Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi

Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi
  • Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi | Tatil Villam
  • https://www.tatilvillam.com/src/rehberler/93/images/61e4d5e1bd.jpg
  • 17 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.
  • Tatil Villam https://www.tatilvillam.com/src/images/logos/828cb0d6bc.png

Abdal Musa nın türbesinin bulunduğu Tekke Köyü, öncelikle Aleviler başta gelmek üzere yoğun biçimde ziyaret edilen yerlerden biridir.

tekke köyü

Rivayete göre; Abdal Musa yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Abdal Musa Yumru Dağı’nda karşısına çıkan bir çobandan da su istemiş. Çoban gidip pınardan doldurduğu su çanağını getirip ona vermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istekleri olup olmadığını sorduğunda, su verdikleri ak sakallı pirin kim olduğunu bilmeyen çobanlar, "Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor. Ancak kışın taşıp seller oluyor ve tüm ekili alanlarımız zarar görüyor," diye yakınmış. Bunun üzerine Tanrı’ya dua eden Abdal Musa, "Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bardak suyu çok görenlere gitsin" diye yakarmış.

 

Derler ki, o zamandan bu yana, Uçarsu Şelalesi, 6 Mayıs Hıdrellez gününden itibaren Gömbe’ye, Ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, bölge Aleviler için kutsal bir anlam kazanmış ve her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerlerinden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunur olmuş.

 

Uçarsu’nun bu mucizevi yön değiştirmesi günümüzde de devam etmektedir. Yöre insanları bunu Tanrı’nın bir mucizesi olarak değerlendirirken, bilim farklı açıklamaktadır. Yörenin jeolojik yapısı çeşitli üniversiteler tarafından incelenmiştir. Yapılan bilimsel açıklamaya göre, bu mucizevi olayın sebebi, killi ve çok farklı bir toprak yapısı olan bölgede, havanın soğumasıyla birlikte toprak donmakta ve oluşan buz setleri suyun yönünü değiştirmektedir.

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara