2025
ERKEN REZERVASYON FIRSATLARINI KAÇIRMAYIN
Çalışma Saatlerimiz
09.00 - 00:00

Muğla Akbük Koyu Gezi Rehberi

Türkiye'nin Ege bölgesi özellikle koyları, masmavi denizi ve her yere yayılan makilikleriyle herkesi cezbeden bir bölge. Tatil için en fazla tercih edilen illerden birisi olan Muğla da sayısız güzellikteki koylarıyla ön plana çıkıyor. Bu koylardan birisi olan Muğla Akbük Koyu adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Marmaris, Gökova ve diğer tatil yörelerine oldukça yakın olan Akbük Koyu sakin olması sebebiyle son yıllarda tatilcilerin gözde tercihlerinden birisi oldu. Gelin, Akbük Koyu hakkında merak ettiğiniz her şeyi birlikte inceleyelim.

Akbük Koyu Nerede?

Birden fazla Akbük olduğu için pek çok insan "Akbük nerede?" sorusunu doğal olarak sorar. Akbük Koyu Gökova Körfezi'nde yer alan ve güzelliğiyle sizleri büyüleyebilecek bir koy. Akbük Koyu Muğla il merkezine 48 km ve Muğla Akyaka'ya ise 25 km uzaklıkta yer alır. Büyük bölümü Aydın'ın Didim ilçesinde kalsa da Akbük Koyu'nu içinde barındıran güney kıyıları Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alır. Geniş ve derin yapısıyla dikkat çeken koy 1000 metre yüksekliğe varan Kıran Dağı'nın eteklerinde yer alır. Sakız ağaçlarıyla ünlü Akbük Koyu birinci derece doğal sit alanı olup berrak denizi ve küçük çakıl taşlarıyla kaplı plajıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden.

Akbük Koyu Nasıl Gidilir?

Akbük Koyu'na kara yolu ile birden fazla şekilde ulaşabilirsiniz. Akyaka'dan yola çıkacaksanız sahil boyu kıvrımlı yollardan 25 km giderek Akbük Koyu'na ulaşabilirsiniz. Diğer yol ise Milas, Ören ve Akbük arasındaki 24 km'lik yoldur ve özel araçla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Öncelikle Milas Beçin Kalesi boyunca ilerleyerek Gökova Körfezi'ne oradan da Ören'e ulaşarak Akbük'e varabilirsiniz. Eğer daha uzun bir yolculuk seviyorsanız Kıran Dağı etekleri boyunca gidebileceğiniz Yerkesik-Akbük yolu tam size göre. Yol son kısımlarına doğru oldukça kıvrımlı ve virajlı olmasına rağmen yokuş boyunca muhteşem bir manzara eşliğinde Akbük'e ulaşabilirsiniz. Kıran Dağı'nın eteklerinde ilerlerken aracınızı tepenin belli noktalarında durdurup kartpostallık kareler çekebilirsiniz. Hava yolu ile ulaşmak isteyenler öncelikle Dalaman Havalimanı'na oradan da Akyaka üzerinden Akbük Koyu'na ulaşabilirler. 

Akbük Koyu'nda Neler Yapılır?

Akbük Koyu bir tatilden beklediğiniz her şeyi size vadeder. "Akbük denizi nasıl?" sorusunun cevabını almak için koyu görmeniz yeterli. Denizi o kadar berraktır ki derin olmasına rağmen diplerini rahatlıkla görebilirsiniz. Küçük çakıl taşlarından oluşan plajı sizi rahatsız etmez. Denize ilk girdiğinizde yoğun olan çakıl taşları ilerledikçe yerini kumlara bırakır. Bölge su sporları yapmaya da oldukça elverişlidir. Yelken ve kürek sporuyla uğraşanlar Akbük Koyu'nu sıklıkla tercih eder. Akbük Koyu halk plajı adından da anlaşılacağı üzere ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca macera sporlarını seviyorsanız şnorkelle dalış yapabilirsiniz, bölgede paddleboard ve kano yapabilirsiniz. Denizden arta kalan vakitlerde koy etrafındaki ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşlerde bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Akbük Koyu ve Çevresinde Nerelere Gidilir?

Akbük Koyu çevresinde gidebileceğiniz ilk yer hemen yanı başında yer alan İtfaiye Koyu'dur. Akbük sahil yolu boyunca ilerledikten sonra sola kıvrılan yoldan İtfaiye Koyu'na gidebilirsiniz. İtfaiye araçları için ayrılış olan bölgeye ulaştıktan sonra araçların giremediği toprak yolu yürüyerek gitmeniz gerekir. Akbük Koyu'ndan farklı olarak İtfaiye Koyu daha sakin bir koydur. Denizi sığ ve kumludur. Akbük Koyu etrafında gidebileceğiniz yerlerden en ünlüsü ise Akyaka bölgesi. Akyaka'da gidebileceğiniz yerlerin başında Azmak Nehri gelir. Suyu oldukça soğuk olan Azmak Nehri'nde yüzebilir ve kano yapabilirsiniz.

Tekne ile gezintiye çıktıktan sonra Akyaka Akbük Plajı, Çınar Plajı ve Sedir Adası'na gidebilirsiniz. Gün batımını seviyorsanız romantik dakikalar geçirebileceğiniz Sakartepe Seyir Terası'nı ziyaret edebilirsiniz. Muğla'da olup antik kent gezmemek tabii ki olmaz. Akyaka yakınlarındaki Iydma Antik Kenti'ni ziyaret ederek bölgedeki büyüleyici kaya mezarlarını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Akbük Koyu Akyaka ile o kadar özdeşleşmiştir ki yerel halk tarafından Akyaka Akbük Koyu olarak isimlendirilir. Ayrıca Akyaka'yı çekici kılan sebeplerden birisi de Marmaris'e yakın olması. Marmaris'te bulunan kiralık villa seçeneklerinden birinde konaklarsanız hem Akbük'e hem Akyaka'ya ulaşımınız kolay olabilir.

Marmaris Akbük Koyu'na oldukça yakın bölgede yer aldığından Marmaris'e tatil için gelenlerin günübirlik uğradığı yerlerin başında gelir. Günübirlik konaklamalar için Akbük Koyu'na yakın villaları tercih edebilirsiniz. Kiralık villalar sayesinde hem Akyaka'nın hem Akbük Koyu'nun keyfini evinizdeymiş gibi çıkarabilirsiniz.

Akbük Koyu ve çevresini balayı tatilleriniz için de tercih edebilirsiniz. Akbük Koyu hem sakin yapısıyla hem doğal güzellikleriyle yeni evlenen çiftlerin aşk tazeleyebileceği yerlerin başında gelir. Özellikle Marmaris, Fethiye ve Bodrum'da balayı tatilleriniz için villa kiralayabilirsiniz. Balayı için villa kiralama yaparken ulaşım açısından rahat ve plajlara yakın yerleri tercih edebilirsiniz. Muğla Akbük gezilecek yerler saymakla bitmez fakat kısıtlı zamanı verimli şekilde geçirebilmek için belirlediğiniz rotaları gün gün gezebilirsiniz.

Akbük Koyu'nun Doğası

Mugla Akbük tipik Akdeniz iklimine sahip bir bölgede yer alır. Dağlar kıyıya dik uzandığı için bölgede sıcaklık yüksek olur. Maki kaplı bölgede orman yürüyüşleri ve kamp yapılabilir. Bölgede yüzerken sığ yerlerde dikkatli olmalısınız çünkü sığ yerlerde deniz kestaneleri ayağınıza batabilir. Koyda sizi karşılayan bir diğer doğal güzellik ise kazlardır. Aniden ortaya çıkabilecek bu kazlardan ürkmenize gerek yok hatta onları besleyebilirsiniz bile. Akbük Koyu oldukça iç kısımda kaldığından deniz neredeyse tamamen dalgasız olup denizin dibini görmenize imkan sağlar. Hatta rengarenk balıkları Akbük Koyu'nda rahatlıkla görebilirsiniz. Bayramda sakinlik ve doğallıktan yana tercih yapmak isteyenler bölgenin sakin, huzurlu kesiminde yer alan kiralık villa seçeneklerine göz atarak kalabalıktan uzakta bir konaklama yeri seçebilirler.

Akbük Koyu'nda Ne Nerede Yenir?

Akbük Muğla'da yiyebileceğiniz şeylerin başında balık gelir. Küçük balık tekneleriyle avlanan lezzetli balıklar sahildeki şirin ve mütevazı restoranlarda pişirilir. Denize kıyısı olan restoranlar diğer restoranlara göre biraz daha pahalı olabilir. Dilerseniz balıkçılardan aldığınız taze balıkları restoranlara vererek sizin için pişirmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinde kalabalık balık sofraları size ayrı bir keyif verebilir. Deniz kenarındaki restoranlardan başka sokak aralarında da yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz. Akbük Koyu etrafındaki köylerde yöresel gözleme yapan kadınlardan gözleme alarak yiyebilirsiniz. Yerel marketlerde satılan Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu ve Goca Moğla Gazozu gibi bölgeye has içecekleri de tüketebilirsiniz. Eğer bitki ve otlarla aranız iyiyse bölgede yetişen doğal ve şifalı otlardan toplayarak tatil dönüşü yanınızda götürebilirsiniz. Akbük Kiralık Villa

Akbük Koyu Nerede Kalınır?

Akbük Koyu konaklama açısından son derece zengin seçenekler sunar. Günü birlik, Bayram ve Balayı tatillerinizde Akbük Gökova bölgesine yakın villaları tercih edebilirsiniz. Akbük Koyu ve etrafını rahatlıkla gezebileceğiniz unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız Marmaris'te villa kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kiraladığınız villayla kendinize ve sevdiklerinize özel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Her bütçeye göre villaları kişi sayısına göre seçebilirsiniz. Lüks ve havuzlu olan villalarda sizin konforunuzu sağlayacak her türlü hizmet bulunur. Akbük Koyu'nu tatil yeri olarak bayram tatilleriniz için de seçebilirsiniz. Yılda iki kez olan bayram tatillerinde hem günlük yaşamda karşılaştığınız stresinizi atabilir hem sevdiklerinizle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bayramda kiralık villa için Akbük Koyu'na yakın lokasyonlardaki villaları seçebilirsiniz.

Bayram tatili için villa kiralamak özellikle son yıllarda hem tatil yapmak hem bayramı sevdikleriyle beraber geçirmek isteyen insanlar için sıklıkla tercih edilir. Üstelik kalabalıktan uzak, daha esnek ve özgür tatil deneyimi sunması açısından da güzel bir yöntem.

Akbük Koyu'nun sakin ve huzurlu yapısı balayı tatili yapmak isteyen çiftler için de büyük bir avantaj sağlar. Berrak denizi, sakin yapısı, plajlara ve doğal güzelliklere olan yakınlığıyla Akbük Koyu tüm güzelliklerin kesişim noktasında yer alır. Balayı için villa kiralama kimi çiftlerin kafasında soru işareti uyandırsa da Muğla ve civarındaki villalar bu endişeleri giderir. Balayı için gelen çiftler için keyifli bir ortam ve konfor kiralık villalarda bulunur. Özel korunaklı villaları, evinizde ve tatilde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm mobilya ve eşyalarla kiralık villa konsepti sizlere büyük kolaylık sağlar.

Kendi istek ve beklentilerinize göre villaları seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Muğla ve Akbük Koyu'na yakın kiralık villa seçenekleri ile tatilde konaklamanızı düşünmenize gerek kalmaz. Sizler de mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz bir bölge olan Akbük Koyu'nda tatil planlıyorsanız şimdiden memnun kalacağınız söylenebilir. Dünyadan uzakta alabildiğine doğallık içinde tatil yapmak istiyorsanız muhakkak tatilvillam.com sayfalarına göz gezdirerek yazlık villada konaklama konseptini düşünmelisiniz.

 Fırsatlar Bölgeler Villa Türleri Destek