su sporları çeşitleri şunlardır:

Sörf

Sahil şeridi boyunca büyüyerek ilerleyen ve ivmeli şekilde gelen yüksek dalgaların arasında sörf tahtası ile kayma etkinliği son derece popüler su sporlarından birisidir. Dalgaların değişen dinamik yapısına ayak uydurmak için bedeninizi son derece uyumlu kullanmanız gereken sörf, deniz tatilinde heyecan verici bir etkinlik arayanlar için biçilmiş kaftandır. Hafif ve sert bir malzeme olan sörf tahtası üzerinde dalgalara karışmamak için verdiğiniz mücadele esnasında, tüm bir yılın iş temposu ve şehir hayatı yorgunluğunu hatırlamayacaksınız bile!

Dalgalarla Sörf Keyfi

Fotoğraf 1 - Dalgalarla Sörf Keyfi

Kiteboard

Rüzgârın yön değiştirdiği öğle saatlerinde herkesin uçurtmasını şişirmeye başladığı ve denize doğru heyecanlı bir aşk için koştuğu deniz aktiviteleri arasında kiteboard sayılmazsa olmaz. "Kiteboard nedir?" diye merak ediyorsanız, büyük boyutlu uçurtmaların sörf tahtası ile buluştuğu bir su sporu denilebilir. Adrenalinin yanı sıra hız arayanların da odağı olan kiteboard'u tatilinizde baş köye koyabilirsiniz.

Temel eğitimlerin sadece 8 - 9 saat sürdüğü ve rüzgâr şartları uygun olduğunda da yine 4 günde tamamlanabilecek kiteboard, yorulsanız da tatiliniz süresinde unutmayacağınız keyif verici deniz sporları arasında olacaktır. Gerekli malzeme ve eğitim materyallerinin ilgili okul tarafından temin edildiği, size de sadece öğrenmenin düştüğü bu spor ile İzmir, Çeşme, Çanakkale, Urla gibi kıyıya yakın tatil lokasyonlarında uygun kiteboard fiyatları eşliğinde, hayatınızın en eğlenceli haftasını yaşayabilirsiniz.

 

Kiteboard Hazırlığı

Fotoğraf 2 - Kiteboard Hazırlığı

Su Kayağı

1940'lı yıllardan beri hem müsabaka hem de tatilde deniz aktivitesi olarak yapılan su kayağı, ülkemizde pek çok ilde yapılan bir su sporudur. Saatte 20 ila 25 km hızla giden bir tekne ya da jet ski'nin çektiği kayak benzeri kızaklarla su üzerinde yapılan su kayağı, vücut dengesini iyi kullanabilenler için harika bir su aktivitesidir. 1.70 metre uzunluk ve 20 cm genişliğe sahip olan su kayakları, teknenin oluşturduğu dalganın üzerinde kontrolü sağlamaya çalışılır. Zamanla kendinizi geliştirmek ve özel figürler ile parkurlarda yarışacak hale gelmek istiyorsanız, su kayağı derslerini Bodrum veya Marmaris gibi beldelerde ders alarak sürdürebilirsiniz. Su kayağı fiyatları, eğitim veren su sporları okulunun tarifesine bağlı olduğundan, tatil yaptığınız konaklama alanına en yakın okuldan bilgi alabilirsiniz. Öte yandan, günün planlamasını istediğiniz gibi yaparken, hem serin suların hem de heyecanın keyfini çıkarmak için Bodrum kiralık villa opsiyonunu düşünebilirsiniz.

Su Kayağı

Fotoğraf 3 - Su Kayağı

Rüzgar Sörfü

Bilinen sörf kuralları yanı sıra rüzgâr sörfü de özel bir türdür. Yüksek dalgaların heyecan verici yönü ile savaşırken aynı zamanda rüzgarı da arkanıza alabileceğiniz rüzgar sörfü, deniz üzerinde ilerlemenizi sağlar. Ayrıca hava şartlarının uygun olduğu alanlarda dalgalara bile gerek kalmayabilir. Rüzgardan alınan güç ile dengenizi birleştirdiğinizde gayet başarılı şekilde rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Türkiye'de sörf yapılan yerler sınırlı olsa da en ünlüleri Alanya, Fethiye, Gökçeada, Kerpe, Karadeniz'in bazı kıyı kesimleri ile Alaçatı sayılabilir. Özellikle Alaçatı sörf plajı ile bir hayli ünlüdür. "Rüzgar sörfü nasıl yapılır?" ve "Bu heyecanlı sporun temel kuralları nedir?" diye merak ediyorsanız, tatiliniz sırasında özel bir eğitmenden ders alabilirsiniz.

 

Rüzgar Sörfü

Fotoğraf 4 - Rüzgar Sörfü

Jet Ski

Türkçe tabiriyle su kızağı olarak da bilinen jetski, deniz sporları arasında hız ve adrenalin barındıran keyifli aktivitelerden biridir. İçerdiği yüksek hız ve motorlu bir su aracını kontrol etme duygusunun harika hisler yaşatmayacağı, su sever hız tutkunu yoktur. Hemen her tatil beldesinde en çok tercih edilen sporlardan biri olan jet ski, deniz üzerinde su püskürtme tekniği ile çalışan küçük motorlu bir araç ile can yeleği eşliğinde yapılır. Olası bir düşme halinde, yara almamanız ve dalgalar arasında kaybolmamanız için profesyonel ekipmanlar ve eğitmenler eşliğinde bu sporun inceliklerini deneyimleyebilirsiniz.

Eğitim almak ve tek başına jet ski kullanmak yerine, uzman biri ile birlikte de jet ski'ye binmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Jet ski binme fiyatları ve koşullarının da son derece uygun olduğu Antalya, Fethiye, Muğla, İzmir, Bodrum, Marmaris gibi popüler deniz tatili destinasyonlarında, farklı maceralara yelken açabilirsiniz. Gününüzü kendi planınıza göre yönetmek, konumunuza yakın bir yerden jet ski dersleri alarak deniz üzerinde bir profesyonel aracı kullanabilmek için tatilinizi, villa kiralayarak devam ettirebilirsiniz. Özellikle jet ski eğitim okullarının yoğun olduğu Fethiye ve Marmaris villa kiralama konusunda oldukça popüler olduğundan, hem tatilinizi dilediğiniz gibi sürdürebilir hem de hız tutkunuzu kara üzerinde değil de su üzerinde perçinleyebilirsiniz.

 

Sahile doğru Jet Ski keyfi

Fotoğraf 5 - Sahile doğru Jet Ski keyfi

Rafting

Su sporları denilince en ekstrem branşlardan biri olan rafting'i atlamak olmazdı. Rafting, akıntı debisi nispeten yüksek olan nehirlerde, özel bir bot üzerinde takım olarak yapılan adrenalin dolu bir spordur. Oldukça eğlenceli bir su sporu olan rafting esnasında temel olan botun devrilmemesini sağlamaktır. Ayrıca rafting yapılan nehir üzerindeki zorlu geçiş alanları, bazı zamanlarda ortaya çıkan ters akıntıların oluşturduğu anaforlar ve sahip olunan deneyim, rafting'i heyecan dolu bir aktivite haline getiren detaylardır. Bu zorlu sporda genellikle en az 4 en fazla 12 kişi bot üzerinde bulunur. Diğer ekstrem su sporlarında olduğu gibi farklı riskler barındıran rafting sırasında, özellikle başı koruyan ekipmanların yanı sıra diğer koruyucu malzemeler ile can yeleği kullanmak zorunludur.

 

Dalgalarla Rafting Macerası

Fotoğraf 6 - Dalgalarla Rafting Macerası

 

Ülkemizde rafting yapılabilen belli başlı yerler olsa da "Rafting nerede yapılır?" sorusuna verilebilecek en birincil yanıt; Antalya olabilir. Antalya rafting sporu için en uygun alan olarak; Köprülü Kanyon belirlenmiştir. Diğer yandan Artvin - Çoruh Nehri, Rize - Fırtına Deresi ve Muğla - Dalaman Çayı da popüler rafting alanları arasında yer alır. Rafting fiyatları, aktiveyi düzenleyen firmanın inisiyatifinde olduğu için, etkinlik planı yaparken kişi sayısına göre fiyat belirlenebilir. 

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek