Kaş' ta ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Kaş' ta ve Çevresinde Gezilecek Yerler

  • 14 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı.

Kaş (Antephellos) 

Kaş’a gelir gelmez merkezdeki Kral Lahiti ve mezarlar dikkatinizi çekecek. Bunlar Kaş’a ait olan tarihsel zenginliğin sadece ufacık bir bölümü. Yılın hemen hemen tamamında güneş alan Kaş, tarihte “Güneş Ülkesi” olarak anılan Likyalılar’a da başkentlik yapmış.Kaş’taki bir fazlaca antik yapı ve antik şehir UNESCO tarafindan Dünya Miras Listesi’ne alınmış durumda. Antiphellos, Patara, Xanthos, Phellos, İsinda, Pirha, Nisa, Apollonia, Kekova bunlardan ancak bir kaçı.

Zaman içinde bir fazlaca isim verilmiş Kaş’a; Habesos, Antiphellos, Andifli bunlardan sadece birkaçı. Rivayete gore Kaş bugünki ismini bölge sahillerinin şeklinden alıyor. Hilal şeklindeki sahillerin derhal ortasında göz benzer biçimde Meis Adası (Kastellórizo) nedeniyle Kaş ismini yakıştırmışlar.

Antik Tiyatro

kaş

Kral Mezarı – Anıt Mezar

kaş şehir merkezi

Akdam Dor Kaya Gömütü

kaş

Helenistik Mabet

kaş 2

Sarnıç

Phellos

antik tiyatro

Kekova – Simena - Üçağız 

batık şehir

Myra - Andriake 

kaş antik şehir

Noel Baba Kilisesi

Patara’da doğup Psikoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini yuman Aziz Nikolaos, nam-ı diğer “Noel Baba” adına yaptırılmış mezar kilisesinde ziyaretçilerini bekliyor. 

kaş eski yapıları

Patara 

antik tiyatro

Xanthos 

kaş

 

Letoon

kaş

Pınara 

kaş

Tlos

kaş

 

Kalkan

kaş deniz gece deniz manzarası

Kaş’ a yaklaşık 25 kilometre mesafede, Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan bir belde. Kaputaş Plajı ve Patara Plajı, Kalkan sınırları içerisinde bulunan, dünyaca ünlü plajlardan iki tanesi. Bu bölgede bulunan villalarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Saklıkent

saklıkent kanyonu (Antalya)

Üzümlü

 

İslamlar Köyü, Türkiye'nin en güzel tatil beldeleri arasında olan ve aynı zamanda dünyaca ünlü bir dalış merkezi olan Kaş'ın şirin bir köyüdür. 

 

Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi

tekke köyü

Meis Adası

Meis adası

Bir Yorum Bırakın

İletişim
Beni Ara