Yaza Merhaba
Bahar İndirimleri Başladı
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Skydiving - Yamaç Paraşütü

Skydiving Nedir?

Paraşütle atlama, serbest paraşüt, gökyüzü dalışı ya da skydiving olarak bilinen eğlence sporu; insanlık tarihi kadar eski bir spordur ve ülkemizde her geçen gün popülaritesini arttıran ekstrem eğlence sporlarından bir tanesidir. Profesyonel ve amatör olarak yapılabilen skydiving hakkında bilgi edinmek isteyenler için hazırladığımız bu rehberde paraşütle atlamaya dair aradığınız bütün bilgileri bulabileceksiniz.

Paraşütle atlama, yani skydiving, sporcuların yeterli bir yüksekliğe çıkıp o yükseklikten aşağı atladığı ve paraşüt adı verilen kumaş yardımıyla yere güvenli iniş yaptığı spordur. Bu spor, paragliding, yani yamaç paraşütü sporundan farklı olarak bir tepeden veya yerden havalanarak yapılmaz. Yamaç paraşütü pilotaj bilgisi gerektiren bir doğa sporuyken paraşütle atlama, pilotaj bilgisi gerektirmeyen bir ekstrem spordur.

Skydiving Ne Zaman Yapılır?

Kaliteli bir gökyüzü dalışı deneyimi için en önemli koşul, sporun yapılacağı lokasyonun hava durumudur. Havanın açık ve stabil olması, deneyimin kalitesini artırır. Skydiving her mevsim yapılabilse de en elverişli skydiving mevsimi, yaz mevsimidir. Kış ayları gökyüzü dalışı için genelde tercih edilmez.

Skydiving İçin Rezervasyon Gerekir Mi?

Ülkemizdeki skydiving rotaları hafta içi daha rahat olmakla birlikte hafta sonu oldukça yoğundur ve genellikle rezervasyon gerektirir. Bu nedenle turistik rotalarda, özellikle hafta sonu yapılacak tandem paraşütle atlama için birkaç hafta önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Yurt dışındaki popüler rotalar ise çoğu zaman rezervasyon gerektirir.

Paraşütle Atlama Fiyatları

Paraşütle atlama sporu, amatör ya da profesyonel olarak yapılabilir. Amatör sporcular, "tandem" yani ikili atlayış ile skydiving tecrübesi edinebilirler. Bu sporla profesyonel olarak ilgilenerek tek başına skydiving yapmak isteyen kişilerin ise AFF (Accelerated Free Fall) adı verilen serbest düşüş eğitimini alması gerekir. Paraşütle atlama fiyatları, tandem atlayış yaparak serbest paraşüt tecrübesi yaşamak isteyen kişiler için daha cazipken sekiz düzeyden oluşan AFF eğitimini almak isteyen kişiler için daha maliyetlidir.

 

paraşütle atlama

 

Skydiving Nasıl Yapılır?

Paraşütçüler gerekli irtifaya genellikle uçak yardımıyla yükselirler. Paraşütle atlamak için kullanılan irtifa genellikle 2000 metredir. Paraşütçüler serbest düşüş esnasında 190 km üzeri hıza ulaşırlar, çoğu zaman havada çeşitli takla ve dönüş hareketleri ile gösteri yaparlar ve "karın aşağı" pozisyonda serbest düşerler. Belirlenen zemine iniş yapmak için yere takribi 760 metre kaldığında paraşütlerini açarlar.

Tandem (ikili) atlayışlar için on beş dakikalık ön bilgilendirme yapılır ve atlayış eğitimi almak gerekmez.

 

Skydiving Güvenilir mi?

Paraşütle atlama sporu hakkında araştırma yapan hemen herkesin aklına ilk olarak "Ya paraşüt açılmazsa?" sorusu gelir. Uluslararası standartlarda gerçekleştirilen bütün skydive atlayışlarında harness, bir ana paraşüt ve bir de yedek paraşüt mevcut olur. Yani ana paraşüt açılmazsa sporcuyu koruyacak yedek mekanizmalar devreye girer.

Skydiving yaparken kullanılan paraşütler havadaki yüksek hızlı iniş koşullarında açılmaya dayanabilecek biçimde tasarlanmış ve kendiliğinden şişen kanat paraşütleridir. Sporcunun ana paraşütü bozulur veya herhangi bir sebeple açılmazsa kuşamdaki sistem otomatik devreye girer ve yedek paraşüt açılır. Skydiving yedek paraşütleri uzun süre kullanılmasalar bile 120 günde bir kez havalandırılıp kontrol edilirler. Sonuç olarak bu spor, gerekli eğitim alındıktan sonra ve gerekli ekipmanlar ile uluslararası standartlarda yapılırsa son derece güvenli bir spordur.

Paraşütle Atlama Ne Kadar Sürer?

Atlayan kişinin fiziksel özelliklerine göre paraşütle atlamada düşüş hızı saatte 250 kilometreye kadar ulaşabilir. Paraşütçünün yakaladığı düşüş hızına göre yere iniş süresi bir dakika ile bir buçuk dakika arasında sürer.

Skydiving Yapacak Kişiler İçin Pratik Bilgiler

Şu pratik bilgiler, ilk defa skydiving yapacak kişiler için yararlıdır:

 

  • Etek ya da elbise giymemek, rahat elbiseler ile spor ayakkabı kullanmak ve uzun saçlılar için toka kullanmak önerilir.
  • Havada yapılan manevralar mide bulandırabileceği için atlayış öncesi beslenmeye dikkat edilmesi önerilir.
  • Atlayış yapacak kişi minimum kilo (45 kg), maksimum kilo (90 kg) ve maksimum boy (1,90 cm) şartlarına uygun olmalıdır.
  • 18 yaşından küçükler için ebeveyn izni gereklidir.
  • Turistik tandem atlayışlarda, genellikle ek bir ücret ödeyerek atlayışın özel bir videosu çektirilebilir.

 

Skydiving Malzemeleri Nelerdir?

Paraşütle atlama sporunun güvenli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli malzemeler şunlardır:

Paraşüt: Aerofoil şeklinde dizayn edilir ve genelde "kanat" olarak zikredilir. Paraşütle atlamada kullanılan paraşüt; hafif hava aracı sınıfında değil, iniş ve kurtarma malzemesi sınıfında değerlendirilir.

Kılavuz Paraşüt: Manuel ya da yay sistemi ile bırakılan kılavuz paraşüt, ana paraşütün kuşamdan ayrılabilmesi ve güvenli bir şekilde açılabilmesi için kullanılır.

Kuşam: Paraşütü, yedek paraşütü ve kılavuz paraşütü içerir. İp ve kolonlardan oluşur. Sporcuları paraşüte bağlar.

Cyprus: Olağanüstü durumlarda devreye giren güvenlik sistemidir.

Atlayış başlığı: Sporcular tarafından atlayış sırasında tedbir amacıyla yarım kask ya da yüzü tamamen kapatan başlıklar kullanılır.

Atlayış gözlüğü: Düşüş sırasında hava akımından ve tozlardan korunmak için kullanılır.

Altimetre: Kola takılır ve yüksekliği ölçmek için kullanılır.

 

paraşütle atlama

Türkiye'de Skydiving Nerelerde Yapılır?

Paraşütçüler skydiving yaparken önceden belirlenmiş müsait bir düzlüğe inmeyi amaçlar. Bu nedenle her yerde skydiving yapılmaz. Serbest paraşüt yapabilmek için açık bir gökyüzüne ve düzlük alanlara ihtiyaç duyulur. Peki Türkiye'de skydiving nerede yapılır?

Ülkemizdeki en gözde paraşütle atlama yerlerine gelin daha yakından bakalım:

Fethiye Paraşütle Atlama

Fethiye Babadağ, paraşütçüler için ülkemizdeki en gözde skydiving rotalarının başında gelir. Sahip olduğu doğal güzellikler nedeniyle Fethiye, paraşütçüler tarafından gökyüzü dalışı için sıklıkla tercih edilir. Fethiye'nin eşsiz manzarasını "karın aşağı" pozisyonda serbestçe düşerken izlemek istiyorsanız Ölüdeniz paraşütle atlama için mükemmel bir seçenek! Fethiye villa kiralama sonrası bölgeye geldiğinizde paraşütle atlama aktivitesine dair pek çok opsiyon sizi bekliyor olacaktır.

İzmir Paraşütle Atlama

"Paraşütle atlama nerede yapılır?" sorusunun bir diğer önemli yanıtı ise İzmir'dir. İzmir, hava dalışı bakımından Türkiye'deki en verimli havaya sahiptir. Bu nedenle özellikle tandem yaparak skydiving tecrübesi edinmek isteyenler için Efes, en popüler rotalar arasındadır. Bölgedeki turistler için Efes paraşütle atlama, sıklıkla tercih edilen bir turistik aktivitedir. Efes, skydiving eğitimi (AFF) için de tercih edilen bir lokasyondur.

Antalya Paraşütle Atlama

"Türkiye'de skydiving nerede yapılır?" sorusunun bir diğer önemli yanıtı ise Antalya'dır. Turistlerin doğal güzellikler bakımından çok zengin olan Antalya'yı ziyareti, skydiving ile eşsiz bir deneyime evrilir. Turistik tandem (ikili) atlayışlar için Antalya'nın Kaş ilçesi, mükemmel doğasıyla unutulmaz bir deneyim vadeder.

Türkiye'de ve Dünyada Paraşütle Atlama Yapılan Diğer Yerler

Türkiye'de Fethiye, İzmir ve Antalya'nın yanı sıra Muğla ve Eskişehir'de de yaygın olarak skydiving yapılır. İstanbul'da da paraşütle atlama yapmak teknik olarak mümkündür. Ancak yoğun uçak trafiği nedeniyle İstanbul'da single (tek) veya tandem (ikili) atlama yapmak güvenli değildir ve tavsiye edilmez. Denizli Çökelez Dağı, Bolu Abant, Kayseri Alidağ, Erzincan Munzur Dağları ve Adıyaman Nemrut; Türkiye'de bulunan diğer bazı paraşütle atlama yerleridir.

Dünyada ise İngiltere, İspanya, İtalya, Amerika, Rusya, Kıbrıs, Fransa, Slovenya, İsviçre ve Dubai; paraşütle atlama sporunun sıklıkla yapıldığı ülkelerdir. Amerika'da bulunan Büyük Kanyon, İsviçre'deki Wengen, Fransa'daki Hautes Alpes, Slovenya'daki Julian Alpleri ve İspanya'daki Empuriabrava; dünyadaki en uğrak ve popüler paraşütle atlama yerleridir. Antalya kiralık villa seçenekleriyle bölgeye gelerek skydiving maceralarına dahil olabilir ve sevdiklerinizle keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Tatil Villam'ın birbirinden cazip günlük kiralık yazlık villa seçenekleri ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizlerin lüks içerisinde harika bir tatil geçirmenize yönelik dizayn edilen villalarımızda kendinizi evinizin konforunda hissedebilirsiniz.

 Paraşütle Atlama
 

 Paraşütle Atlama 2

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek