Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Dalyan Turu & Dalyan Çamur Banyosu

Dalyan Çamur Banyosu

Muğla Dalyan bölgesi yerli ve yabancı gezginlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri olmasının yanında, tatilcilerin de uzun dönem konaklamayı ve hatta yaşamayı seçtikleri eşsiz bir bölgedir. Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan son yıllarda adını duyuran Köyceğiz Gölü ile Akdeniz'in kesiştiği bölgede yer alır. Yüksek sezonda milyonları bulabilen ziyaretçi ağırlayan Dalyan'da yaz ayları dışında 4 bine yakın yerli nüfusun yaşadığı bilinir.

Çamur banyosu Dalyan beldesinin ziyaret edilme sebeplerinin başında gelir. Bunun dışında çevresinde bulunan pek çok antik kent, kayalara oyulmuş Kral Mezarları ve Caretta Caretta'ların üreme alanlarından biri olması da Dalyan'ı turistler ve arkeoloji meraklıları için bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Kış aylarında yoğun yağış aldığı için tarihi geziler düzenlemek isteyenlerin ziyaret için tercih ettikleri dönemler Mart ayının sonundan Haziran ayına kadar olan süreyi kapsar. Mayıs sonuyla birlikte başlayan sıcaklarla Dalyan'ın yüksek sezonu başlar ve dünyanın dört bir yanından pek çok milletten turisti kendisine çeker. Bölgenin yüksek sezonu Haziran ve Temmuz aylarında yaşanırken Ekim sonuna kadar yaz tatili için uygun bir iklime sahiptir.

Yaz ayları da ziyaretçiler deniz tatilinin yanında çamur banyolarından da yararlanabilirler. Çamur banyosu ya da çamur terapisi olarak da adlandırılabilecek olan bu aktivitenin deri hastalıklarına iyi geldiğine, cildi güzelleştirip gençleştirdiğine inanılır. Termal sular ve bölgeye has killi toprağın birleşimiyle oluşan çamur karışımı cilt üzerine sürüldükten sonra güneşte kuruması beklenir. Deriye nüfus eden mineraller ve kuruyan çamurun gerginliğiyle derinin sıkılaştığı hissedilebilir. Bu şifalı karışımın romatizma, siyatik ve bel bölgesindeki rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülür.

Dalyan kiralık villa hizmetlerimizden yararlanırken, en yakın çamur banyosu tesisinde siz de hem huzurlu hem de dinlendirici bir gün geçirebilir, kükürtlü termal sularda şifa bulabilirsiniz. Dalyan-Turu

Dalyan Çamur Banyosu Nerede?

Dalyan gezilecek yerler açısından her anlamda zengin bir tatil beldesi olmasının yanında, gezginlerin burayı ziyaret etmesinin en önemli nedenlerinin başında şifalı çamur banyoları gelir. Köyceğiz Gölü ve Akdeniz'in birleştiği Dalyan deltasında çıkan yer altı sularının oluşturduğu çamurluk bölgelerde çamur banyosu turları düzenlenir. Bu bölgede çamur banyolarının etrafında konumlanmış pek çok tesis hizmet verir. Aynı zamanda turlar aracılığıyla da çamur banyolarına ulaşım sağlamak mümkündür.

Merkezden kalkan özel teknelerle Dalyan çamur banyolarına ulaşım sağlanır. Tekneler ücretli olarak yolcu taşımaktadır. Merkeze çok uzak olmayan çamur banyolarına ulaşım ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Bu tür tesislere giderken yanınızda mutlaka yedek kıyafet, havlu ve mayo götürmeniz gerekir. Bunların yanında tesislerde bulunan kafe hizmetlerinden yararlanabiliniz.

En çok tercih edilen çamur banyosu bölgeleri arasında Rıza Çavuş Girmesi ve Sultaniye Kaplıcaları öne çıkar.

Ali Rıza Çavuş Girmesi daha çok sessiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bölgedir. Tesiste de özel havuz ya da duş bulunmamaktadır ancak çamuru temizlemek için Dalyan Kanalı'ndan yararlanılabilir.

Sultaniye Kaplıcalarına özellikle yaz aylarında gitmek isteyenler çok büyük kalabalık kafilelerle karşılaşabilirler. Duş, kafe, tuvalet gibi alanları bulunan tesiste aynı zamanda dinlenebileceğinizi de unutmamalısınız. Üstelik iki adet de havuzu bulunur.

Dalyan Çamur Banyosu Ücreti

Dalyan çamur banyosu fiyatları tesisler arasında değişiklik gösterse de, giriş ücreti 2021 yılında 15-25 lira arasında belirlenmiştir. Giriş ücreti dışında, fotoğrafınızın çekilmesi ya da yeme içme gibi ekstra aktivitelerde ücretler artabilir. Turlarla gidildiğinde hangi ücretlerin gezinize dahil olduğunu önceden sormanız çok daha yararlı olacaktır.

Dalyan Çamur Banyosu Nasıl Gidilir?

Dalyan'a en yakın havalimanı Dalaman'da yer almaktadır ve Dalyan'a olan uzaklığı 28 kilometredir. Dalaman Havalimanı'ndan Havaş veya Muttaş servislerini kullanarak Dalyan'a ulaşım sağlanabilir. Bunun yanında taksi, araç kiralama ya da özel transfer servislerinden de yararlanabilirsiniz. Dalaman Havalimanı'ndan taksi ya da özel araçla Dalyan'a ulaşım ortalama 25 dakika sürmektedir. Servislerle ulaşım sağlamak istendiğinde araçlar öncelikle Ortaca'ya uğrar ve oradan Marmaris'e devam eder. Buradan taksi ya da dolmuşla yolunuza devam etmeniz gerekir. Bu sebeple servisle ulaşım süresi daha fazla olacaktır.

Bizim kiralık villa hizmetimizden yararlandıktan sonra güzel bir gününüzü Dalyanda çamur banyosuna ayırmak istediğinizde nasıl gideceğinizi merak edebilirsiniz. Dalyan Delta'sında bulunan bu özel alanlara gitmek zahmetsiz ve hızlıdır. Şehir merkezindeki tekneler aracılığıyla çamur banyosu yapabileceğiniz bir çok yere erişim sağlayabilirsiniz. Bunun dışında yine şehir merkezinden turlar aracılığıyla içinde çamur banyosu ziyareti bulunan günübirlik turlara da katılabilirsiniz.

Çamur Banyosu Faydaları

Köyceğiz Gölü'nün alüvyonlu ve mineralli çamurları her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir. Yaz kış fark etmeden 39 dereceye ulaşan sıcaklıktaki termal suların gerçek kıldığı bu doğal çamur banyoları Kleopatra'nın bile güzellik için ziyaret ettiğine inanılan bir bölgede yer alır. Yüksek sezonda her gün ortalama 600 kişinin ziyaret ettiği tesisler sene 150 bin kişiyi ağırlamaktadır. Kükürtlü suların şifasından yararlanmak isteyenler, mafsal romatizma, kireçlenme ya da siyatik gibi rahatsızlıkları olanların yanı sıra, cilt problemleri yaşayanlar, alerjisi olanlar ya da sadece stres atmak isteyenlerden oluşmaktadır.

Türkiye'nin bir çok yerinde bulunan çamur banyoları arasında Dalyan'nın meşhur çamur banyolarının faydaları saymakla bitmez. Toprağın içindeki mineraller, doğal kaynak sularında bulunan şifalı etkilerle birleştiğinde çamur banyoları pek çok hastalıkta yardımcı ve terapi amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Eğer kalp, tansiyon ve damar hastalıkları gibi ciddi ve kronik rahatsızlıklara sahipseniz lütfen doktorunuza danışmadan kendi başınıza hareket etmeyiniz. Hastalıklarınızı tedavi etmek isterken daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına doktorunuza danıştıktan sonra çamur banyosu yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Dalyan'ın meşhur çamur banyolarının faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Çamur içerisinde radyoaktif elementler, kükürt, volkanik kül, vitamin, doğadan gelen antibiyotikler ve birçok çeşit mineral içerebilmektedir. Romatizmalı hastalıklara iyi geldiği bilinen bileşikler de içermektedir.
 • Ilık çamur banyosunun hafif kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak kasların rahatlamasını sağlar ve spor yapanlarda kaslardaki stresi azaltır.
 • Fiziksel stresin yanında zihinsel olarak da rahatlatma sağladığı pek çok kişi tarafından söylenmektedir. Rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Çamur banyosu peeling etkisi yaratarak cildi temizleyerek ciltteki gözenekleri kir ve ölü hücrelerden arındırır. Peeling sayesinde cildi güzelleşir, yumuşar ve daha bakımlı bir görünüm kazanır.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırarak kolajen üretimini destekler. Bağ dokusunu güçlendirir.
 • Sıkılaştırıcı etkisiyle yaşlanmayı yavaşlatarak cilde esneklik kazandırır.
 • İltihapları kurutarak ağrılı hastalıklarda destekleyici etki sağlar. Vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Varis ağrılarını azaltır ve varisli görünümde iyileşme sağlar.
 • Selülit tedavisinde yardımcı rol oynar.
 • Ciltte alerjik reaksiyonların azalmasında yardımcıdır.
 • Bölgesel yağlanma sorunu yaşayanlarda incelmeye yardımcı olur.
 • Hormon dengeleyici özelliği vardır. Kadınlarda regl dönemlerinde yaşanan rahatsızlıkları azaltır ve PMS denen regl öncesi sendromunu hafifletir. Çamur-Banyosu

Termal sulara ayrıca tedavi amaçlı da başvurulabilir.. Sağlık Bakanlığı'nın da onayladığı bazı termal su özellikleri ve faydaları şu şekildedir:

 • Bazı ameliyatlar sonrası kırıkların hızlı kaynaması ya da oluşan sertliklerin giderilmesinde etkilidir.
 • Hormonsal sistemin uyarılarak bazı cinsel rahatsızlıkların giderilmesinde ve kısırlık tedavisinde başvurulabilir.
 • Vücutta birikmiş olan ürik asitlerin atılımını sağlayabilir.
 • Termal sular uykusuzluk, yorgunluk ve asabiyet gibi strese bağlı hastalıkların tedavisi için adeta biçilmiş kaftan gibidir.
 • Kulunç, kas romatizması ve nevralji gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılabilir.
 • Obezite tedavisinde yardımcıdır.
 • Gut hastalığına bağlı kas ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir.
 • Demir eksikliğinde vücuttaki demir oranının düzenlenmesinde yardımcı olabilir.
 • Bel ve boyun fıtığında terapi olarak düşünülebilir.
 • Bağırsak ve safra kesesi gibi iç organların fonksiyonlarının düzenlenmesinde veya artırılmasında yardımcıdır.
 • Kas ve iskelet sistemindeki bozukluklara bağlı ağrıları giderebilir.
 • Depresyon tedavisinde stres kaynaklarını uzaklaştırabilir ve bu sizin için doğal terapi yöntemi olabilir.
 • Anemi tedavisinde destek görevi görebilir.

Çamur Banyosu Nasıl Yapılır?

Pek çok hastalığa şifa olan termal su ve çamurlardan yararlanmak için uzun ve meşakkatli işlemlere gerek yoktur. Çamur doğrudan vücuda uygulandığı ve su ile rahatça temizlendiği için her yaştan herkesin rahatlıkla faydalanabileceği bir sağlık kaynağıdır.

Değişik içeriklere sahip ılık çamur vücuda sürülerek uygulama yapılır. Uygulamadan sonra ister güneş altında ya da terapi amaçlı sauna ortamında çamurun bir süre cilt üzerinde tutulması gerekir. Yüz bölgesinde daha değişik içeriğe sahip özel maskeler uygulanabilirken vücudun tamamında açık havada doğal oluşan çamur banyoları tercih edilir. Çamur banyosunda boyuna kadar bütün vücuda uygulandıktan sonra bir süre beklenir. Süre dolduktan sonra çamur sabun, şampuan ya da ermal havuzlarda yıkanılarak çamurdan arındırma işlemi de yapılabilir.

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek