Bayramda Tatilinizi Ertelemeyin
3 Gece Konaklama Fırsatını Kaçırmayın
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

TÜRSAB Belgeli Güvenilir Villa Kiralama Siteleri

TÜRSAB Belgeli Güvenilir Villa Kiralama Siteleri

Günümüzde insanların birçoğu tatillerini otellerden ziyade kiralık villalarda geçirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle ülkemizde son yıllarda villa kiralama faaliyetlerinin giderek arttığını söyleyebiliriz. Bu hizmeti veren neredeyse tüm turizm firmaları, vilları internet siteleri üzerinden kiralıyor. Kiralık villaların özellikle tatil sezonlarında yoğun ilgi görmesinden ötürü artık birçok insan, villa kiralamak istediğinde doğrudan internet üzerinden araştırma yapıyor.

İnternette kiralık villa siteleri türünde bir arama yaptığınızda karşınıza onlarca web sitesi çıkacaktır. Eğer herhangi bir referansınız, bilginiz ya da tecrübeniz yoksa hangi siteden villa kiralayacağınız konusunda tereddüt ve endişe yaşarsınız. Çünkü herhangi bir sebepten ötürü mağdur olmak veya tatil planlarınızın suya düşmesini istemezsiniz. Akdeniz veya Ege’de bir şehirde villa kiralayıp uzak bir yerden oraya gittiğinizi düşünün; o kadar yol geldikten sonra çözülemeyecek bir sorun ile karşılaşmak gerçekten can sıkıcıdır. Bu nedenle, güzel, konforlu ve keyifli bir villa tatili için her şeyden önce villa kiralama sitesini iyi seçmeniz gerekiyor.

Villa kiralamak ticari bir faaliyettir ve yapılan her işlemin belirli kontrollerden ve denetimlerden geçmesi gerekir. Yaptığınız ödemeler, size bu hizmeti sunan firma ile yaptığınız sözleşmeler, aldığınız hizmetler, müşteri memnuniyeti anketleri vs gibi işlemlerin her birinin kaydı tutulmalıdır. Villa kiralama faaliyetlerini yasalara uygun ve güvenilir bir şekilde yapan firmaların her biri bu konularda oldukça titiz davranırlar. Bu nedenle, hazırladıkları villa kiralama siteleri üzerinden verdiği her hizmetin arkasında durabilirler.

Bir villa kiralama sitesinin güvenilir olmasının ilk koşulu, ilgili site üzerinden bu hizmeti veren firmanın TÜRSAB Belgesi’ne sahip olmasıdır. Bir turizm şirketi villa kiralama, tur düzenleme, paket tatil vb gibi hizmetler veriyorsa mutlaka TÜRSAB üyeliği olmalıdır. TÜRSAB’a kayıtlı olmayan bir firmadan villa kiralamanız asla önerilmez. Özellikle son yıllarda indirim, fırsat ve kampanya gibi anahtar sözcükleri kullanarak insanlara villa kiralama vaadiyle mağduriyetler yaşatan çok sayıda kişi ya da kurumun olduğu tespit edilmiştir. Bu kurumların en büyük ortak özelliği ise TÜRSAB’a herhangi bir üyeliklerinin olmamasıdır.

Güvenilir villa kiralama için bir koşul olan TÜRSAB Belgesi, Türkiye gibi turizm cenneti olan bir ülkede tatil faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için ilk ve en önemli konudur.

 

TÜRSAB Belgesi Nedir?

TÜRSAB Belgesi, her seyahat acentasının alması gereken bir belgedir. Turizm ve/veya seyahat faaliyetleri sunan her işletmenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan TÜRSAB Belgesi’ni alma zorunluluğu vardır. Bu belgeye sahip olan her turizm işletmesi, faaliyetlerini yasal bir çerçevede sürdürdüğünü paydaşlarına beyan etmiş olur.

TÜRSAB Belgesi, seyahat acentalarının sundukları hizmete bağlı olarak üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz:

  • A grubu seyahat acentaları: Tüm seyahat acentacılığı hizmetlerini sunan işletmeler bu gruba girmektedir.

  • B grubu seyahat acentaları: B kategorideki acentalar, A grubunda yer alan acentaların tur biletlerini ve uluslararası hava, deniz ve kara ulaşım araçlarının biletlerini satabilirler.

  • C grubu seyahat acentaları: Sadece Türk vatandaşlarının katılım sağladığı yurt içi turları organize edebilirler.

TÜRSAB’a üye olan ve faaliyetlerini belgeleyen turizm firmaları, hangi seyahat acentası grubunda ise o sınıftaki faaliyetleri gerçekleştirebilir. Bu bağlamda B ve C grubu acentalar sadece kendi kategorilerindeki hizmeti verebilirler. Bu bağlamda, villa kiralama hizmeti veren bir kurumun A grubunda yer alması gerekir.

Hizmet alacağınız bir turizm firmasının TÜRSAB’a kayıtlı olup olmadığını öğrenmek oldukça kolaydır. Firmalar, TÜRSAB belge numaralarını internet sitelerinde paylaşırlar. Bu numarayı TÜRSAB’ın internet sitesinden sorguladığınızda böyle bir firmanın yasal olarak varlığını görebilirsiniz. Sorgulama sonucunda karşınıza acenta adı, telefonu, faks numarası, e-mail ve adres gibi bilgiler çıkacaktır.

TÜRSAB Üyesi Villa Kiralama Sitesi

Villa kiralama hizmeti veren firmaların her birinin TÜRSAB Belgesi olması gerekiyor. Gerekli kriterleri sağlayamayıp TÜRSAB Belgesi alamayan firmalar asla güvenilir değildir. Bu nedenle, internet sitesinde TÜRSAB üye numarası / belge numarası paylaşmayan hiçbir firmadan villa kiralamanız tavsiye edilmemektedir. Tereddütte kaldığınız durumlarda paylaşılan bu numarayı TÜRSAB’ın internet sitesinden mutlaka sorgulamalısınız.

TÜRSAB üyesi villa kiralama sitesi üzerinden hizmet veremeyen hiçbir firma güvenmemelisiniz. Zira günümüzde, villa kiralama hizmeti verdiklerini söyleyip başka villaların görsellerini kullanarak hazırladıkları internet siteleri üzerinden insanları mağdur eden çok sayıda kişi ve kurum bulunuyor. İnsanlar, belki de bir yıl boyunca birikim yaparak ailesiyle güzel bir villada keyifli bir tatil yapmak istiyor; fakat bu gibi yasa dışı faaliyetler neticesinde mağdur oluyor ve parasını kaybedebiliyor.

TÜRSAB Belgesi, bir villa kiralama sitesinin adeta olmazsa olmazıdır. Kiralık villaların yer aldığı bir siteye girdiğinizde tatil bölgelerini, villaları ve fiyatları incelemeden önce bakmanız gereken en önemli bilgi, bu firmanın TÜRSAB Belgesi olup olmadığıdır. TÜRSAB’a kayıtlı olduğunu öğrendikten ve verdiği hizmetlerini yasal bir zeminde sürdürdüğünden emin olduktan sonra villaları incelemeye başlayabilirsiniz.

TÜRSAB üyesi villa kiralama sitelerine girdiğiniz zaman karşınıza TÜRSAB’ın logoları çıkmaktadır. Bu logo, site girişinde veya farklı menülerin altında yer alabilir. Genellikle TÜRSAB üyesi olan turizm firmalarının sitelerinde yer alan bu logoyu gördüğünüzde bakmanız gereken diğer bilgi TÜRSAB üye numarası olmalıdır. Bu numarayı öğrenip hemen TÜRSAB’ın internet sitesine gitmeli ve acenta sorgulaması yapmalısınız. Sorgulama sonucunda böyle bir firmanın turizm hizmeti verdiğinden emin olduktan sonra villa araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

 

türsab-üyelik-belgesi

Güvenilir Villa Kiralama Sitesi

Kiralık villalar her geçen yıl tatil sezonlarının vazgeçilmezi haline geliyor. Birçok insan internet siteleri üzerinden villa kiralayarak keyifli bir tatil için hazırlık yapıyor. Güzel bir tatilin ilk şartı da villanızı güvenilir villa kiralama sitesi üzerinden kiralamanızdır. Aksi takdirde, yaptığınız hazırlıklar ve ödediğiniz paralar boşa gidebilir.

Güvenilir villa kiralama sitesi üzerinde tatil yeri ve villa seçimi yapmadan önce site sahibi turizm firmasını iyi bir şekilde araştırmanızda fayda var. Firmanın bulunduğu bölgedeki ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olması, oda sicil numarası, vergi dairesi ve vergi numarası, TÜRSAB belge numarası gibi detaylar bu anlamda oldukça önemlidir. Bu bilgilerin doğruluğundan emin olduğunuz siteleri güvenilir villa kiralama sitesi olarak değerlendirebilirsiniz.

Güvenilir villa kiralama sitesini fark etmenin bir diğer yolu da villa fiyatlarının piyasadaki ortalama fiyatların çok altında olup olmamasıdır. Bir sitede eğer çok düşük fiyatlı kiralık villalar görüyorsanız bu siteye şüphe ile yaklaşmalısınız. Çünkü villa kiralamanın belirli bir maliyeti vardır ve ne villa sahibi ne de kiralama hizmeti veren firma, villanın çok düşük ücretlere kiralanmasını istemez. Bu gibi durumlarda araştırmanızı derinleştirmelisiniz.

Bir internet sitesinin ne zaman oluşturulduğunu öğrenmek oldukça hızlı ve kolaydır. Farklı internet siteleri, bir site için oluşturulan domainin tarihini size hemen sunabilmektedir. Bu konu şu bakımdan önemli; bazı villa kiralama siteleri henüz yeni kurulmuş olmalarına rağmen, 5 yıl, 10 yıl gibi sürelerler hizmet verdiğini söyleyebilir. Tereddüt ettiğiniz durumlarda, sitenin domainin ne zaman oluşturulduğunu sorgulayabilirsiniz. Eğer 5 yıldır faaliyette olduğunu söyleyip henüz 6 aydır var olan bir site olduğunu anlarsanız, bu siteden villa kiralamanız tavsiye edilmemektedir.

kiralık villa

İletişim
Beni Ara
Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek