2025
ERKEN REZERVASYON FIRSATLARINI KAÇIRMAYIN
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Marmaris Kız Kumu Plajı Hakkında Merak Edilenler

Kızkumu Plajı, ülkemizin doğal güzellikleri arasında özel bir yere sahiptir. Muğla'nın Marmaris ilçesi sınırları içinde bulunan bu plaj, muhteşem doğası nedeniyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. Ülkemizde çok fazla plaj bulunuyor olsa da Kız Kumu Plajı'nın çok ayrı bir güzellik olduğunu yaşayarak görebilirsiniz.

Kız Kumu Plajı, doğal güzelliğinin yanı sıra köklü tarihi ile de bilinen bir coğrafyadır. Eski dönemde "Kırvalis" olarak isimlendirilen bu bölge, yaklaşık 2200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu bölgede bulunan türkuaz deniz, muhteşem kumsal ve tarihi güzellikler, görenleri kendine hayran bırakır. Tatil tutkunlarının uğrak yeri olan bu bölge, özellikle yaz döneminde hareketli bir yer olması ile de bilinir. Bu anlamda ülke turizmine önemli katkısı olan bir coğrafyadır.

Plajı her yıl binlerce insanın ziyaret etmesi nedeniyle çok sayıda işletmenin de plaj çevresinde konuşlu olduğunu görebilirsiniz. Günlük yeme içme ihtiyacınızı buradaki işletmelerden sağlayabileceğiniz gibi yöresel lezzetleri tadabileceğiniz satıcıları da plaj ziyaretinizde görebilirsiniz. Deniz ürünlerinin çok özel bir lezzet olarak karşınıza çıktığı bu plajda aç kalmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Havalar ısınmaya başladığında imkânı elveren herkes iyi bir tatil planlaması ile yılın stresini üzerinden atmak ister. Sevdiklerinize vakit geçirebileceğiniz, deniz, kum gibi aktivitelerle eğlenebileceğiniz bu süreçte kültürel birikiminizi de artırmaya fırsat bulabilirsiniz. Tatil Villam farkıyla kiralayacağınız lüks villaların sizler için hazırlanan imkânlarından yararlanırken muhteşem coğrafyayı keşfetme fırsatı da bulabilirsiniz. Web sitesini ziyaret ederek tatil yapmak istediğiniz bölgedeki villa seçeneklerini inceleyebilir, sizin için cazip villa fırsatını yakalayabilirsiniz. kız-Kumu

Kız Kumu Hikayesi

Kız Kumu Plajı hikayesi ile ilgili çok farklı rivayetler göze çarpar. Marmaris ilçesinin Orhaniye Köyü sınırları içinde bulunan bu plajın eski ismi Kırvalis'tir. Plajın bulunduğu alan esasında bir koydur. Oyun orta kesiminde Şövalye Adası, adanın tepesinde ise kale kalıntıları yer alır. Çarşaf gibi denizi doyasıya seyredebileceğiniz bu koy, Bybassios Antik Kenti'nin eteklerinde bulunur. Orhaniye, küçük bir köy olsa da burada bulunan Kız Kumu Plajı, bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirir. Bölgenin bu denli ilgi çekici olmasının bir nedeni de Kum Kumu Plajı'nın hikâyesidir.

Kız Kumu Plajı hikâyesi gerçekten çok ilgi çekicidir. Günümüze kadar ulaşan ilk rivayet, köyde yaşayan genç bir kızın, karşı kıyıda yaşayan yakışıklı bir delikanlıya âşık olması ile ilgilidir. Kızın ailesi ise kızı başka birisi ile evlendirmek ister, kızın âşık olduğu delikanlıyı istemez. Ailenin istediği kişi ile evlenmek istemeyen kız, düğün gününe kadar, eteğine doldurduğu taşları denize taşıyarak karşı kıyıya kadar kendisine yol yapmaya çalışır. Belli bir mesafeye kadar taş taşıyarak ilerleyen kız, denizin karşı kıyıya yakın olan bölümünde köylüler tarafından yakalanarak öldürülür.

Marmaris Kız Kumu hikayesi sadece yukarıda anlatılanla sınırlı değildir. Kız Kumu Koyu ile ilgili hikâyenin diğeri de Bybassios Kralı'nın kızı ile sıradan bir balıkçının hikâyesine dayanır. Geceleri balıkçı ile buluşmak için sahile inen prenses, elindeki kandili işaret olarak kullanarak balıkçıya haber verir. Balıkçı da kandili görerek karşı kıyıdan prensesle buluşmak için sahile gelir. Âşıklar belli bir süre bu şekilde buluşmaya devam eder. Kral bir süre sonra kızı ve balıkçı arasındaki aşkı öğrenir. Askerlerine emir vererek balıkçının yakalanmasını ister. Prensese kandil ile balıkçıya işaret göndererek balıkçıyı sahile çağıracak ve askerler de balıkçıyı yakalayacaktır. Planlandığı gibi prenses kandille balıkçıyı çağırır. Balıkçı sahile ulaşmadan prenses askerlerin elinden kurtularak balıkçının kayığına doğru koşmaya başlar. Prenses koşarken ayağını bastığı her yer kumsala dönüşür. Tam balıkçının kayığına ulaşacakken askerlerden birisi ok ile balıkçıyı vuracakken yanlışlıkla prensesi vurur. Yaralı olan prenses, kayığa binmeyi başarır. Bir daha da balıkçı ve kayıkçıyı gören olmaz. Efsaneye göre Kız Kumu plaj renginin kızıl olmasının nedeni de prensesin dökülen kanlarıdır.  

Bölge halkındaki yaygın inanışa göre kumsalda dilek tutanların dualarının kabul olacağına inanılır. Marmaris villa kiralama hizmetinden yararlanırken Kız Kumu Plajı'nın hikâyesini bölge halkından canlı canlı dinleme fırsatı bulabilirsiniz.  

Kız Kumu Plajı Nerede?

Kız Kumu Plajı, yukarıda da belirttiğimiz gibi Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye Köyü sınırları içindedir. Plajın Marmaris ilçe merkezine olan mesafesi 28 km'dir. Kız Kumu nerede şeklinde küçük bir araştırma yaptığınızda plajın, ülkemizin güneybatı ucunda olduğunu görebilirsiniz. İlçe merkezine oldukça yakın olan plaja gitmek için Marmaris ilçe merkezine gelmeniz gerekir. Ülkemizin hemen her noktasından bölgeye kalkan otobüsler ile ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Dalaman Havaalanına hava yolu ile gelerek buradan kalkan servisler ile Marmaris'e ulaşmayı da düşünebilirsiniz. Tabii özel aracınız varsa, tatile özel aracınızla çıkmanız çok daha mantıklı olacaktır. Hisarönü bölgesindeki villa kiralama seçeneklerini değerlendirerek sizin için en uygun olan villa seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Kız Kumu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Kız Kumu Plajı, turistik bir yer olması nedeniyle kolay ulaşım imkânına da sahip olan bir bölgedir. Plaj, Datça Yolu üzerinde bulunur. Marmaris'ten Datça Yolu'na doğru 15 km ilerledikten sonra karşınıza Bozburun yol ayrımı çıkar. Bozburun-Orhaniye istikametinde 13 km daha yol aldıktan sonra Kız Kumu Plajı'na ulaşabilirsiniz.

Kız Kumu Plajı'na giden diğer bir yol da Marmaris İçmeler bölgesinden Değirmen Yayı köyüne doğrudur. Bu yolu takip ederek Bozburun üzerinden söz konusu plaja ulaşabilirsiniz. Muğla villa kiralama hizmetinin avantajlarından yararlanırken bu plajı da görerek tatilinizi çok daha unutulmaz kılabilirsiniz.

Kız Kumu Plajı ve Çevresinde Nerelere Gidilir?

Kız Kumu Marmaris ilçesinin en meşhur plajlarından biridir. Bu bölgeye geldiğinizde çevrede bulunan birçok koy, plaj ve merkezi de görme fırsatı bulabilirsiniz. Görmeniz gereken bölgelerin başında Hisarönü gelir. Hisarönü, Marmaris'e yakın bir coğrafyada konuşlu olan deniz, kum ve eğlence mekânlarının bulunduğu bir merkezdir. Bunun yanında, villa kiralamak için de söz konusu plaja en yakın bölge Hisarönü'dür. Ayrıca Marmaris ilçe merkezi ve civarda bulunan doğal güzellikler mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Kız Kumu Plajı’nın Doğası

Kız Kumu Plajı, her yıl binlerce turistin akın ettiği bir bölgedir. Özellikle kumu ve denizi çok özel bir güzelliğe sahip olan plaj duru ve berraktır. Kumsaldaki kumların rengi kızıla çalan kahverengidir. Dalga almayan plajdaki kumsalın bazı bölgeleri yer yer taşlıdır. Plajın etrafında yüksek tepeler bulunur. Bu tepelerden gün batımını izlemek olağanüstü güzeldir. Plaj bölgesinde gezinti yapabileceğiniz birçok kiralık tekne ve deve bulunur.

Kız Kumu Plajı, Marmaris'in en meşhur ve bilinen plajıdır. Plajın doğal güzellikleri görenleri kendine hayran bırakır. Plaj içerisinde kamp alanları ve konaklama yerleri de bulunmaktadır. Bungalov evler, düşük bütçe ile tatil yapmak isteyenler için ideal bir konaklama yeridir. Plaja giriş için ise ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Plajın kendine ait bir otoparkı olmamasına rağmen aracınızı park edebileceğiniz alanlar mevcuttur. Ana yol kenarındaki park alanlarını bu anlamda değerlendirebilirsiniz.

Kız Kumu Plajı’nda Ne Nerede Yenir?

Kız Kumu plaj bölgesinin etrafında yeme içme için tercih edeceğiniz birçok restoran vardır. Bölgenin kendine has pişirme yöntemleri ile ön plana çıkan lezzetlerinin başında deniz ürünleri gelir. Bunun yanında yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz küçük restoranları da yeme içme ihtiyacınız için tercih edebilirsiniz. Özel aracınızla bölgeye geldiyseniz yeme içme faaliyeti için Hisarönü ya da Marmaris'te bulunan işletmeleri de düşünebilirsiniz. 

Kız Kumu Plajı Nerede Kalınır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi plaj bölgesinde çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. Tatil Villam farkıyla değerlendireceğiniz villa seçenekleri daha çok Hisarönü, Marmaris ve Muğla civarındadır. Web sitesindeki gelişmiş filtreleme özelliklerini kullanarak hangi villa kiralama hizmetini tercih etmeniz gerektiğine pratik şekilde karar verebilirsiniz. Üstelik konaklama karşılığında sizden talep edilen ücretin son derece cazip fiyat aralığında olduğunu görebilirsiniz. Tatil Villam ile hayalinizdeki tatil çok yakınınızda!Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek