Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Likya Yolu Yürüyüşü

Likya Yolu Hakkında

Anadolu'nun Teke Yarımadası'nı kapsayan ve antik bir bölge olan Likya, günümüzde ilgi çekici bir turistik mekâna ev sahipliği yapıyor. Fethiye'den başlayarak Antalya'ya dek uzanan ve "Likya Yolu" olarak adlandırılan yürüyüş yolu, yaklaşık bir ayda kat edilebilen bir mesafeye karşılık geliyor. Bu güzergâhın işaretlendiği Likya yürüyüş yolu turları yoğun şekilde talep görür.

Yol boyunca konaklama için çeşitli alternatifler bulunur: Bunlar arasında Likya Yolu kamp seçenekleri oldukça tercih edilir. Likya Yolu trekking için ideal bir bölgedir. Kişiler, bu yolda gerçekleştirdikleri yürüyüşler neticesinde fiziksel aktivitelerini yoğun bir şekilde yerine getirerek formda kalmayı başarırlar. Bunun yanında, bölgenin doğal güzellikleri de yürüyüş yapan kişiye benzersiz deneyimler kazandırır. Bu sebeple bu yol, her insanın hayatı boyunca en az bir kere yürümesi gereken bir güzergâhta yer alır.

Kiralık günlük villa alternatiflerimiz arasında mutlaka taleplerinizi karşılayan bir villa ile karşılaşabilirsiniz. Günlük villa seçeneklerimiz arasında ısıtmalı havuz sistemine sahip olan villalardan şömineli havuzlara kadar birçok villa seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Yola çıkmadan önce, bir adet Likya Yolu haritası edinmekte fayda vardır. Bu sayede yol esnasında nerede bulunduğunuzu ve daha ne kadar yürümeniz gerektiğini ölçme şansı elde edebilirsiniz. Likya Yolu rotası oldukça basit ve herkesin yürüyebileceği bir şekilde tasarlanmıştır; birkaç farklı etaptan oluşan yol, yürüyüş yapan kişinin yola olan ilgisini sabit tutmasına imkân tanır. Bu yol, kimi gezginler tarafından bisikletle de aşılabilmektedir; buna bağlı olarak "Likya Yolu kaç gün sürer?" sorusunun cevabı farklılık arz eder: Yürüyerek ortalama 25 ila 40 gün arasında kat edilen bu yol, bisiklet ile daha kısa sürede aşılabilmektedir.

Likya Yolu, ilgi çekici manzarası ve eşsiz yürüyüş koşulları ile dünya genelinde ün salmıştır. Öyle ki, uluslararası olarak yayınlanan birçok dergide; dünyanın en iyi 10 ve en iyi manzaralı 50 yürüyüş rotası içerisinde yer alır. 555 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu yürüyüş rotası, gerek kişilerin bireysel olarak katılabileceği, gerekse turlar ile birlikte kat edilebilecek bir güzergâha işaret eder.
likya-yolu

Yolun manzarası ise kişiler üzerinde bir çeşit meditasyon etkisi bırakır. "Işık Ülkesi" olarak da bilinen Likya'nın anayurdu sayılan bu bölge, sahip olduğu kadim anlam ile yürüyüş yapanları adeta sarıp sarmalar. Benzersiz deneyim imkânlarına ev sahipliği yapan bu bölge, günümüzde gittikçe daha da popüler hâle gelmiş olsa da geçmişi oldukça eskilere dayanır.

Bugün, yolun profesyonel bir yürüyüş yolu haline gelebilmesi için çeşitli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir: Likya Yolu etapları bu yürüyüşün profesyonel bir şekilde gerçekleşmesine imkân tanıyan düzenlemeler arasında yer alır. Likya Yolu başlangıç noktası olarak; Fethiye belirlenmiştir.

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya uzanan bu yolun bitiminde konaklayabilmeniz ve yolun yorgunluğunu atabilmeniz için çeşitli seçenekler bulunur. Bunlar arasında; Antalya villa kiralama ve Fethiye kiralık villa seçenekleri yer alabilir; bunun yanında, kişiler dilerlerse İslami villa seçeneklerine de göz atabilirler. Günümüzde benzersiz bir yürüyüş yoluna ev sahipliği yapan bu bölgede, her bütçeye ve her ilgiye hitap edecek hizmet seçenekleri ile karşılaşmak mümkündür.

Likya Yolu Haritası

Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan Likya Yolu, Fethiye'den başlayarak Ölü Deniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Yedi Burunlar gibi bölgeleri takip eder. Güzergâh üzerinde "Xanthos" ve "Letoon" gibi ören yerleri de yer almaktadır, bu bölgeler UNESCO dünya mirası listesindedir. Bununla birlikte, bu yol üzerinde dinlenmek ve yüzmek için de çeşitli bölgeler ile karşılaşılır. Güzergâh üzerinde yer alan pansiyonlar ve plajlar yürüyüş yolunu renklendiren seçenekler arasında yer alır. Yol boyunca kamp yapmaktan yorulanlar, yol üzerindeki bu pansiyonlarda konaklayabilirler.

Likya Yolu turu için en ideal zamanın; ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu söylenebilir. Bu sayede hem denize girebilir hem de aşırı sıcaktan etkilenmeden yürüyüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, kış yürüyüşlerinden ve kış kampından keyif alan kişiler, Fethiye Likya Yolu yürüyüşlerini havanın nispeten soğuk olduğu aylarda da yapabilirler. Gerekli ekipmanlara sahip olmanız durumunda, Likya Yolu yürüyüş turları birçok mevsim için ideal olabilir. "Likya Yolu kaç km?" sorusu sıklıkla merak edilenler arasında yer alır. 555 km uzunluğundaki bu yol, birden fazla etaptan meydana gelir. Bu etaplar, Likya Yolu haritası ayrıntılı seçenekleri üzerinden kolayca incelenebilir. Yola çıkmadan önce bir adet harita edinmenizde fayda bulunur.

Likya Yolu Kaç Km?

Likya Yolu, 555 kilometrelik bir güzergâha denk düşer. Bu yol içerisinde farklı etaplardan bahsetmek mümkündür: Bu etaplardan ilki Hisarönü (Ovacık) ile Faralya arasındaki bölümdür. Etaplar arasındaki çarpı işaretleri, yolun ne ölçüde kat edildiğinin ölçülmesine olanak tanır. Bir sonraki etap bitim yerleri ise; Kabak Koyu, Alınca, Yediburunlar şeklinde sıralanabilir. Son etap ise; Hisarçandır ve Geyikbayırı arasında kalan bölümdür. Hisarönü ile Geyikbayırı arasında toplamda yaklaşık olarak 23 etap vardır. Bu etaplar, günlere bölünerek disiplinli bir şekilde hareket edilebilir. Yolun kaç gün süreceği, yürüyen kişinin kondisyonuna göre farklılık gösterebilir. Bu doğrultuda, yolun 25 ile 40 gün arasında bitirilebileceğini söylemek mümkündür.

Likya Yolu yürüyüşü turları bir rehber yönlendirmesinde tamamlanabilir. Bununla birlikte, yola başlamadan önce etaplara göz gezdirerek, bu etapları sizin için ideal süreye bölebilirsiniz. Bu anlamda, yolu kendi inisiyatifiniz doğrultusunda tamamlama şansına da sahip olabilirsiniz. Likya Yolu bisiklet ile birlikte çok daha kısa sürede tamamlanabilir.

Eğer yolu tamamlamak için kısıtlı süreye sahipseniz ya da yürüyüş yapmaktan pek hoşlanmıyorsanız, yola bir bisiklet ile çıkmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında, eğer bir bisiklet tutkunuysanız, Likya Yolu'nun her yıl düzenlediği "Likya Yolu Ultra Maratonu" da ilginizi çekebilir. 250 kilometrenin 6 günde kat edildiği bu maraton, aynı zamanda uluslararası bir organizasyondur. Zorluk derecesi epey yüksek olan maraton, çoğunlukla sonbahar aylarında düzenlenmektedir. Ancak düzenli olarak gelişmeleri takip etmekte fayda vardır.

Likya Yolu Yürüyüş Rotası ve Bisiklet Yolu

Likya Yolu, kişinin kondisyonuna bağlı olarak ortalama; 25 ile 40 gün arasında tamamlanabilen bir yoldur. Kişilerin, yol esnasında ihtiyaç duyacakları malzemeleri yanlarında bulundurmalarında fayda vardır. Sözgelimi; kamp çadırı, el feneri ve bilumum farklı kamp malzemelerinin yol boyunca kişilerin yanlarında olmasında fayda bulunur.

Dünyanın en uzun parkurları arasında yer alan Likya Yolu, orta zorluk derecesine sahiptir. Bunun yanında, kondisyonu bu malzemeleri taşımak için yeterli olmayanlar, yolu bisiklet ile geçmeyi düşünebilirler. Bunun için yol üzerinden bir bisiklet parkuru belirleyerek, yolu güvenli bir şekilde geçebilirsiniz.

Likya Yolu için tercih edilecek güzergahların çeşitlilik gösterebileceğini söylemek mümkündür. Bu çeşitlilik içerisinden, size hitap edecek manzarayı seçerek yürüyüşünüze başlayabilirsiniz. Likya Yolu turları arasından ticari olanlar, çoğunlukla bu bilgileri size hazır bir şekilde sunmaktadır. Bu sebeple oldukça çekici görünür. Öte yandan, İnternet üzerinden yapacağınız basit aramalar ile bu güzergâhlardan hangisinin size hitap ettiğini de kolayca belirlemeniz mümkündür.

Likya Yolu'nun tamamını yürümek isterseniz, birçoğu gibi siz de yolu ikiye bölerek ilerleyebilirsiniz. Yol üzerinde fazla konaklama seçeneği bulunmadığı için ardarda kamp yapmaktan yorulanlar, bu yolu ikiye ayırarak ilerlemeyi tercih etmektedirler. Yol üzerinde çeşitli pansiyonlara da rastlamak mümkündür. Ancak, yol çoğunlukla kamp yapmayı gerektirir. Eğer kondisyonunuza güveniyorsanız, yolu tek seferde bitirmeniz de mümkündür.

Likya Yolu Konaklama ve Ulaşım

Likya Yolu, oldukça uzun bir rotada ilerleyen bir patikadır. Bu yola nereden başlanacağı ise kişilerin kendi tercihlerine bağlıdır. Yola başlangıç noktalarından başlamak isteyenler, Fethiye ya da Antalya'dan başlayabilirler. Bunun için, bulunduğunuz şehirden bu iki şehre giden otobüs ve uçak biletlerini inceleyebilirsiniz. Yola farklı etaplardan başlamak da mümkündür: Bunun için, takip edilecek rota üzerinden başlangıç noktasını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Konaklama için tercih edilecek birçok seçenek mevcuttur; bunlar arasından en çok kamp seçeneği tercih edilir. Yol üzerinde çeşitli; bungalov evler, pansiyonlar ve apart evler yer alır, ancak bu konaklama seçeneklerine erişim kısıtlıdır. Bu nedenle yola çıkarken yanınıza mutlaka bir kamp çadırı almanız tavsiye edilir.

Yol üzerinde, yemek yiyebileceğiniz yerler de bulunur, bununla birlikte dilerseniz yolda yemek için atıştırmalık kamp malzemelerini de yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca, el feneri, giyecek gibi yol boyunca ihtiyacınız olan farklı eşyaları da yanınıza almanızda fayda var. Yol bitiminde, bulunduğunuz şehirdeki konaklama imkânlarından da faydalanarak yolun yorgunluğunu atmanız da mümkündür. Özellikle Likya Yolu'nun bitimi olarak görülen Antalya'da villa kiralama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Bununla birlikte, küçük pansiyonlar ve oteller de bu alanda hizmet vermeyi sürdürmektedir. Likya Yolu'ndaki konaklama ve ulaşım seçenekleri kısaca bu şekilde ifade edilebilir.

Likya Yolu Önerileri

Likya Yolu, dünyanın en uzun parkurları arasında yer alır ve dünyanın en güzel manzaralı 10 yolu arasında kendisini gösterir. Dünya genelinde nam salmasının ardından, "Likya Yolu nerede?" soruları da hızla yayılmaya başlamıştır. Likya Yolu, Fethiye ile Antalya arasında uzanan 555 kilometrelik bir güzergâhta yer alır. Bu yol ortalama olarak; 25 ile 40 gün arasında yürünebilir. Bu kadar uzun süre yol yürümeyi tercih etmeyenler, yol içerisinden farklı rotalar seçerek yolun yalnızca bir kısmını yürümek isteyebilirler.

Bu yol bir Likya Yolu rehberi ile yürünebilir, bunun yanında yolu tek başınıza ya da sevdiğiniz biriyle birlikte rehberden yardım almadan kat etmeniz de mümkündür. Yol üzerinde yer alan işaretlemeler doğru rotada kalmanıza imkân tanır. Kırmızı boya ile çizilmiş çarpı işareti, patikadan sapıldığını ifade ederken, üst üste çizilmiş kırmızı beyaz işaretler, bir yol ayrımında bulunduğunuzu hatırlatmaktadır. Bu yol içerisinden hangi rotanın tercih edileceği, kişinin kendi talepleri doğrultusunda çeşitlilik gösterir. Bu seçenekler arasından, Antalya Likya Yolu ya da tam tersi istikamet tercih edilebilir.

Hangi rotadan gidilirse gidilsin, Likya Yolu kişiye hayatı boyunca unutamayacağı deneyimler kazandırır. Bu sebeple insanın hayatında en az bir kere bile olsa yürümesi gereken bir yoldur. Bu deneyim için en ideal zaman; eylül ve ekim ayları olsa da doğa ile ilişkisi kuvvetli biriyseniz, kişilik özelliklerinize bağlı olarak, yürüyüş için yılın farklı zamanlarını da tercih edebilirsiniz.

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek